تغییر نام خیابان عطار نیشابوری تهران در پی اعتراض فرمانداری لغو شد

تهران- ایرنا- اعضای شورای اسلامی شهر تهران در پی اعتراض فرمانداری تهران به تغییر نام خیابان «عطار نیشابوری» به «سبزوار»، این تغییر نام را لغو و مقرر کردند در اسرع وقت معبری به نام سبزوار نامگذاری شود.

به گزارش ایرنا، اعضای شورای اسلامی شهر تهران روز یکشنبه در دویست و پنجاهمین جلسه خود، بررسی نامه فرماندار تهران در مورد اعتراض هیات تطبیق به مصوبه نام گذاری و تغییر نام معابر عمومی شهر تهران را در دستور کار قرار دادند.

«محمد جواد حق‌شناس» رئیس کمیسیون نامگذاری شورای اسلامی شهر تهران در این خصوص اظهار داشت: هیات تطبیق فرمانداری به سه نام‌گذاری ایراد گرفته است.

وی گفت: در نامه فرمانداری  تغییر نام خیابان «عطار نیشابوری» به «سبزوار»، «رهی معیری» به «اسفراین» و تغییر نام خیابان «خواجوی کرمانی» به «جیرفت» دارای اشکال است.

حق شناس ادامه داد: اعتراض هیات تطبیق باید مستند به مفاد مواد قانونی و دارای استدلال حقوقی باشد اما در این سه ایراد مستندات قانونی ارائه نشده‌است.

وی گفت: ایرادات ذکر شده توسط فرمانداری در مورد تکراری بودن نام‌های انتخابی براساس مستندات مخدوش و به دور از اطلاعات درست است.

وی با بیان اینکه تغییر نام خیابان عطار نیشابوری به سبزوار که مورد اعتراض رییس شورای شهر نیشابور و نماینده‌شان در مجلس شده، در حالی است که شورای شهر براساس آیین‌نامه می‌تواند نام‌های تکراری را از سطح شهر حذف کند.

وی توضیح داد که چهار معبر به نام شیخ عطار نیشابوری در شهر تهران وجود دارد و تغییر نام عطار به سبزوار نشانه عداوت و تلاش برای زدودن نام وی از تهران نیست.

وی افزود: اعتراض فرمانداری به تغییر نام خیابان رهی معیری به اسفراین هم درست نیست چرا که عنوان کردند که این نام گذاری تکراری است.

عضو شورای اسلامی شهر تهران  در مورد تغییر نام خیابان خواجوی کرمانی به جیرفت هم گفت:  چهار معبر به نام خواجوی کرمانی وجود دارد و نام جیرفت در تهران نیست.

وی تاکید کرد: در مطالعه انجام شده متوجه شدیم که از ۳۱ استان نام ۱۶ استان حتی بر روی یک کوچه بن‌بست هم نیست.

وی گفت: در این بین نام شهرهایی از جمله ایلام و  یزد که از اهمیت برخوردارند هم دیده می شود.  

شهربانو امانی، عضو دیگر  شورای اسلامی شهر تهران با اعتراض به دخالت در اختیارات شورای شهر از سوی فرمانداری گفت: نام‌گذاری‌ها از حقوق شورا است اما از ابتدا حساسیتی در رابطه با نام‌گذاری معابر و خیابان‌ها نسبت به شورای پنجم وجود داشته است.

وی گفت:  کما اینکه وقتی نام خسرو آواز ایران، استاد شجریان مطرح شد، مشکلاتی را پیش آوردند.  

امانی ادامه داد: درواقع نگاه بخشی از جامعه و برخی سیاسیون به نام‌گذاری‌ها نیز سیاسی است.

وی با تاکید بر اینکه تهران پایتخت کشور است و باید پیوستگی فرهنگی آن حفظ شود، گفت: می‌دانیم کمیته نام‌گذاری با حساسیتی که دارد اسامی را انتخاب می‌کند.  

وی با اشاره به اعتراض نماینده مجلس درباره این تغییر نام گفت:  نماینده‌های حداقلی مجلس یازدهم که شورا را هووی خود می بینند، نباید به خاطر هر حداقل اختیاراتی که شورا دارد، اعتراض کنند.

وی تاکید کرد: کمیسیون نام‌گذاری شورا، دقیقا قانون را رعایت می‌کند و باید بر تصمیمی که گرفتیم پافشاری کنیم.  

وی گفت: متاسفم که دولتی که با اسم و حمایت ما بر سرکار آمد حداقل همکاری در اجرای قانون را هم بر نمی‌تابد.  

«محسن هاشمی» رئیس شورای اسلامی شهر تهران هم اظهارداشت:  این تغییر نام سوء تفاهماتی را ایجاد کرده که به صلاح نیست.

وی پیشنهاد کرد که مصوبه شورای شهر در مورد تغییر نام خیابان عطار نیشابوری به سبزوار لغو شده و اعتراض فرمانداری پذیرفته شود.

«محمد سالاری» عضو دیگر شورای شهر تهران تاکید کرد: با توجه به حساسیت‌های ایجاد شده در مورد تغییر نام خیابان عطار نیشابوری به سبزوار اصرار شورا به این مصوبه به مصلحت نیست.

در نهایت  اعضای شورای شهر تهران به لغو این نامگذاری ها رای دادند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =