۲ آذر ۱۳۹۹،‏ ۱۳:۲۱
کد خبرنگار: 933
کد خبر: 84119102
۰ نفر

برچسب‌ها

کرونا پشت در بسته اصناف کرمان

کرمان - ایرنا - در دومین روز از دور جدید اعمال محدودیت های ستاد ملی کرونا، اصناف کرمان با رعایت دستورالعمل های ابلاغ شده و تعطیلی و محدودیت ساعات فعالیت عزم خود را برای مشارکت در کاهش آسیب های کرونا نشان داده اند.

به گزارش ایرنا، خیابان های شهر کرمان در دومین روز از آذر ماه مثل همیشه شلوغ، پر ازدحام و هیاهو نیستند، اصناف و کسبه ای که هر روز از ساعات ابتدایی صبح مشغول به فعالیت بودند، درهایمغازه ها و محل کار خود را بر روی کرونا بسته اند.

تعدادی از مشاغلی هم که مجاز به فعالیت هستند، سعی کرده اند با بکار بردن تمهیدات بهداشتی و رعایت پروتکل ها، به مشتریان و مراجعان خدمات بدهند، نکته امید بخش در این میان رعایت بهداشت توسط قریب به اتفاق شهروندان در این دور از محدودیت ها است.

بخشی از مشاغلی هم که ملزم به رعایت محدودیت ها و تعطیلی کسب و کار خود شده اند با ارائه راهکارهایی همچون فروش غیر حضوری و خدمات رسانی از طریق فضای مجازی سعی کرده اند که کسب خود را با شیوه جدید و متناسب با ایام کرونا هماهنگ کنند.

هر چند تعطیلی و محدودیت مشاغل آسیب های اقتصادی برای جامعه دارد، اما در شرایط فعلی که آمار بیماری کرونا سیر صعودی داشته است، راهکار مناسبی برای مهار کرونا محسوب می شود و باید شهروندان نیز با همکاری و رعایت دستوارلعمل ها سعی کنند تا اوضاع سریع تر بهبود پیدا کند.

شهروندان کرمانی مصوبات ستاد کرونا را رعایت می کنند

حمید نخعی یکی از شهروندان کرمانی که برای پیگیری کار شخصی به خیایان آمده در رابطه با تعطیلی اصناف گفت: با توجه به افزایش آمار و تلفات کرونا، این تعطیلی ضروری بود، اکثر اصناف کار خود را تعطیل کرده اند و همین مساله خیابان ها را خلوت کرده و تماس افراد کم شده است.

این شهروند کرمانی با اشاره به مشکلات واحدهای صنفی افزود: اگر این تعطیلی ها کوتاه مدت باشد به نفع همه جامعه است که مدتی مشاغل غیر ضروری تعطیل باشند، اما اگر تعطیلی ادامه پیدا کند حتما برای کمک به اصناف باید فکر اساسی کرد.

وی تاکید کرد: مردم باید این محدودیت ها را تحمل کنند تا نتیجه آن را در روزهای آینده ببینند، جان اگر وجود نداشته باشد، نان و مال به چه درد می خود، همه باید مراعات کنیم تا شر این ویروس از سر مردم کنده شود.

سید علی حسینی از کسبه کرمان که مغازه پوشاک خود را تعطیل کرده می گوید: کسب و کار ما که تقریبا یکسال است با آمدن ویروس کرونا بهم خورده و تا این بیماری ریشه کن نشود، وضعیت بهتر نمی شود.

وی افزود: اگر تعطیلی جدید باعث از بین رفتن کرونا بشود ، گلایه ای ندارم اما فقط اصناف نباید این محدودیت ها را تحمل کنند و دولت باید با افرادی که مراسم و دورهمی ها را در خانه ها برگزار می کنند، حتما برخورد کند.

حسینی با بیان اینکه حمایت های دولتی باید از اصناف بیشتر شود تاکید کرد: متولیان مالیاتی و بیمه هیچ همکاری با صنوف تعطیل شده و خسارت دیده ندارند، همانطور که ما به وظیفه خود عمل می کنیم، بقیه ادارات و ارگان ها هم از مشاغل تعطیل شده حمایت کنند.

