۲۰ کیلومتر از حریم رودخانه‌های خراسان جنوبی رفع تصرف شد

بیرجند - ایرنا - معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی گفت: از ابتدای مهر ماه تاکنون حدود ۲۰ کیلومتر طول اراضی در قالب ۲۶ هکتار حریم و بستر رودخانه در استان رفع تصرف و آزادسازی شده است.

سید سعید پورجعفر روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: امسال هیچ گونه تخریب ساخت و ساز و ابنیه در حریم و بستر رودخانه نداشته‌ایم چراکه عمده تصرفات در استان مربوط به اراضی کشاورزی است.

وی بیان کرد: تا پایان سال باید ۴۸ کیلومتر طول رودخانه در قالب ۸۷ هکتار از حریم و بستر رودخانه آزادسازی و رفع تصرف شود که به دلیل اختصاص دیرهنگام اعتبارات به استان تاکنون حدود ۲۰ کیلومتر انجام شده است.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی اظهار داشت: درخصوص ساماندهی حریم و بستر رودخانه‌های استان مکاتباتی با مدیرکل دفتر امور روستایی استانداری انجام شد تا در صورتی که مکانی نیاز به لایروبی یا بازگشایی دارد، اعلام کنند و نسبت به بازگشایی مسیر اقدام کنیم.

وی ادامه داد: همچنین فرمانداران باید نقاط حادثه خیز و مسیر رودخانه‌های داخل شهر را رصد و در صورت نیاز به لایروبی و بازگشایی به ما اعلام کنند.

پورجعفر عنوان کرد: شاهرود یکی از رودخانه‌های مهم استان است که از سال قبل ۲۰ کیلومتر آن از بیرجند به سمت شهر خوسف بازگشایی و لایروبی شد و امسال نیز بخشی از این رودخانه در خوسف در حال بازگشایی است.

وی گفت: رودخانه‌های گیوک، شهرستانک و سروآباد نیز که جزو رودخانه‌های خطرساز بودند در یک ماه گذشته لایروبی و بازگشایی شده‌اند.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی ادامه داد: همچنین در ارتباط با بازگشایی رودخانه منطقه درح سربیشه قراردادی با کمیته امداد منعقد شده است که ساماندهی رودخانه توسط شرکت آب منطقه‌ای انجام و احداث پل نیز در دستور کار قرار دارد.

وی با بیان اینکه بیشترین مشکل ساماندهی رودخانه‌ها مربوط به شهرستان طبس است گفت: در این خصوص قراردادی منعقد و ماشین‌آلات اکنون مستقر شده است تا بخشی از مسیر رودخانه داخل شهر بازگشایی و رفع تصرف شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =

سرخط اخبار استان‌ها