فراخوان جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر اعلام شد

اهواز – ایرنا – مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی منطقه آزاد اروند گفت: فراخوان بیست و سومین جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر در ۲ بخش  نمایشنامه نویسی و حمایت از تولید تئاتر اعلام شد.

رضا مردانی روز یکشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت:  بخش اول مسابقه نمایشنامه نویسی است که در گستره ملی برگزار می‌شود و  بخش دوم جشنواره حمایت از تولید تئاتر در منطقه آزاد اروند است که این بخش فقط با حضور گروه‌های نمایشی منطقه آزاد اروند برگزار خواهد شد.

وی با بیان این که مسابقه ملی نمایشنامه نویسی به صورت رقابتی  است توضیح داد: این بخش به منظور حمایت از تولید نمایشنامه‌های ایرانی برگرفته از مضامین محور مقاومت و فرهنگ سلحشوری مردم ایران زمین در بستر تاریخ و هشت سال دفاع مقدس  است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی منطقه آزاد اروند  با اشاره به بخش دوم جشنواره توضیح داد: بخش حمایت از تولید تئاتر در منطقه آزاد اروند به صورت غیررقابتی برگزار می‌شود و هدف از آن حمایت از تولیدات هنرمندان منطقه آزاد اروند است که این بخش تولیدات صحنه‌ای و میدانی ( خیابانی)  را شامل می‌شود.

وی اهداف کلی جشنواره را ترغیب نمایشنامه نویسان به خلق آثار ارزشمند نمایشی، تقویت رویکرد پژوهش محور در خلق نمایشنامه ‌های موضوعی، بررسی موشکافانه موضوعات، رویدادها و زندگی نامه شخصیت‌های دفاع مقدس و تاثیر آن بر جامعه، پرداختن به نظریه مقاومت و تاثیرات آن در سبک زندگی جوامع، بزرگداشت حماسه آزاد سازی خرمشهر قهرمان و نکوداشت مقاومت جوانان و مردم شهر در کنار رزمندگان اسلام عنوان کرد.

مردانی ادامه داد: جلوه‌های مقاومت در تاریخ معاصر به ویژه سال‌های دفاع مقدس، پرداختن به تاثیرگذاری شخصیت هایی که در عملیات های مختلف در خرمشهر قهرمان به شهادت رسیدند، اثرگذاری نوجوانان و جوانان شهید برنوجوانان و جوانان امروز، پرداختن با رویکردی پژوهشی به جلوه های حماسه آزادسازی و فتح خرمشهر ،  جلوه حضور مردم در مقاومت ۴۵ روزه، پرداختن به همدلی مومنانه و همگرایی ملی برای گذار از تهدیدها ( در تاریخ انقلاب اسلامی)، پرداخت به فرهنگ شهروندی برگرفته از فرهنگ ایثار و فداکاری و شهادت و امر به معروف و  پرداختن به مقوله رونق اقتصاد هنر (نمایش) از موضوعات مورد توجه در این دوره از جشنواره به شمار می روند.

وی در خصوص گاهشمار این دوره از جشنواره گفت: آخرین مهلت پذیرش آثار در بخش مسابقه ملی نمایشنامه نویسی۱۵ دی ماه سال جاری و آخرین مهلت پذیرش متون صحنه‌ای در بخش حمایت از تولید تئاتر در منطقه آزاد اروند ۳۰ اذر ماه و در بخش پذیرش طرح و ایده ۲۵ اذر ماه سال جاری است، آیین اختتامیه این جشنواره نیز ششم اسفند سال جاری برگزار می شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =

سرخط اخبار استان‌ها