تلاش استرالیا برای اصلاح ساختار ارتش و جلوگیری از وقوع جرایم جنگی

تهران - ایرنا - پس از تأیید شدن جرایم جنگی نیروهای استرالیایی در افغانستان، ژنرال آنگس کمپبل فرمانده نیروی دفاعی استرالیا متعهد شد تا در ساختار نیروهای تحت امرش اصلاحات جدی انجام دهد.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از خبرگزاری "ای ای" استرالیا، وی در این خصوص گفت: این دسته از نیروهای نظامی استرالیا باید به نتیجه تحقیقات اخیر مربوط به خودشان برای ارتکاب جنایات در افغانستان تمکین کرده و متعهد شوند که برای تکرار نشدن جنایات مشابه تغییرات اساسی در خودشان ایجاد کنند.

این درحالی‌است که یک ارزیابی ۴ ساله از کارکرد ۱۱ سالۀ نیروهای استرالیایی در افغانستان که به تازه‌گی آماده شد، ثابت می کند که نیروهای این کشور در افغانستان به ویژه در ولایت ارزگان در قتل دست کم ۴۰ غیرنظامی بی‌گناه افغانستان دست داشته‌اند.

جنرال کمپبل در این باره گفت: "از نیروهای دفاعی استرالیا می خواهم مسئولیت پذیر و برای اصلاح ساختار تشکیلاتی و رفتاری بین خود آماده باشند، زیرا اگر مسؤولیت اعمال خود را نپذیریم و برای رفع اشکالات اقدام نکنیم بی تردید موجب بروز ترس و وحشت بیشتر در دیگران می شویم و این وضع به هیچ وجه قابل قبول نیست".

ارزیابی عملکرد نیروهای استرالیایی در افغانستان نشان داد که این نیروها در دورۀ حضورشان از سال ۲۰۰۵ تا سال ۲۰۱۶ میلادی در افغانستان در قتل ۳۹ زندانی غیرنظامی و کشاورز افغان دست داشته‌اند.

در گزارش مورد نظر ۵۷ پروندۀ قتل ارزیابی شد و نزدیک به یک هزار تن در ارتباط با این پرونده گواهی داده‌اند.

خبرگزاری طلوع نیوز افغانستان نیز روز چهارشنبه گزارش داده بود که اسکات موریسون نخست وزیر استرالیا در شامگاه همان روز در یک تماس تلفنی با محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان از وی و مردم کشورش برای مشخص شدن نتیجه تحقیقات این جنایات عذر خواهی کرد و به غنی اطمینان داد که کشورش به اجرای عدالت متعهد است.

وی از جنایات جنگی که توسط برخی نیروهای استرالیایی در افغانستان صورت گرفت ابراز تأسف کرد و به رئیس جمهوری افغانستان اطمینان داد که تحقیقات آنها به درستی انجام می شود و عدالت تحقق می یابد.

وزارت امور خارجه استرالیا نیز در نامه ای به وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان از دولت آن کشور به دلیل بدرفتاری سربازان استرالیایی عذرخواهی کرد و خواستار اصلاحات در صفوف نیروهای امنیتی خود شد.

نهادهای مدافع حقوق‌بشر می‌گویند که عدالت باید برای خانواده‌های قربانیان این جنایت‌های جنگی در افغانستان برقرار شود.

استرالیا یکی ازهم پیمانان نزدیک آمریکا، هزاران نظامی را در سال ۲۰۰۵ به افغانستان فرستاد و بیشتر این نیروها در ولایت ارزگان مستقر هستند.

هرچند مأموریت جنگی نیروهای استرالیایی در افغانستان در سال ۲۰۱۶رپایان یافت، اما ۴۰۰ سرباز استرالیایی هم‌چنان به مأموریت آموزش نیروهای افغان ادامه می‌دهند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =