کشف گوشت فاسد و واکسیناسیون دام‌ در آستارا

آستارا - ایرنا - رئیس شبکه دامپزشکی آستارا از کشف و ضبط حدود ۶۷ کیلوگرم فرآورده خام دامی فاسد و واکسیناسیون رایگان ۱۵ هزار و ۷۰۰ راس دام سنگین و سبک در این شهرستان خبر داد.

حبیب بنی رستم روز یکشنبه در شبکه دامپزشکی آستارا به خبرنگار ایرنا اظهار کرد: گوشت های فاسد طی ۳۹۵ مورد بازرسی از مراکز عرضه فرآورده های خام دامی و غذاخوری های بین راهی در آبان ماه کشف شده بود و امروز معدوم شد و ۲ عرضه‌کننده آن به محاکم قضایی معرفی شدند.

وی افزود: فروش مرغ و اردک محلی زنده، پرکنده و بدون رعایت موازین بهداشتی ممنوع است و شبکه دامپزشکی با توجه به تشدید شیوع کرونا، علاوه بر گشت های مستقل با همکاری ادارات شبکه بهداشت و درمان، صنعت، معدن و تجارت، شیلات، تعزیرات حکومتی و اتاق اصناف گشت های مشترک اجرا می کند. 

رئیس شبکه دامپزشکی آستارا ادامه داد: با همکاری پنج مامور دامپزشکی در آبان ماه، ۱۵ هزار و ۷۰۰ راس دام سنگین و سبک در ۳۰ روستا علیه بیماری ‌های سیاه ‌زخم و تب ‌برفکی به صورت رایگان واکسینه شدند و کانون بیماری مشاهده نشد.

وی افزود: سیاه زخم یا شاربن، بیماری قابل انتقال بین انسان و حیوان و تاثیرگذار بر پوست است و تب برفکی نیز بیماری ویروسی عفونی و به شدت واگیر است و مهمترین راه انتشار آن، تماس دام آلوده با دام حساس بوده و تب، آب ریزش دهان، بی اشتهایی و لنگیدن از علایم آن در دام است.

حدود ۶ هزار واحد صنفی در آستارا فعال است و دامداران این شهرستان از ۱۸ هزار و ۵۰۰ راس گاو و گوساله و ۱۶ هزار راس گوسفند و بز نگهداری می کنند.

بندر مرزی و گردشگرپذیر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در منتهی الیه غرب استان گیلان و همسایگی جمهوری آذربایجان قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =