کمیته مقابله با مسمومیت‌ ناشی از گاز در آذربایجان‌شرقی تشکیل شد

تبریز- ایرنا - دبیرخانه کمیته مقابله با مسمومیت‌های ناشی از گازها به منظور هماهنگی بیشتر در راستای امدادرسانی و ارتقای آگاهی عمومی در هلال احمر آذربایجان‌شرقی تشکیل شد .

با توجه به فرارسیدن فصل سرما،  سالانه شاهد جانباختن تعدادی از هموطنان در اثر استنشاق  گاز منوکسید کربن به علت عدم استفاده صحیح از بخاری ها و وسایل گرمایشی هستیم، در راستای فرهنگ سازی لازم در میان مردم، دبیرخانه مقابله با مسمومیت های ناشی از گازها در جمعیت هلال احمر استان آذربایجان شرقی تشکیل یافته است .

در این دبیرخانه اداره کل مدیریت بحران استانداری ، شرکت ملی گاز استان، مرکز خدمات ایمنی و فوریت های آتش نشانی کلان شهر تبریز ، مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی استان و جمعیت هلال احمراستان با همکاری صداوسیمای استان نسبت به اطلاع رسانی های لازم اقدام خواهند کرد .

مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان شرقی در اولین جلسه کمیته مقابله با مسمومیت ناشی از گازها گفت: با فرارسیدن ماه های سرد سال متاسفانه شاهد فوت تعدادی از هموطنان و هم استانی ها در اثر گاز منوکسید کربن هستیم که با  فرهنگ سازی لازم از طریق مختلف به ویژه صداوسیما و فضای مجازی می توان نسبت به کاهش چشمگیر تلفات جانی اقدام کرد.

محمدباقر هنربر افزود: حفظ جان انسانها در حوادث و سوانح برای مدیریت بحران بسیار حائز اهمیت بوده و بایستی در این راستا تمامی دستگاهها دست به دست هم بدهند و با استفاده از ظرفیت های همدیگر و با رعایت استانداردها و جلوگیری از ساخت و سازهای غیر مجاز و ارائه آموزش های لازم و دادن هشدارها، آمارتلفات جانی  ناشی از مسمومیت با گازها را پایین بیاورند .

مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان آذربایجان شرقی نیز در این کمیته با تجلیل از نقش بی بدیل صداوسیما در ارتقای سطح آگاهی های عمومی آحاد مختلف جامعه از حوادث و سوانح و نحوه مقابله با آنها گفت: برای برخورد با هر مخاطره ای بایستی ابتدا نسبت به شناسایی آن و بعد نسبت به اتخاذ راهکارهای مقابله با آن اقدام کرد .

حمید حسین پور خاطرنشان کرد: برای افزایش تاب آوری جامعه بایستی آموزش ها و هشدارهای لازم در خصوص نحوه استفاده از وسایل گرمایشی به مردم ارائه شود .

برپایی چادرهای اطلاع رسانی و آگاهی بخشی در مراکز و مجتمع ها و سطح شهرها ، تهیه محتوا های آموزشی ،ارائه آموزش های ایمنی و پاسخگویی به همیاران طرح مقابله با مسمومیت های ناشی از گازها ، ارائه آموزش های پایه و همگانی به دهیاران و شورایاران محلات و آموزش های همگانی در قالب طرح خادم (خانواده آماده در مخاطرات )، توزیع چک لیستهای ارزیابی وسایل گاز سوز ، انعقاد تفاهم نامه های همکاری بین دستگاهها، برگزاری مسابقات ،ابلاغ مصوبات مربوط به کاهش مرگ و میر ناشی از گازها به فرمانداری ها و بخشداری ها و دهیاری ها و شوراهای اسلامی شهر و روستا از جمله اقدامات این کمیته خواهد بود .

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =