فرماندار: مهمانی خانوادگی مهمترین عامل افزایش کرونا در مهاباد است

مهاباد- ایرنا فرماندار ویژه مهاباد گفت: برگزاری مهمانی‌ها، تجمع و جشن‌های خانوادگی مهمترین عامل افزایش شمار مبتلایان به ویروس کرونا در این شهرستان است.

ایرج شجاعی روز یکشنبه در گفت و گو با خرنگار ایرنا افزود: علیرغم تاکید بر فاصله‌گذاری اجتماعی و رعایت پروتکل‌های بهداشتی، برپایی مهمانی و شب‌نشینی‌های خانودگی همچنان ادامه دارد که این مهم عاملی برای انتشار ویروس کرونا در این شهرستان شده است.

وی ادامه داد: پدیده جدیدی که اخیرا به وضوح دیده می‌شود، ابتلای خانوادگی به کروناست و مکرر مشاهده می‌کنیم که همه اعضای یک خانواده با هم به این بیماری مبتلا شده‌اند که این نشان می‌دهد که مراودات و ارتباطات خانوادگی بیشتر شده است.

فرماندار ویژه مهاباد ضمن انتقاد از برپایی جشن‌های عروسی در برخی از باغ‌های سطح شهرستان اظهار داشت: بیش از ۱۰ هکتار باغ در اطراف شهر مهاباد وجود دارد که پایش و رصد در این وسعت کار دشواری بوده و بنابراین از شهروندان تقاضا داریم در شرایط موجود برای حفظ جان و سلامت شهروندان این‌گونه مراسم را به زمان دیگری موکول کنند.

شجاعی با بیان اینکه مهاباد هم‌اکنون در وضعیت نارنجی مقابله با کرونا قرار دارد، اضافه کرد: این وضعیت شکننده بوده و در صورت عدم نظارت و رعایت پروتکل‌های بهداشتی در معرض تغییر به شرایط قرمز قرار خواهیم گرفت که این امر موجب اعمال محدودیت‌های شدیدتر می‌شود.

وی در خصوص اجرای محدودیت‌های سراسری مقابله با کرونا در مهاباد هم گفت: در حال حاضر هیچ خودرو شخصی با پلاک مهاباد امکان خروج از شهر را ندارد و برای رانندگان متخلف نیز برای بار اول پنج میلیون ریال و برای بار دوم یک میلیون ریال جریمه در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه هیچ خودرو غیربومی نیز اجازه ورود به داخل شهر را ندارد افزود: تردد خودروهای امدادی، درمانی، انتظامی، حمل بار و مسافر و حامل کالاهای اساسی مشمول محدودیت‌های ترافیکی نمی‌شود.

فرماندار مهاباد با تاکید بر استفاده شهروندان از ماسک در معابر نیز اظهار داشت: امسال با افزایش استفاده از ماسک به دلیل شیوع بیماری کرونا، سایر بیمارهای واگیردار همچون آنفولانزا در این شهرستان کاهش قابل توجهی داشته به طوریکه آمار بیماری مبتلا به آنفولانزا در این شهرستان از ۱۲ هزار نفر سال گذشته به کمتر از ۲ هزار نفر در سال جاری رسیده است.

همزمان با افزایش شیوع کرونا در کشور محدودیت‌های جدیدی توسط ستاد ملی مقابله با کرونا در تمامی استان‌های کشور و به تبع آن آذربایجان‌غربی از روز گذشته اول آذرماه وضع شده است.

هم‌اکنون ۱۰ شهر آذربایجان‌غربی شامل ارومیه، پلدشت، چایپاره، خوی، شوط، سلماس، اشنویه، سردشت، میاندوآب و نقده در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارند و وضعیت شهرهای ماکو، چالدران، مهاباد، بوکان، تکاب، شاهین‌دژ و پیرانشهر نیز نارنجی است.

بیماری کرونا از اوایل اسفند در کشور و آذربایجان‌غربی شایع شد و ۱۷ اسفندماه سال گذشته نخستین موارد مثبت کرونا در مهاباد تایید شد؛ طبق آخرین آمار از ابتدای شیوع کرونا تاکنون حدود چهار هزار و ۴۰۰ نفر در مهاباد به این بیماری مبتلا شده‌ و ۲۴۵ نفر در این شهرستان بر اثر بیماری کرونا جان خود را از دست داده‌اند. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =