۲ آذر ۱۳۹۹،‏ ۱۰:۳۹
کد خبرنگار: 2100
کد خبر: 84119037
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

بیش از پنج هزار واحد خون در فارس اهدا شد

شیراز- ایرنا- استان فارسی‌ها در چهار روز پایانی آبان ماه ۹۹ با اعلام فراخوان نیاز شدید به خون و کاهش ذخایر خونی استان بیش از ۵هزار واحد خون اهدا کردند.

هر واحد خون حدود ۴۵۰ میلی لیتر و معادل ۱۰ درصد حجم کل خون بدن است.

با اعلام کاهش ۷۵درصدی ذخایر خون در استان فارس از سوی انتقال خون کشور، سیل دعوت از شهروندان این استان برای اهدای خون آغاز شد.

از آنجا که فارس به عنوان قطب پزشکی جنوب کشور، همواره و در هر شرایطی نیازمند اهدای خون است، بحران کاهش ذخایر خونی به محض کمرنگ شدن حضور اهداکنندگان قوت می‌گیرد.

مدیرکل انتقال خون استان فارس در گفت‌ و گو با ایرنا عنوان کرد: در استان فارس روزانه به ۲ هزار واحد خون و فرآورده‌های خونی نیازمندیم که با مشارکت روزانه ۷۰۰ نفر در سراسر استان تامین می‌شود.

مسعود ترابی بیان کرد: در چهار روز پایانی آبان ماه، با توجه به کاهش شدید ذخایر خونی، ۵هزار و ۴۰۹ واحد خون در استان فارس اهدا شد.

وی با بیان اینکه مردم فارس در شهرهای شیراز، آباده، جرم، فسا، داراب و لار به پویش اهدای خون پیوستند، ضمن تقدیر از همت اهداکنندگان، ابراز کرد: نیاز به خون مقطعی نیست و از همین رو ضروری است اهداکنندگان در طول سال به‌صورت مستمر این امر نیکو را در برنامه‌های خود قرار دهند.  

مدیرکل انتقال خون فارس ادامه داد: ۷۰د رصد نیازمندان به خون را کودکان مبتلا به تالاسمی، هموفیلی و سرطان خون تشکیل می‌دهند که نمی‌توان نسبت به حالشان بی‌تفاوت بود.

او ادامه داد: به دلیل کاهش مراجعه مردم به‌واسطه شیوع بیماری کرونا همواره به تمام گروه‌های خونی شامل A  وB  و O و AB مثبت و منفی نیازمندیم.

ترابی نگرانی از انتقال بیماری کرونا را در مراکز انتقال خون رد کرد و بیان داشت: به محض ورود، شیوه‌نامه‌های بهداشتی سختگیرانه‌ای اعمال می‌شود که از جمله آن باید به  تب‌سنجی از بدو ورود، قراردادن پارتیشن شیشه‌ای بین پرسنل و اهداکننده، فاصله زیاد بین صندلی‌ها و تخت‌های خونگیری و ضدعفونی مداوم محیط اشاره کرد.

مدیرکل انتقال خون فارس از مردم درخواست کرد همچنان با حضور در پایگاه مرکزی انتقال خون واقع در خیابان قصردشت بالاتر از عفیف‌آباد، آسیاب قوامی،از ۸ تا ۴۵ :۱۹ در روزهای عادی و از ۸ تا ۱۳ در روزهای تعطیل، همچنین پایگاه شماره ۲ واقع در فلکه نمازی جنب درمانگاه امام رضا (ع) از ۸ تا ۴۵ :۱۹ از حال بیماران نیازمند غافل نشوند.

وی افزود: در هفت شهرستان مرودشت، کازرون، فسا، جهرم، داراب، لارستان و آباده نیز مراکز ثابت همه‌روزه حتی روزهای تعطیل  از ۸ تا ۱۳ برای پذیرش اهداکنندگان آماده هستند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha