افزون بر ۵۵۰۰ نفر در سیستان و بلوچستان به کرونا مبتلا شدند

زاهدان- ایرنا- رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: شمار مبتلایان به کرونا در سیستان‌وبلوچستان با سیر صعودی به پنج هزار و ۵۲۱ نفر رسید.

دکتر سیدمحمد هاشمی‌شهری روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: تاکنون ۲۰۴ نفر از مردم سیستان و بلوچستان که بر اساس معیارهای آزمایشگاهی ابتلای آنان به بیماری کووید ۱۹ به اثبات رسیده بود نیز جان خود را از دست دادند.
وی ادامه داد:  اگر چه تعداد مرگ و میر ناشی از این بیماری در آبان ماه از تعداد موارد فوت در تیرماه سالجاری اندکی کمتر بوده است اما عملکرد موفق تر بخش درمان و فراهم کردن امکانات بستری و ارائه خدمات مطلوب به بیماران دلیل مناسبی برای کاهش رعایت دستورالعمل های بهداشتی نیست.  
رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان بیان کرد: بر اساس پیش بینی های اپیدمیولوژیک، در صورتی که تغییر جدی در سبک زندگی فردی و اجتماعی مردم دنیا رخ ندهد در ماه های آتی هم شاهد استمرار این روند افزایشی خواهیم بود.

هاشمی افزود: این روزها تقریبا همه افراد جامعه علائم اصلی بیماری کرونا را می شناسند و می دانند که برای حفاظت از خودشان در مقابل بیماری کرونا باید اصول بهداشت فردی و آداب تنفسی از قبیل استفاده مستمر از ماسک، حفظ فاصله ایمن با دیگران، حضور نیافتن در تجمعات غیرضروری و شستشوی مکرر دست ها با آب و صابون را رعایت و تاجائی که می توانند در محل زندگی و کار خود تهویه مناسب هوا را تسهیل کنند.

وی تاکید کرد: علاوه بر موارد یادشده، شناسایی و جداسازی افراد مبتلا از افراد سالم نیز برای پیشگیری از چرخش ویروس در جامعه ضرورت دارد.
رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان تصریح کرد: نظام بهداشت و درمان از تمام ظرفیت های خود برای شناسایی به موقع بیماران استفاده خواهد کرد و راه اندازی ۱۵ مرکز غربالگری سرپایی در شهرستان های زاهدان، خاش، میرجاوه، سیب و سوران و سراوان به همین منظور مورد توجه قرار گرفته است.

هاشمی ابراز امیدواری کرد با اجرای طرح مراقبت و بیماریابی خانه به خانه که با کمک بسیج سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و در قالب طرح شهید حاج قاسم سلیمانی اجرا می شود توفیق بیشتری در زمینه شناسایی موارد مثبت جدید داشته باشیم.

وی بیان کرد: از امروز محدودیت های جدید ابلاغ شده از سوی ستاد ملّی مبارزه با کرونا در شهرهای قرمز، نارنجی و زرد استان اعمال خواهد شد و موفقیت این برنامه ها همچنان منوط به مشارکت و همکاری صمیمانه و مسوولانه هم استانی هاست. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =