حفظ سلامت زندانیان از مهمترین حقوق آنان است

تهران - ایرنا - رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور گفت: زندانیان نزد ما امانت هستند و به عنوان عائله و عضوی از خانواده نظام محسوب می‌شوند و  همه زندانیان دارای حقوقی هستند که از مهمترین آنها حفظ سلامت جسمانی است.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از سازمان زندانها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور، محمدمهدی حاج محمدی در نشست ماهانه با مدیران زندان های سراسر کشور با تبریک فرا رسیدن هفته بسیج افزود: ادعای بسیجی بودن آسان است اما در عمل بسیجی بودن ساده نیست زیرا باید حرف و عمل یکی باشد.
در این جلسه که با موضوع بررسی آخرین اقدامات و وضعیت اجرای شیوه نامه های مقابله با ویروس کرونا در زندان های کشور برگزار شد، رئیس سازمان زندان ها اظهار داشت: بسیجی به فرموده رهبر معظم انقلاب، آماده بکارترین فرد، دارای ایمان عاشقانه و عمیق، ایمانی توام با عواطف، اهل تلاش و جهاد است.
حاج محمدی با اشاره به وضعیت خطرناک ویروس کرونا در کشور و جهان گفت: تمامی مدیران باید شیوه نامه های ابلاغی را با دقت تمام اجرا کنند و همانگونه که در ماه های گذشته کارنامه قابل قبولی در این زمینه به دست آورده ایم در ادامه راه نیز با اجرای دقیق دستورالعمل ها از سلامت کارکنان و زندانیان مراقبت به عمل آید.
عضو شورای عالی قوه قضاییه با اعلام اینکه نباید هیچ بحرانی در زندان وجود داشته باشد خطاب به مدیران گفت: هر چه می توانید مسئولان استانی را نسبت به مسئله زندان و زندانیان و خانواده های آنان حساس کنید تا نقش خود را در این زمینه ایفا کنند.
وی خاطرنشان کرد: در این شرایط بیماری یک زندانی باید خواب از چشم مدیر ما بگیرد چرا که غفلت از جان انسان علاوه بر دین شرعی گاه موجب اتفاقات ناگوار می شود.
حاج محمدی اضافه کرد: هرچند در زندان ها مراقبت و حفظ سلامت و امنیت زندانیان یک اصل است ولی مجدد تاکید می کنم اگر حادثه ای به علت قصور مسئولین زندان برای زندانی رخ بدهد ولو در حد و تعداد قلیل، به آن استان اخطار داده خواهد شد.
رئیس سازمان زندان ها با تاکید بر اینکه سرکشی مرتب از زندان ها جزء وظایف اصلی مدیران است گفت: هیچ گونه سهل انگاری و کم کاری در فرایند زندانبانی از سوی هیچ مدیر و کارمندی پذیرفته نیست.
حاج محمدی با بیان اینکه نکات مورد تاکید در این جلسات تشریفاتی نیست گفت: عملکرد همه استان ها رصد و بر مبنای اقدامات انجام شده ارزیابی می گردد.
وی افزود: برای عبور از این شرایط و تداوم حفظ وضعیت امن زندان ها از گروه های جهادی مردمی، نیروهای مسلح و دانشگاه های علوم پزشکی کمک گرفته شود.
رئیس سازمان زندان ها با تاکید مجدد بر حضور میدانی مدیران در زندان ها گفت: طوری عمل کنید که خانواده زندانی و مردم نگران سلامت زندانیان نباشند.
پس از سخنان رئیس سازمان زندان ها، سرپرست اداره کل بهداشت و درمان گزارشی از اقدامات صورت گرفته را ارائه نمود.
ابراهیمی گفت: هرچند تا این لحظه عملکرد کامل و قابل قبولی داشتیم اما یک لحظه غفلت و سهل انگاری می تواند تمام عملکردها و مراقبت های ما را از بین ببرد.
سرپرست اداره کل بهداشت و درمان زندانها تصریح کرد: با زحمات شبانه روزی کادر درمان در زندان ها و همکاری سایر کارکنان، خوشبختانه تا این لحظه هیچ مورد فوت بر اثر کرونا در زندان ها نداشته ایم.
در ادامه این جلسه تعدادی از مدیران استان ها؛ گزارشی از عملکرد استان خود در خصوص مقابله با شیوع ویروس کرونا در زندان ها و مشکلات و موانع موجود در زمینه ادامه اجرای شیوه نامه ها ارائه کردند.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =