تداوم بارندگی و مه گرفتگی در نیمی از استان‌ها

استان‌ها - ایرنا - بارش های پاییزی در دومین روز آذرماه نه تنها نیمه شمالی و غربی کشور را سیراب و لغزندگی و مه گرفتگی را مهمان جاده ها کرد بلکه برخی استان های کویری و نیمه خشک نیز از این رحمت الهی بی نصیب نماندند.

به گزارش ایرنا، سامانه بارشی که از سی ام آبان ماه وارد ایران شده، بارش برف، باران و مه گرفتگی را در بسیاری از نقاط کشور به دنبال داشته به طوری که اکنون این بارش‌ها در بسیاری از شهرها همچنان ادامه دارد هرچند سرما، لغزندگی و مه گرفتگی جاده‌ها سبب کندی رفت و آمد در برخی برخی از مسیرهای بین شهری شده است.

اکنون در استان‌های خراسان رضوی، زنجان، قزوین، خراسان شمالی، کرمانشاه، همدان، آذربایجان غربی، اردبیل، البرز، لرستان، کردستان، چهارمحال و بختیاری، مرکزی، قم، کهگیلویه و بویراحمد، اصفهان، تهران،سمنان، گلستان، گیلان و مازندران خوزستان جاده ها لغزنده است و پلیس راهنمایی و رانندگی از رانندگان خواسته با تجهیزات زمستانی و رعایت احتیاط و قوانین رانندگی تردد کنند.

با توجه به هشدارهای سازمان هواشناسی درباره احتمال تداوم بارش ها و تبعات ناشی از آن در زمینه بالا آمدن سطح آب رودخانه ها و امکان وقوع حوادثی چون سیل، به شهروندان توصیه شده است از ترددهای غیر ضروری در چنین شرایطی بپرهیزند و از استقرار در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها خودداری کنند.

برآیند گزارش‌های ایرنا از وضعیت بارش ها در سراسر کشور به شرح زیر است:

البرز
به گفته سروان مسعود خانجانی کارشناس کنترل ترافیک پلیس راه البرز بارش باران سبب لغزندگی جاده کرج - چالوس شده است و احتمال سقوط سنگ در مسیرهای کوهستانی این مسیر دور از انتظار نیست؛ وی از رانندگان خواسته است تا در حاشیه جاده‌های کوهستانی توقف نکنند.

خراسان رضوی
به گفته مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان رضوی، جاده های استان بخصوص مسیرهای اصلی و شریانی به دنبال بارش برف و باران سفیدپوش شده است.
در این استان علاوه بر بارش برف در آزادراه مشهد - باغچه و جادههای باغچه - تربت‌حیدریه و باغچه - نیشابور، جاده‌های کوهستانی مشهد - سرخس، مشهد - کلات و درگز - قوچان، شاهد مه غلیظ در محدوده گردنه‌های مزداوند، گوجگی و تیوان هستیم که سبب کاهش دید افقی رانندگان شده است.
امروز مشهد و کلات نیز شاهد بارش برف بودند و پانزده شهرستان خراسان رضوی شاهد بارش باران بودند از این رو سازمان هواشناسی نسبت به ایجاد رواناب و احتمال آبگرفتگی معابر و سیلابی شدن مسیل ها هشدار داده است.

خراسان شمالی
جاده‌های خراسان شمالی بویژه گردنه‌های استان در مسیر بجنورد - اسفراین، بجنورد - آشخانه و بجنورد - شوقان مه‌آلود و لغزنده گزارش شده است.
بارش ها در محور بجنورد به جنگل گلستان و بجنورد به شوقان و بجنورد - اسفراین از شدت بیشتری برخوردار است به طوری که در ارتفاعات به صورت برف بوده است.

کردستان
در استان کردستان بارش باران پس از حدود ۴۸ ساعت همچنان ادامه دارد و مه گرفتگی در جاده های برون شهری این استان گزارش شده که دید افقی رانندگان را به ۳۰۰ متر کاهش داده است.
بارش برف در گردنه صلوات آباد محور سنندج - همدان به صورت خفیف گزارش شده اما شدت آن در گردنه تته در مسیر سروآباد به پاوه بیشتر است به همین خاطر موجب انسداد کامل این جاده تا اطلاع ثانوی شده است.

