۲ آذر ۱۳۹۹،‏ ۱۱:۴۵
کد خبرنگار: 2110
کد خبر: 84119097
۲ نفر

برچسب‌ها

استاندار کردستان وارد سروآباد شد

سنندج - ایرنا - استاندار کردستان روز یکشنبه به منظور بازدید از چند طرح کشاورزی و دیدار با خانواده معظم شهدا وارد شهرستان سروآباد شد.

به گزارش ایرنا، بهمن مرادنیا روز یکشنبه در قالب سفر یکروزه خود به شهرستان سروآباد ابتدا در آرامگاه خاندان شیخ عثمان سراج‌الدینی نقشبندی در روستای دورود حضور یافت و ضمن قرائت فاتحه و تسلیت به مناسبت درگذشت همسر ایشان به مقام شامخ این خاندان بزرگوار مذهبی ادای احترام کرد.

وی پس از نثار فاتحه در جمع خانواده ‌این شخصیت مذهبی اظهار داشت: تلاش داریم در اسرع وقت، مقبره‌ جمعی از اعضای خانواده شیخ عثمان سراج‌الدینی نقشبندی در این روستا احداث شود.

استاندار کردستان همچنین در خانقاه شیخ عثمان سراج الدین نقشبندی در محمودآباد روستای دورود بخش مرکزی شهرستان سروآباد گفت:‌طریقت نقشبندیه و خانواده این طریقت منشا خدمات بزرگی برای منطقه،‌ کشور و حتی کشورهای اسلامی منطقه بوده‌اند.

مرادنیا یادآور شد: این خانواده در طول سال های گذشته علما و روحانیون بزرگی تربیت کرده اند که امروز هر کدام از این روحانیون در منطقه مشغول ترویج آموزه های دینی هستند.

وی افزود: شیخ عثمان نقشبندی به عنوان بزرگ طریقت نقشبندی در بین مردم منطقه جایگاه ویژه ای دارد و نام ایشان هیچ وقت خاموش نمی‌شود چون در راه خداوند قدم برداشته و دین اسلام را ترویج داده‌اند.

استاندار کردستان بر لزوم بازسازی و ساماندهی محوطه خانقاه شیخ عثمان تاکید کرد و افزود: محوطه خانقاه و باغ شیخ عثمان و همچنین ساختمان های واقع در باغ محمود آباد دورود باید بازسازی و ساماندهی شود و در این راستا سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کردستان اعتبار آن را تامین خواهد کرد.

وی  در خصوص بازگشت جنازه شیخ عثمان از کشور ترکیه به روستای دورود گفت: آمادگی کامل را داریم و مصمم هستیم هرچه در توان داشته باشیم که در صورت فراهم شدن شرایط لازم و رضایت خانواده ایشان مزار ایشان را به منطقه برگردانیم.

وی همچنین با اشاره به پتانسیل منطقه در بحث کشاورزی گفت: باتوجه به اینکه محدوده روستای دورود و باغ محمودآباد پتانسیل بسیار خوبی در بحث کشاورزی دارد و شیخ عثمان نیز در کشاورزی منطقه منشا خیر و برکت بوده و حتی توت فرنگی را ایشان برای اولین بار به کشور وارد کردند جهاد کشاورزی استان کردستان نسبت به بازنگری مجدد این منطقه اقدام خواهد کرد تا بحث کشاورزی این منطقه نیز دوباره رونق یابد.

هم اکنون مرحوم شیخ موالانا خالد (برادر بزرگ)، شیخ جمال‌الدین (پسر بزرگ) و یک تن از برادر دیگر و خواهر و همچنین چند تن از نوادگان شیخ عثمان سراج‌الدینی نقشبندی در روستای دورود شهرستان سروآباد دفن شده‌اند.

مرادنیا همچنین از خانقاه نقشبندی در روستای محمودآباد دورود نیز بازدید و با حضور در خانه شهید کریمی در شهر سروآباد از خانواده این شهید تجلیل کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =

سرخط اخبار استان‌ها