محدودیت کرونایی یا مصونیت؟

قصرشیرین- ایرنا- ویروس کرونا این روزها زندگی همه افراد را مختل کرده و در کمین سلامتی همگان است از این رو ستاد ملی کرونا برای حفظ سلامتی افراد نسبت به اعمال قوانین سختگیرانه و محدودیت‌هایی اقدام کرده که این محدودیت‌ها به معنای واقعی مصونیت و برای صیانت از سلامتی مردم وضع شده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، بحران کرونا علاوه بر تحمیل هزینه های بسیار برکشور به نوعی سبک زندگی همه افراد را نیز دستخوش تغییراتی قرار داده که اگر هرکس به سهم خود به رعایت اصول بهداشتی پایبند باشد به یک مصونیت دسته جمعی می رسیم و راه جولان این ویروس را خواهیم بست.

تقسیم بندی استان ها و مناطق مختلف کشور به قرمز، نارنجی و زرد می تواند نشان دهد که ما چقدر در برابر خود و عزیزانمان احساس مسوولیت می کنیم و در واقع ابتدایی ترین حقوق خودمان را می شناسیم.

با اجرای محدودیت ها از روز گذشته مشاهده شد که عده ای که برای سلامتی خود و دیگران ارزش قایل هستند ستاد ملی کرونا را برای اجرای موفق این طرح و مشاهده آثار مثبت آن یاری کردند اما متاسفانه عده بسیار کمی بازهم بی توجه هستند و خود را به بیخیالی می زنند.

روز اول اجرای محدودیت ها در قصرشیرین در حالی سپری شد که خیابان های قصرشیرین خلوت بود و باتوجه به تقسیم بندی انجام شده مشاغل گروه یک و ۲ با رعایت پروتکل های بهداشتی فعالیت می کردند و به نوعی قصرشیرینی ها شروعی خوب را برای همراهی با ستاد کرونا که در راستای صیانت از سلامت مردم نسبت به اعمال محدودیت ها اقدام کرده رقم زدند.

هرچند هنوز هم عده کمی از افراد هستند که بی توجه به قانون و در واقع بی توجه به سلامتی خود و عزیزانشان بر طبل بی عاری و بیخیالی زده و هنوز هم بدون ماسک که در واقع ساده ترین و مهم ترین راه پیشگیری از بیماری کرونا است در خیابان های شهر حضور دارند اما به طور کلی می توان گفت بالای ۹۰ درصد مردم به استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی پایبندند.

سراغ عده ای از مرزنشینان قصرشیرین رفتم و در خصوص اجرای محدودیت ها با آن ها سخن گفتیم که همگی از اجرای طرح راضی بودند و خواستار تداوم آن برای کاهش آمار مبتلایان و مهار بحران کرونا شدند.

حیدری خانم خانه داری که در حال خرید میوه فروشی بود در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: اگر از همان ابتدا قرنطینه اجباری اجرایی می شد شاید امروز شاهد تلفات سنگین بیماری کرونا نبودیم.  

وی اظهار داشت: از ستاد کرونا و مسوولان تشکر می کنم که با تدابیری که اندیشیده اند می خواهند کمک کنند تا کمتر شاهد مرگ عزیزانمان باشیم.

 او گفت: همسرم کارگر است اما به خدا راضی هستم همسرم در خانه بماند تا ویروس ریشه کن شود هرچند زندگی ما به سختی می گذرد اما این‌ طور خیالم راحت است که خود، همسرم و فرزندانم از شر این ویروس در امان هستیم.

محمدی دیگر شهروند قصرشیرینی نیز در ادامه صحبت های خانم حیدری گفت: من یک کاسبم و حاضرم نان شب نخورم ولی زن و بچه ام سلامت باشند ما روزهای سختی را در زمان زلزله و زمان جنگ و آوارگی کشیده ایم دیگر تحمل داغ دیدن نداریم.

او ادامه داد: درست است که سفره های ما خالی باشد شرمنده زن و بچه می شویم ولی بحرانی است که همه باید کمک کنیم تا بیشتر از این خانواده های ما را عزادار نکند.

وی گفت: اگر همه مردم همراهی کنند و برای یکی ۲ هفته در خانه هایشان بمانند ما هم می توانیم ویروس کرونا را شکست دهیم.

وی از مسوولان به دلیل اجرای محدودیت ها و بستن ورودی و خروجی شهرها تشکر کرد کرد و گفت: کاش این قانون که برای سلامتی مردم وضع شده تا زمانی که ویروس کاملا از همه جا ریشه کن شود ادامه یابد.

