۹۵درصد اصناف لرستان محدودیت‌های کرونا را رعایت کردند

خرم‌آباد - ایرنا - سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان گفت: ۹۵ درصد اصناف و بازاریان این استان همکاری خوبی در خصوص اجرای محدودیت‌های کرونایی آذرماه داشته و مصوبات ستاد مقابله با این ویروس را رعایت کرده‌اند.

بختیار رازانی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: تعطیلی کسب و کارها در شرایط کرونایی موجب ضررکرد اصناف می شود اما اگر جریمه نادیده گرفتن محدودیت ها برای آنان اعمال شود این ضرر و زیان مضاعف خواهد شد.

وی تصریح کرد: سیاست اصلی سازمان صمت مبنی بر پیگیری از زیان بیشتر اصناف است و تحت هیچ شرایطی نمی خواهیم کسبه و بازاریان متضرر شوند که تاکنون نیز تعامل بین صمت و اصناف در راستای اعمال محدودیت های بازار مطلوب بوده است.

وی با بیان اینکه ۲ روز گذشته تاکنون بازاریان و کسبه لرستان همکاری خوبی با صمت داشته اندخاطرنشان کرد: هدف اصلی از این اقدام قطع زنجیره انتقال کرونا در بازار و به همین منظور بازار سه شهرستان خرم‌آباد، بروجرد و سلسله با وضعیت قرمز تعطیل شده است.

رازانی اضافه کرد: براساس اعلام ستاد مقابله با کرونا، تنها مشاغل سطح یک در این شهرستان ها مجاز به فعالیت هستند و دوشنبه هفته آینده بر اساس اعلام وضعیت جدید تصمیم گیری خواهد شد.

سرپرست صمت لرستان تصریح کرد: هفته گذشته ١١ هزار تذکر شفاهی و ۶٠٠ مورد تذکر کتبی از سوی بازرسان به صاحبان واحدهای صنفی داده و ٢۵ واحد متخلف نیز پلمب شده است.

رازانی ادامه داد: همچنین در این مدت ١٣ واحد صنفی که از پروتکل‌های ابلاغی ستاد ملی و استانی مقابله با کرونا تبعیت نکردند به مراجع قضایی معرفی شدند و کار بازرسی از بازاریان و کسبه با همکاری بسیج، پایگاههای بسیج محله، تعزیرات حکومتی، بازرسان اصناف و سازمان صمت و نیروی انتظامی انجام می‌شود.

براساس اعلام ستاد ملی مقابله با کرونا از اول آذرماه محدودیت‌های جدید اعمال شده است که طبق آن گروههای شغلی به چهار گروه تقسیم شده است و طبق این مصوبه تنها گروههای شغلی یک حق فعالیت در مناطق قرمز را دارند.  

گروه‌های شغلی یک شامل بیمارستان، داروخانه، مطب، آمبولانس، آتش نشانی، سوپرمارکت، نانوایی ها، امنیت، سلامت، تعمیرگاه‌های لوازم خانگی و پمپ بنزین هستند که به هیچ وجه نباید تعطیل شوند.

گروه‌های شغلی ۲ نیز شامل پاساژ، مراکز خرید و مال ها، تمرین و انجام مسابقات ورزشی، مساجد، مصلی ها، قنادی و شیرینی فروشی ها، آبمیوه و بستنی فروشی ها و مراکز تهیه و طبخ غذا تنها در صورت بیرون بر مجاز به فعالیت هستند.

همچنین آرایشگاه‌های مردانه، بازار فروش خودرو، مراکز شماره گذاری اتومبیل، بازار فروش فرش، موکت، فرش ماشینی، اسباب بازی فروشی ها، فروش لوازم خانگی، عمده فروشی‌ها و خرده فروشی ها، خدمات چاپ و دیجیتال، تزئینات داخلی ساختمانی، کادوفروشی ها، پارچه فروشی ها، عکاسی ها، آژانس‌های مشاوره املاک، پرده سراها، فروش مبلمان، کیف و کفش، نوشت افزار، خیاطی و خرازی‌ها و لوازم آرایشی و بهداشتی جزو گروه شغلی ۲ می باشند.

 گروه‌های شغلی سه شامل دانشگاه ها، مدارس، زبان سراها، آموزشگاه‌های فنی و حرفه ای، کتابخانه ها، استخرهای سرپوشیده، موزه‌ها و موزه باغ ها، سینما و تئاتر، آرایشگاه ها، مساجد و مصلی‌ها هستند.

گروه‌ چهار نیز برگزاری مراسم‌ اجتماعی، فرهنگی، مذهبی و همایش ها، فعالیت باشگاه‌های ورزشی، مدارس شبانه روزی، کافه و قهوه خانه‌ها را شامل می شود.

از ابتدای شیوع کرونا تا ۲۹ آبان ابتلای قطعی ۵۳ هزار و ۷۹ شهروند لرستانی به ویروس کرونا تایید شده است که از این تعداد یکهزار و ۵۵ نفر جان باخته اند.

بیش از ۵۱ هزار واحد صنفی در لرستان فعال است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =

سرخط اخبار استان‌ها