شهردار: جمع‌آوری پل خیبر اراک در انتظار مصوبه شورای تامین است

اراک – ایرنا – شهردار اراک جمع‌آوری پل خیبر این شهر را در انتظار مصوبه شوراهای تامین و ترافیک استان مرکزی دانست و گفت: ثبت جهانی بازار تاریخی به عنوان نگین ارزشمند و هویت تاریخی این شهر نیازمند جمع‌آوری این پل است.

«محمد کریم شفیعی» روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود:  شهرداری اراک همه تلاش خود را  برای ثبت جهانی بازار تاریخی به کار گرفته و در این راستا اقدامات و رایزنی‌های لازم با ماشین‌سازی اراک  انجام شده که به محض صدور مجوز،عملیات جمع‌آوری آن انجام شود.
شهردار اراک ادامه داد: در راستای بررسی دقیق و کارشناسی جمع آوری پل خیبر، طرح جابه‌جایی و انحراف ترافیک شهرداری در شورای ترافیک در حال مطالعه است.
شفیعی اظهار داشت: این پل ارتباطی به ایجاد پیاده راه ندارد و زمانی که بازار تاریخی اراک ثبت جهانی شود، برای بازسازی آن بودجه ملی اختصاص می‌یابد.

بحث بر تخریب پل خیبر اراک که در منطقه مرکزی این شهر  و در حاشیه بازار تاریخی احداث شده، از مدتها قبل ادامه دارد ولی از چندی پیش جمع‌آوری آن در برنامه مدیریت شهری قرار گرفت..

بازار اراک یکی از بناهای مهم معماری ایرانی - اسلامی و شامل حمام، مسجد، مدرسه، آب انبارها، گذرها و کاراوانسراها است که  در زمان فتحعلی شاه قاجار در سال ۱۲۲۸ هجری قمری بنا شد.

این بازار که هنوز کارکرد خود را حفظ کرده دارای  مرکزیتی به نام چهارسوق است و از چهار جهت به دروازه‌های قدیم شهر متصل می‌شده‌است.

اراک مرکز استان مرکزی است و در این منطقه ۶۸۰ هزار نفر جمعیت زندگی می کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =

سرخط اخبار استان‌ها