او گفت: همه ما می دانیم که اکنون وقت مناسبی برای سفر، گردش، تفریح، دورهمی و شب نشینی و جشن و عروسی نیست و برای همین خوب است که در خانه بمانیم و ستاد کرونا و مسوولان را برای قطع زنجیره انتقال کرونا یاری کنیم.

چند تن دیگر از مرزنشینان نیز با بیان اینکه همه باید در خانه بمانیم دیگران به دعوت به خانه نشینی کردند و از مردم خواستند یک نفر مسوول خریدهای ضروری باشد و خانوادگی در شهر تردد نکنند تا شاهد آثار مثبت اجرای محدودیت ها و در واقع به بیان دیگر مصونیت ها برای مهار کرونا باشیم.                                                                         

مشارکت مردم در اجرای محدودیت ها مثبت ارزیابی می شود

رییس شبکه بهداشت و درمان قصرشیرین در گفت وگو با خبرنگار ایرنا گفت: همراهی مردم در اجرای محدودیت ها و رعایت اصول و موازین بهداشتی مثبت ارزیابی می شود و به طور یقین در کاهش آمار مبتلایان طی هفته های آینده و ماه آینده این مساله کاملا مشهود خواهد بود.

دکتر رضا منصوری افزود: هم اکنون می توان گفت بیشتر مردم قصرشیرین از ماسک استفاده می کنند و رعایت فاصله اجتماعی را در اماکن عمومی نیز به عینه مشاهده می کنیم.

وی اظهارداشت: از ابتدای همه گیری ویروس کرونا تاکنون در قصرشیرین ۳۷۸ نفر به این بیماری مبتلا شده اند که که از این تعداد ۱۶ نفر فوت کرده و هم اکنون نیز پنج نفر در بیمارستان بستری و تحت مراقبت قرار دارند.

رییس شبکه بهداشت و درمان قصرشیرین گفت: به طور کلی محدودیت ها در راستای صیانت از سلامت افراد اعمال شده و همراهی و مشارکت و همکاری مردم نیز در اجرای آن نقشی موثر و مهم دارد.

او ادامه داد: ستاد بازرسی کرونا روزانه به طور مستمر از ادارات، واحدهای صنفی و مشاغل فعال نظارت های لازم را به عمل می آورد و با متخلفان نیز برخوردهای لازم انجام می شود.

منصوری گفت: از همه مردم می خواهیم در خانه هایشان بمانند و از ترددهای غیرضروری جلوگیری کنند و ستاد کرونا را در اجرای موفق طرح یاری کنند.

او اضافه کرد: همچنین طرح شهید سلیمانی نیز به زودی در شهرستان اجرا می شود که این طرح در بیماریابی و اجرای مراقبت های بهداشتی برای آن ها و قرنطینه خانواده هایشان به منظور پیشگیری از حضور در جامعه نقشی مهم دارد.               

مشارکت مردم در اجرای محدودیت‌های کرونایی ضروری است

فرماندار قصرشیرین نیز در گفت وگو با خبرنگار ایرنا گفت: محدودیت‌های کرونایی از دیروز شنبه اول آذرماه در این شهرستان باتوجه به نارنجی اعلام شدن آن از سوی ستاد ملی کرونا و دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه اعمال شده و مشارکت مردم برای اجرای موفق آن ضروری است.

مرادعلی تاتار افزود: تمامی مشاغل گروه شغلی یک و ۲ با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی فعال است و مشاغل گروه شغلی سه و چهار باتوجه به نارنجی بودن وضعیت این شهرستان نیز تعطیل شده است.

وی اظهار داشت: ادارات شهرستان از امروز شنبه به مدت ۲ هفته با ظرفیت یک دوم (۵۰ درصد) کارکنان فعالیت می کنند و ستاد کرونا نیز نظارت های لازم را بر نحوه اجرای اعمال محدودیت ها خواهند داشت.

نماینده عالی دولت در قصرشیرین گفت: همچنین قانون منع تردد در شهرستان  اجرایی شده و در سه نقطه از ورود و خروج پلاک های بومی از سطح شهر و  همچنین ورود پلاک های غیربومی به شهر قصرشیرین جلوگیری می شود و خودروهای متخلف نیز اعمال قانون و جریمه می شوند.

 شهرستان مرزی قصرشیرین در غرب کرمانشاه با بیش از ۲۷ هزار تن جمعیت، با عراق ۱۸۶ کیلومتر مرز دارد که در امتداد این مرز، ۲ معبر رسمی پرویزخان و خسروی قرار دارد که مبادلات اقتصادی، تجاری و صادرات کالا به اقلیم کردستان و حکومت مرکزی عراق از این مرزها انجام می شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها