انتقاد روسیه به خروج آمریکا از پیمان «آسمان های باز»

مسکو - ایرنا - خروج آمریکا از پیمان آسمان های باز که در راستای سیاست های دولت ترامپ که برای شانه خالی کردن از مسئولیت ها و تعهدات بین المللی این کشور انجام گرفت، انتقاد مقام های روسیه به عنوان یک کشور پیشرو در عرصه تسلیحات راهبردی را در پی داشت.

به گزارش یکشنبه ایرنا، دونالد ترامپ از زمان ورود به کاخ سفید، آمریکا را از بسیاری از توافق‌های چندجانبه همچون برجام، پیمان آب‌وهوایی پاریس، پیمان جهانی مهاجرت سازمان ملل، «یونسکو» (سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد) و پیمان تجارت آزاد آمریکایی شمالی موسوم به(نفتا) به بهانه‌هایی همچون ناقص بودن یا به ضرر آمریکا یا مغایرت آن با منافع امنیتی کشورش، خارج کرده است.

کارشناسان بر این باورند با توجه به اینکه پیمان آسمان های باز برای ایجاد درکی متقابل و اطمینان به کشورهای امضاکننده در خصوص همه تحرکات و فعالیت‌های نظامی که ممکن است سبب نگرانی آن‌ها شود، امضا شده‌ است، خروج آمریکا از آن بذر بی‌اعتمادی را می کارد چرا که این معاهده به منظور افزایش اعتماد میان کشورهای عضو ناتو با بلوک شرق پس از جنگ سرد طراحی شده‌بود که آن هم از سوی آمریکا بی‌اثر شد.

«لئونید سلوتسکی» رئیس کمیسیون امور بین الملل دومای روسیه در توییتی خاطرنشان کرد: خروج آمریکا از پیمان آسمان های باز، در واقع بازی حساب شده است.  

وی افزود: روسیه در این شرایط باتوجه به منافع ملی خود اقدام می کند. متحدان آمریکا در ناتو باید تضمین های محکم به مسکو بدهند که اطلاعاتی را که در پروازهای بر فراز روسیه در چارچوب پیمان آسمان های باز بدست می آورند به واشنگتن تحویل ندهند. فقط بر این اساس، گام های بعدی ما برداشته خواهد شد.  

آمریکا از امروز رسما از پیمان «آسمان‌های باز» خارج می شود، پیمانی که دونالد ترامپ در خرداد ماه گذشته تصمیم به خروج از آن گرفت و اکنون جو بایدن رئیس جمهوری منتخب آمریکا به خارج شدن آمریکا از این پیمان به دولت در شرف رفتن ترامپ نسبت به  افزایش تنش ها در سطح بین الملل هشدار می دهد.

خبرگزاری ایتارتاس با انتشار این خبر نوشت: ترامپ در یک خرداد ۱۳۹۹ بطور یکجانبه تصمیم به خروج آمریکا از پیمان آسمان باز گرفت و مایک پمپئو وزیر خارجه دولت ترامپ نیز در یادداشتی اعلام کرد خروج آمریکا از این پیمان در ۲۲ماه نوامبر(دوم آذرماه) عملی خواهد شد.

معاهده آسمان‌های باز توافقنامه‌ای بین ۳۴ کشور جهان است که سال ۲۰۰۲میلادی به امضا رسید و به اجازه پرواز هواپیماهای تجسسی بر فراز مناطق کشورهای عضو این معاهده ارتباط می‌یابد. گفته می‌شود این پیمان، یکی از بزرگ‌ترین تلاش‌های بین‌المللی برای هرچه شفاف‌تر کردن فعالیت‌های نظامی است

وزارت امور خارجه روسیه امروز پس از خروج ایالات متحده از پیمان آسمان های باز در بیانیه ای اعلام کرد که مسکو به دنبال تضمین های کاملی است که کشورهای باقی مانده در پیمان به تعهدات خود عمل می کنند.

 در بیانیه خاطرنشان شد: ما به دنبال تضمین های محکم خواهیم بود که کشورهای باقیمانده در «پیمان آسمان‌های باز» به تعهدات خود عمل کنند، اولاً برای اطمینان از امکان مشاهده کل قلمروشان و دوم اینکه به دنبال انتقال موارد مشاهده شده در پروازها به کشورهای غیرعضو نیستند.

وزارت خارجه روسیه در ادامه بیانیه اعلام کرد: در ماه های اخیر، واشنگتن ریاکارانه اعلام کرده است که اگر موضع روسیه تغییر کند، می تواند در تصمیم خود تجدیدنظر کند. این یک بازی برای گمراه کردن دولت ها و  کشور های اروپایی بود. همانطور که آمریکا از سایر معاهدات نظیر کنترل تسلیحات خارج شد در مورد خروچ از پیمان آسمان های باز هم اقدام و آن را تضعیف کرد.   

خروج آمریکا از پیمان آسمان های باز به وجهه این کشور ضربه می زند 

کنستانتین گاوریلوف رئیس هیات روسیه در مذاکرات امنیت نظامی و کنترل تسلیحات در وین امروز اعلام کرد که هیچ شکی وجود ندارد که آمریکا مشارکت در پیمان آسمان های باز را متوقف می کند. فردا نشست عمومی کمیته اجرایی پیمان آسمان های باز برگزار می شود و گروه کاری غیررسمی آن بدون حضور آمریکا برگزار خواهد شد.

به گزارش وزارت خارجه روسیه، گاوریلوف به روزنامه ایزوستیا چاپ مسکو گفت: خروج کشور عضو چیمان آسمان های باز واقعه ای بی سابقه در تاریخ بیست ساله اجرای آن است.

 وی افزود: بدیهی است که این تصمیم برای واشنگتن پیامدهای جدی به همراه خواهد داشت. در وهله نخست، وجهه این کشور به عنوان شریک مطمئن مخدوش تر می شود. اعتبار آمریکا به عنوان کشور پیشرو در عرصه کنترل تسلیحات در اروپا بیشتر آسیب خواهد دید.

 مقام روس در همین حال این احتمال را که در آینده آمریکا دوباره به پیمان آسمان های باز بپیوندد را بعید ندانست.  

«سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه نیز پیش تر اعلام کرد که مسکو از شرکای خود در این معاهده می‌خواهد تا در خصوص عدم به اشتراک گذاردن اطلاعات پروازی با ایالات متحده، ضمانت های قانونی ارائه کنند.

روسیه از خروج آمریکا از پیمان آسمان های باز متاسف است

 سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه به تازگی گفته بود که مسکو دور نمای پیمان آسمان‌های باز را پایان یافته می بیند و از فروپاشی پیمان دیگری توسط آمریکا متاسف است.

 وی اعلام کرد: ما شاهدیم که معاهده آسمان های باز به دلیل اقدامات ایالات متحده در حال فروپاشی است هر چند که کرملین خواستار چنین وضعیتی نبود.

وی ادامه داد: پیمان آسمان های باز به دلیل پیروی بی چون و چرای برخی کشورها از آمریکا به شکل دومینویی در حال از بین رفتن است و قطعا ادامه این روند باعث نابودی این پیمان می‌شود.

ولادیمیر یرماکوف مدیر بخش کنترل تسلیحات و منع گسترش تسلیحاتی وزارت امور خارجه روسیه نیز به تازگی گفته است: اگر آمریکا از پیمان آسمان‌های باز خارج شود، مسکو این اقدام را تلافی خواهد کرد ضمن اینکه ادعای واشنگتن درباره نقض این معاهده از سوی مسکو، بی‌پایه و اساس است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha