عضو شورای شهر: بسیاری از صنایع اراک عوارض آلایندگی پرداخت نمی‌کنند

اراک - ایرنا - رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی کلانشهر اراک گفت: شمار زیادی از واحدهای تولیدی و صنعتی این شهر باید عوارض آلایندگی پرداخت کنند اما بسیاری از آنها نسبت به این امر کوتاهی می‌کنند که ظلم بزرگی به مردم محسوب می‌شود.

«ایرج رضایی» روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: آلودگی هوای اراک همچنان به عنوان یک معضل جدی است اما امسال به دلیل شرایط کرونایی به آن کمتر پرداخته شده است.
وی بیان کرد: ایجاد یک هزار هکتار فضای سبز در شهر اراک مربوط به مصوبات دولت‌های گذشته است که هنوز این مهم تحقق نیافته است.
عضو شورای اسلامی کلانشهر اراک ادامه داد: نباید کاشت فضای سبز در خارج از شهر و مسافت‌های طولانی را به این مصوبه ارتباط داد و نیاز است همکاری‌های لازم برای اجرای این مصوبه قدمت‌دار و مغفول مانده به کار گرفته شود.
رضایی اظهار داشت: مردم شهر اراک ماهانه بابت تصفیه خانه فاضلاب پول پرداخت می‌کنند و باید حق‌آبه آن از سوی آب و فاضلاب برای توسعه فضای سبز این شهر اختصاص یابد.
وی تصریح کرد: گسترش حمل و نقل عمومی نیز در کاهش آلایندگی شهر اراک نقش موثری دارد که این موضوع نیز به صورت ویژه پرداخته نشده است.
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی کلانشهر اراک اضافه کرد: اراک  به جز هوا، از سایر آلودگی‌های زیست محیطی نیز رنج می‌برد که به آنها توجه کافی توجه نشده  و نیاز این در این راستا نیز اقدامات جدی صورت گیرد.
رضایی در بخش دیگری از سخنانش گفت: مناسب سازی در شهر اراک نیازمند نهضت جمعی دستگاه‌های اجرایی و  تشکیل ستاد هماهنگی و پیگیری است.

وی عنوان کرد: کلانشهر اراک در بحث مناسب‌سازی شهری برای معلولان، سالمندان و افراد ناتوان با وضع مطلوب فاصله بسیار دارد و توجه به این بخش در خودکفایی و بهبود روانی معلولان نقش موثری دارد.

عضو شورای اسلامی کلانشهر اراک افزود: برای مناسب‌سازی، شناخت مشکلات محیط شهری در ارتباط با فرد معلول و کم توان نخستین مسئله است و باید تجهیزات شهری، ایستگاههای اتوبوس، تلفن عمومی، سطل زباله، صندوق پست، آب خوری، علائم شهری و نورپردازی با توجه به آن طراحی و اجرا شوند

رضایی اظهار داشت: مناسب‌سازی معابر و تجهیزات شهری باید برای سه گروه عمده افراد معلول شامل جسمی حرکتی، نابینای حسی حرکتی، و ناشنوای حسی حرکتی در نظر گرفته شود و به همین ترتیب در مورد فضاهای دسترسی به ساختمان شامل مسیر دسترسی، پله و رامپ، بازشوهاو پارک‌ها نیز مشکلات شناسایی و راه حل‌های مناسب مشخص شود.
وی گفت: در سیاست‌های کلی نظام که مرجع صدور آن رهبر معظم انقلاب است، در بند ۱۱ بخش شهرسازی و بند ۹ بخش ایثارگران در اواخر سال ۸۹، رعایت نیاز و آسایش جانبازان و معلولان در طراحی فضای شهری و اماکن عمومی ذکر شده که باید مناسب‌سازی بناها و مراکز خدمات عمومی، معابر شهری، مراکز اداری، تفریحی و ورزشی و وسایل نقلیه عمومی با وضعیت جسمی جانبازان و ناتوانان جسمی و حرکتی، منطبق بر معیارهای مطلوب باشد.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی کلانشهر اراک ادامه داد: همچنین هیات وزیران نیز در سال ۹۴ در قالب برنامه جامع حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت مواد ۲ و ۳ دستگاه­‌های متولی را مکلف کرده‌است که در صدور مجوز مناسب‌سازی با رعایت قوانین و مقررات مربوطه را لحاظ کنند.

رضایی تصریح کرد: آیین نامه اجرایی ماده ۳ حمایت از حقوق معلولان نیز آذرماه پارسال تصویب شد که دستگاه‌های اجرایی را مکلف به مناسب‌سازی معابر و فضاهای شهری برای دسترسی این قشر کرد و بر این اساس همه دستگاه‌هاباید تا سه سال آینده برای دسترس‌پذیری معلولان به خدمات، ساختمان‌های خود را مناسب‌سازی کنند و شهرداری‌ها و دهیاری‌ها در ارتباط با مناسب‌سازی و دسترس پذیری محیط، معابر، اماکن و وسایل حمل و نقل عمومی و مبلمان شهری اقدامات لازم را انجام دهند.

وی تاکید کرد: در این راستا نیاز است همسطح سازی معابر، نصب خط هدایت نابینایان در پیاده‌روها، تامین محل ویژه توقف خودروی افراد دارای معلولیت، نصب چراغ‌های راهنمای مجهز به علایم صوتی ویژه افراد نابینا و کم بینا در تقاطع و  مناسب سازی پایانه‌ها، ایستگاه‌ها و ناوگان حمل و نقل عمومی مورد توجه ویژه قرار گیرد و اعطای پایان کار ساختمان‌ها و اماکن عمومی از جمله مجتمع‌های مسکونی، تجاری، اداری، درمانی و آموزشی مشروط به رعایت ضوابط مناسب سازی و دسترس پذیری معلولان باشد.

رئیس مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی کلانشهر اراک با باین اینکه  نیاز است ستادهای هماهنگی و پیگیری مناسب‌سازی در استان مرکزی تشکیل شود، اظهار داشت: ایجاد اپلکیشین و سامانه‌ای که افراد بتوانند فضاهای نامناسب را اطلاع رسانی کنند، از دیگر ضروریات است.

رضایی گفت: شهر مطلوب شهری است که پاسخگوی نیازهای هر طیفی از شهروندان از کودکان، سالمندان و کم توانان و ناتوانان جسمی تا افراد سالم و تندرست باشد.

اراک مرکز استان مرکزی است و در این منطقه ۶۸۰ هزار نفر جمعیت زندگی می‌کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =

سرخط اخبار استان‌ها