تسهیلات ملی به آسیب دیدگان کرونا پرداخت می شود

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی و جانشین استاندار کرمان با اشاره به اجرای  طرح جامع مدیریت هوشمند محدودیت‌های مقابله با کرونا از ابتدای آذر ماه گفت: وضعیت شهرستان‌های استان به سه دسته زرد، نارنجی و قرمز تقسیم شده و متناسب با این رنگ بندی ها محدودیت و تعطیلی اصناف و مشاغل برای هر یک از این مناطق اعلام شده است.

محمدصادق بصیری با اشاره به مسائل اقتصادی و بسته های حمایتی به خانوارها و اصناف آسیب دیده از کرونا، اظهار داشت: این تسهیلات به صورت کشوری پرداخت می‌شود و این مصوبه امروز در ستاد ملی کرونا مصوب شد و با پیگیری استانداری کرمان در این استان تسهیلات یک میلیون تومانی به اصناف پرداخت می‌شود.

وی تاکید کرد: باید با کنترل بیماری از محلات و خانوارها بیماری کرونا را کنترل کنیم و استان کرمان در این طرح کارها را انجام، بیماران محلات را شناسایی کرده است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کرمان اظهار داشت: مقرر شد، برخی از صنوف که نام آنان در لیست گروه‌های چهارگانه نیامده و تعیین تکلیف نشدند، رده گروه‌بندی آنان را اتاق اصناف با هماهنگی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان تعیین کنند و حق نداریم گروه‌های شغلی چهارگانه را تغییر دهیم اما جایگاه‌ها را مشخص و تعیین تکلیف می‌کنیم.

وی تصریح کرد: ارزیابی طرح هوشمند محدودیت های کرونا  به صورت روزانه انجام می شود و این طرح با موفقیت پیش رفته اما سوالات و انتظارات مردم مورد رصد و بررسی قرار گرفته و از راه رسانه‌ها به آن پاسخ داده می‌شود.

شرایط تعطیلی اصناف روزانه رصد می شود

رییس اتاق اصناف کرمان گفت: فعالیت اصناف گروه شغلی یک که مایحتاج ضروری خانوارها را تأمین می‌کنند در شهرهای با وضعیت قرمز آزاد است و سایر گروه های شغلی باید تعطیل باشند.

یوسف جعفری افزود: در شهرهای با وضعیت نارنجی گروه شغلی یک و ۲ اجازه‌ی فعالیت دارند و در شهرهای با وضعیت زرد اصناف گروه یک و دو و سه اجازه‌ فعالیت دارند، البته رعایت دستورالعمل های بهداشتی و فاصله گذاری حتما در فعالیت های کسبی باید رعایت شود.

وی تاکید کرد:  شرایط فعالیت اصناف توسط بازرسان روزانه رصد و نظارت خواهد شد و با هرگونه تخلف قاطعانه برخورد می‌شود و واحدهای صنفی متخلف ۱۵ روز تعطیل و پلمب خواهند شد.

رییس اتاق اصناف کرمان اظهار داشت: سامانه‌ی ۱۲۴ و تلفن ۳۲۲۳۰۴۵۸ اتاق اصناف آماده‌ دریافت گزارشات تخلفات مردمی است و با هرگونه تخلف در عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی برخورد قاطع خواهیم کرد.

وی با اشاره به مشکلات اقتصادی و ضرر و زیان واحدهای کسبی و مشاغل تعطیل شده تاکید کرد: واحدهای صنفی ما ضرر زیادی کردند و از دولت درخواست داریم تا به هر نحوی که ممکن است از اصناف حمایت کند.

جعفری با رضایت بخش خواندن همکاری اصناف در رعایت دستورالعمل های ستاد کرونا افزود: با رعایت مصوبات ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا و عادی شدن شرایط فعالیت اصناف به حالت عادی باز می گردند،  اما تا آنزمان از همه اصناف درخواست می کنیم همکاری خود را ادامه دهند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =

سرخط اخبار استان‌ها