آذربایجان غربی
در استان آذربایجان غربی نیز بارش‌ها ادامه دارد؛ طبق اعلام هواشناسی استان اغلب نقاط استان در ۲۴ ساعت گذشته توام با بارندگی بود و شهرستان پیرانشهر با ۱۲ میلیمتر، پرباران‌ترین شهر استان گزارش شد.
همچنین به گفته رییس اداره راهداری و حمل‌ و نقل جاده‌ای مهاباد بارش باران و تداوم آن باعث لغزنده شدن جاده‌های این شهرستان شده و وجودمه غلیظ تردد را در گردنه‌ها کُند کرده است.
اکنون دید افقی رانندگان در گردنه‌های "قره‌بلاغ" در جاده مهاباد - بوکان، "جواله ره‌شان" و "زمزیران" در محور مهاباد - سردشت به کمتر از ۵۰ متر کاهش یافته است و رانندگان باید زنجیرچرخ، سوخت کافی و جیره‌غذایی به همراه داشته باشند.

زنجان
جاده‌های کوهستانی زنجان نیز از صبح امروز شاهد استقرار مه غلیظ بود که موجب کاهش دید افقی شد به طوری که رانندگان می بایست برای تردد از چراغ‌های مه شکن استفاده می کردند. جاده‌های زنجان – طارم، زنجان – دندی - تخت سلیمان، زنجان - تهم - چورزق، زنجان - بیجار، خدابنده - همدان و نیک پی - ماهنشان مه آلود گزارش شده است.
بارش پراکنده باران در برخی از جاده های ارتباطی استان جریان دارد و سطح این راهها لغزنده است.

قزوین

بارش ها در قزوین، ارتفاعات این استان را سفید پوش کرد و کارشناسان هواشناسی وزش بادهای به نسبت شدید شمالی، به خصوص در شهرهای کوهین و تاکستان و تداوم بارش های پراکنده را پیش بینی کرده اند.

خوزستان
بارندگی‌های اخیر در استان خوزستان سبب بسته شدن موقت محورهای لالی - مسجدسلیمان و بلاعکس، مسجدسلیمان - اهواز ، ایذه - دهدز ، دهدز - لردگان، اندیکا - شهرکرد، شوشتر هفتگل - نفت سفید و هفتگل - رغیوه شده بود  که اکنون تمام محورهای استان بجز محور روستایی در رغیوه باز شده و تردد در آنها بر قرار است.
امروز این بارندگی ها سبب ریزش کوه و انسداد جاده کارنج از توابع سردشت دزفول شد که تلاش برای بازگشایی آن در حال انجام است.
از شب گذشته جمعیت هلال احمر خوزستان امدارسانی به ۹۵ نفر گرفتار در آبگرفتگی منطقه نفتک مسجدسلیمان را آغاز کرد؛ در پی بارش های دیشب در اغلب مناطق خوزستان و مسجدسلیمان، منطقه نفتک این شهر دچار آبگرفتگی شده است.
امروز همچنین گزارش شد که شبکه اینترنت شهرستان اندیکا به دلیل قطع فیبر نوری از شب گذشته قطع شده و به همین دلیل اختلال در ارتباطات تلفن همراه در برخی مناطق این منطقه نیز گزارش شده است.
بر اساس اعلام هواشناسی خوزستان، بیشترین میزان بارندگی ۴۸ ساعت گذشته در تاراز شهرستان اندیکا به میزان ۱۷۰ میلی‌متر ثبت شده است.

اصفهان
در استان اصفهان بیشترین بارش در شهرستان فریدونشهر به ثبت رسید و پیش بینی می شود بارش ها تا دو روز آینده ادامه داشته باشد.

لرستان
در استان لرستان بیشترین میزان بارندگی در سپیددشت ثبت شد؛ این بارش ها امروز نیز در اغلب شهرهای این استان ادامه دارد؛ امروز اعلام شد که محورهای روستایی و گردنه‌های برفگیر شهرستان الیگودرز در مناطق فرسش و شول‌آباد که به دلیل بارش ۲۰ سانتیمتری برف بسته شده بود، بازگشایی شده اند.
یزد
در استان کویری و کم بارش یزد نیز هموطنان شاهد بارش های پاییزی در ارتفاعات و نیمه شمالی استان هستند که تا فردا ادامه دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha