۱ آذر ۱۳۹۹،‏ ۱۹:۱۷
کد خبرنگار: 1235
کد خبر: 84118504
۰ نفر

برچسب‌ها

سفر وزیر دفاع روسیه به جمهوری آذربایجان

  باکو – ایرنا – " سرگئی شویگو " وزیر دفاع روسیه روز شنبه در سفر یک روزه به باکو با "الهام علی اف " رییس جمهوری آذربایجان دیدار کرد .

  به گزارش خبرگزاری رسمی " آذرتاج "، علی اف در این دیدار با اشاره به این که اجرای بیانیه  سه جانبه روسای جمهوری آذربایجان ، روسیه و نخست وزیر ارمنستان درباره خاتمه جنگ و آتش بس در قره باغ بررسی می شود ، گفت : به نظر ما مقاد  این بیانیه با موفقیت اجرا می شود که آمادگی جمهوری آذربایجان و ارمنستان برای پایان دادن به مناقشه چند ساله و رسیدن به مرحله  حل سیاسی را نشان می دهد .

  علی اف  بیانیه سه جانبه روسای جمهوری آذربایجان ، روسیه و نخست وزیر ارمنستان را یک سند مهم عنوان کرد و گفت که این سند به مناقشه چندساله پایان می دهد و بنا براین در رابطه با مشارکت فعال رییس جمهوری روسیه  و شما ( شویگو ) در تدوین این سند سیاسی مهم قدردانی می کنم .

  رییس جمهوری آذربایجان همچنین ارمنستان را به نقض جدی قوانین جنگ و حمله به شهرها و دیگر مناطق مسکونی  در جریان جنگ 44 روزه در قره باغ متهم کرد و گفت : بر اثر این حملات 94 آذربایجانی غیر نظامی از جمله کودکان و بانوان کشته و بیش از 400 نفر نیز مجروح و بیش از 3 هزار خانه تخریب شده است .

  وی همچنین ارمنستان را به جلب مزدوران  جنگی به درگیری های  های نظامی در قره باغ متهم کرد و گفت : ما اسناد و تصاویر زیادی درباره مشارکت اتباع خارجی از جمله از فرانسه ، آمریکا ، لبنان ، کانادا ، گرجستان و دیگر کشورها در کنار نیروهای ارمنی در این درگیرها  و  نیز پاسپورت های انها را در اختیار داریم .

  علی اف استقبال جمهوری آذربایجان از استقرار نیروهای حافظ صلح روسیه در قره باغ و هماهنگ  شدن  فعالیت آنها با نهادهای مربوطه جمهوری آذربایجان و ارمنستان را مورد اشاره قرار داد و آن را عاملی مهم برای برقراری ثبات در منطقه دانست و گفت : پس از امضای بیانیه سه جانبه تا به حال هیچ مواردی جدی نقض آتش بس روی نداده و اطمینان دارم که نخواهد داشت .

  رییس جمهوری آذربایجان گفت : امیدوارم آتش بس فعلی و برنامه های ما درباره عادی سازی روابط با ارمنستان در صورتیکه این برنامه از سوی این کشور ( ارمنستان ) استقبال شود، شرایط خوبی برای ایجاد یک وضعیت جدید و  برقراری ثبات و امنیت و همکاری در منطقه فراهم کند که تحقق این مهم به نفع  همه از جمله مردم منطقه و همسایگان ما خواهد بود و بطور کلی جهان امن تر خواهد بود .

  بنا به این گزارش ، وزیر دفاع روسیه نیز بیانیه سه جانبه روسای جمهوری آذربایجان ، روسیه و نخست وزیر ارمنستان را یک سند مهم و تاریخی عنوان کرد و با اشاره به این که نیروهای حافظ صلح روسیه در منطقه مستقر شدند ، گفت : در حال حاضر23 پاسگاه این نیروها در قره  باغ فعال است .

  شویگو همچنین با اشاره به این که به رژیم آتش بس در منطقه رعایت می شود ، بر ادامه این روند ابراز اطمینان کرد .

  وزیر دفاع روسیه امروز ( شنبه ) به همراه " سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه این کشور به ارمنستان سفر کرده و با نخست وزیر و وزیر دفاع این کشور دیدار کردند .

 منابع خبری باکو همچنین گزارش دادند ، وزیر امور خارجه روسیه نیز در حال حاضر در راس یک هیات این کشور در باکو بسر می برد .

  

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =