تاکید اردوغان بر اقدام مشترک جهانی علیه کرونا

ایرنا- آنکارا- رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه روز شنبه در نشست رهبران جی 20 که بصورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، بر اقدام مشترک جامعه جهانی جهت مهار ویروس کرونا تاکید کرد.

اردوغان با تاکید بر اینکه جامعه جهانی و در راس آن کشورهای پیشرفته در این زمینه امتحان خوبی پس نداده اند، گفت: در مبارزه با کرونا کشورهایی که از لحاظ اقتصادی قوی نیستند به سرنوشت خود رها شدند ولی ترکیه با امکانات خود به 156 کشور جهان و 9 نهاد بین المللی کمکهای بهداشتی کرده است.

وی با اشاره به کشف واکسن کرونا گفت: واکسن هایی که تولید می شوند باید بجای تعمیق بی عدالتی موجود جهانی به استفاده مشترک انسانیت درآید و در این راستا جی 20 می باید مکانیزمهایی طراحی کند که در چارچوب آن، جامعه جهانی بطور عادلانه و با قیمت مناسب به این واکسن دسترسی داشته باشد.

رییس جمهوری ترکیه در زمینه فعالیتهای ترکیه برای تولید واکسن کرونا گفت: ترکیه 16 واکسن مختلف را در دست بررسی دارد و هم اکنون آزمایش بر روی انسان در یکی از واکسنهای یاد شده آغاز شده است و ترکیه واکسنی را که تولید می کند، در خدمت کل جامعه جهانی اختصاص خواهد داد.

اردوغان با تاکید بر اینکه کرونا علاوه بر بهداشت، اقتصاد جهانی را نیز تحت تاثیر قرار داده است، گفت: در دورانی کرونایی دیوارهای گمرکی مجددا بالا کشیده شده و تدابیر حفاظتی کشورها از اقتصاد خود افزایش یافته است. ترکیه در چارچوب اصول سازمان تجارت  جهانی خواستار یک اقتصاد جهانی عادل و نیز تقسیم رشد و رفاه اقتصادی است و در این راستا لزوم اصلاحات در ساختار سازمان تجارت جهانی اجتناب ناپذیر است.

وی با اشاره به اینکه کرونا موجب تاثیر پذیری بازارهای کار در سطح جهان شده است ، گفت: اقشار آسیب پذیر  جامعه شامل زنان، جوانان و معلولان بار اپیدمی را بیشتر بر دوش می کشند.

وی با اشاره به طرح عمل جی 20 برای کاهش تاثیرات کرونا، از روند پیشرفت در زمینه تعویق دیون در چارچوب این طرح ابراز خرسندی کرد و گفت: ترکیه تا جولای 2021 به حمایتهای خود از این روند ادامه خواهد داد.

لازم به ذکر است بعد از مدتهای طولانی، اردوغان شب گذشته، پیش از برگزاری نشست جی 20 به میزبانی عربستان، با ملک سلمان پادشاه عربستان یک مکالمه تلفنی انجام داد.

به گفته ناظران منطقه، این مکالمه گامی برای کاهش اختلافات دو کشور تلقی می شود که در ماههای اخیر تا سطح اقدام به تحریم اقتصادی ترکیه نیز پیش رفت.   

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =