باید مدافع بسیج باشیم

تهران- ایرنا- رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور بسیج را عظیم‌ترین ظرفیت مردمی جمهوری اسلامی ایران دانست و گفت: با اشاره به نقش‌آفرینی‌ها و جایگاه بسیج در عرصه‌های مختلف از آغاز انقلاب اسلامی، باید مدافع بسیج باشیم.

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور، حجت‌الاسلام و المسلمین حبیب‌رضا ارزانی با گرامیداشت فرارسیدن هفته بسیج، به اهمیت و جایگاه این پایگاه عظیم مردمی در انقلاب اسلامی و بخشی از بیانات امام راحل اشاره کرد و گفت: نسبت به تشکیل بسیج و نقش‌آفرینی آن در سطح کشور فرازهای مختلفی در کلام امام خمینی(ره) وجود دارد؛ به ویژه این جمله معروف که فرمودند«مملکت اسلامی همه‌اش باید نظامی باشد و تعلیمات نظامی داشته باشد… همه جا باید این طور بشود که یک مملکتی بعد از چند سالی که ۲۰میلیون جوان دارد، ۲۰میلیون تفنگدار داشته باشد و ۲۰میلیون ارتش داشته باشد...»، آن زمان جمعیت کشور ۳۶ میلیون نفر بود و خواسته امام (ره) این بود که چنین ارتشی با این عِده و عُده با جمعیت قالب جوانان شکل بگیرد.

مشاور وزیر فرهنگ و رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری افزود: سازمان بسیج با گستره فعالیت‌های متعدد و بزرگ در عرصه‌های مختلف نظامی، فرهنگی، امنیتی، دینی شکل گرفته و میان همه توده‌ها جایگاه خاصی یافته است و امروز شاهد هستیم که بسیج میان اقشار مختلف حضور دارد؛ اکنون بسیج اساتید، بسیج دانشجویان، بسیج هنرمندان، بسیج مساجد و محلات و ... ثمره‌ای از این درخت تنومند است.

باید مدافع بسیج باشیم

وی با بیان اینکه بسیج عظیم ترین ظرفیت مردمی جمهوری اسلامی ایران است، تصریح کرد: بسیج نهادی برخاسته از انقلاب و نگاه عقیدتی است. نگرش بسیج عجین با عقیده و ایمان است. همین رویکرد اکنون در جای جای فعالیت‌های بسیج در گوشه و کنار نظام اسلامی دیده می‌شود؛ با عنایت به این مهم، امروز باید مدافع بسیج باشیم.

ارزانی گفت: وجه تمایز جمهوری اسلامی ایران با بسیاری از انقلاب‌ها و نظام‌های جمهوری این بود که از نیرویی چنین مردمی برخوردار بود که در همه عرصه‌ها در میدان حضور داشته باشد و به دفاع و حمایت از نظام و اقشار مختلف بپردازد؛ زمان جنگ، زمان بروز حوادث طبیعی، در عرصه فعالیت‌های متعدد سیاسی، فرهنگی و اجتماعی همواره بسیج پرچم‌دار بوده است.
​​مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه ستاد فهما در راستای تعامل مضاعف با سازمان بسیج، بسیاری از برنامه‌ها و فعالیت‌های خود را به صورت مشترک برگزار کرد، افزود: از جمله این فعالیت‌ها می‌توان به طرح ملی راهکار، توزیع بسته‌های معیشتی میان نیازمندان در راستای رزمایش مواسات و کمک مومنانه، برگزاری طرح ملی سه‌شنبه‌های تکریم و گرامیداشت خانواده شهدا، تکریم بسیجیان نمونه در سطح محلات اشاره کرد.

طرح رمضان برای حمایت از نیازمندان در دوران کرونا همچنان ادامه دارد

ارزانی تصریح کرد: طرح ملی راهکار، رزمایش ایمان، همدلی، کار و ایثار رمضان بود که به تازگی مرحله دوم آن آغاز شده است. این طرح ملی با هدف دستگیری از نیازمندان به ویژه در ایام شیوع کرونا وارد مرحله جدیدی شد و در سطح کانون‌های فرهنگی هنری مساجد سراسر کشور اجرا شد و همچنان با حضور پرشور اعضای بسیج و اعضای کانون ها ادامه دارد.

وی با اشاره به پیوند مسجد و کانون های مساجد گفت: ما خود را جدا از بسیج نمی دانیم، هر مسجد یک پایگاه بسیج و کانون فرهنگی هنری دارد و ما چون یک روح در دو کالبد هستیم. همان‌طور که پیش تر اشاره شد، بسیاری از فعالیت‌های ستاد فهما و بسیج با همکاری و مشارکت یکدیگر انجام می شود؛ چنانچه مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در ۱۹ مهر سال ۱۳۹۱ در بیانات خود در خراسان شمالی فرمودند: « من سفارش می کنم که کانون های فرهنگی هنری مساجد را فراموش نکنید، البته با همکاری بسیج، بد است که بین روحانی مسجد و بسیج مسجد اختلاف به وجود بیاید. با همکاری بسیج این کانون های فرهنگی هنری مساجد را مؤثر کنید. برایش کار کنید.»، با توجه به منویات معظم‌له، ستاد فهما ۲۰ بهمن سال گذشته تفاهم‌نامه‌ای را با سازمان بسیج مستضعفین به امضا رساند.

رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور افزود: هدف این تفاهم‌نامه هم افزایی و همکاری هرچه بیشتر دو نهاد انقلابی به منظور برنامه‌ریزی صحیح و هدفمند با هدف جاذبه آفرینی، تقویت و پرورش ایده‌های خلاقانه، رشد و تحول در راستای جذب حداکثری قشر نوجوان و جوان به مساجد و همچنین حمایت از مجموعه جهادی و خودجوش محله محور بود.

وی بیان کرد: این تفاهم‌نامه میان مساجدی که همزمان دارای پایگاه مقاومت بسیج و کانون فرهنگی هنری هستند منعقد شد و همکاری مشترک دو طرف در اجرای طرح غنی‌سازی اوقات فراغت جوانان و نوجوانان در ایام تابستان، تشکیل هیات اندیشه‌ورز مشترک سازمان بسیج و کانون‌های مساجد به صورت ملی، استانی و شهرستانی، آموزش سواد رسانه به اعضا و مخاطبان کانون‌ها توسط سازمان بسیج رسانه از جمله مواردی است که با امضای این تفاهم‌نامه محقق شد.

رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فهما ادامه داد: جذب نوجوانان و جوانان به مساجد با بهره‌گیری از ابزارهای فرهنگی هنری، مشارکت در تدوین طرح‌ها و برنامه‌ها به منظور پیشگیری و کاهش آسیب‌های اجتماعی، همکاری در طراحی و اجرای برنامه‌های مرتبط با ترویج مسجد طراز انقلاب اسلامی، بهره‌مند شدن دو طرف از ظرفیت‌ها، توانمندی‌ها و امکانات یکدیگر از قبیل توان فکری، تجربی، پژوهشی، آموزشی، کارگاهی، کتابخانه‌ای، رسانه ای و ارتباطاتی از دیگر اهداف این تفاهم نامه مشترک است.

 ارزانی ابراز امیدواری کرد به همت و همکاری بسیج به عنوان یکی از مهمترین نهادهای کشور و کانون های فهما، فعالیت‌های مسجدی وارد عرصه جدیدی شود.

به گزارش ایرنا، بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی امام خمینی (ره) پنجم آذرماه ۱۳۵۸ فرمان تشکیل بسیج مستضعفان را صادر کردند؛ از آن روز در تقویم رسمی کشور پنجم آذرماه روز بسیج مستضعفان و از  ۲۹ آبان تا پنجم آذر ماه به عنوان هفته بسیج نامگذاری شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =