اتیوپی میانجیگری اتحادیه آفریقا جهت حل بحران تیگرای را نپذیرفت

تهران – ایرنا – اتیوپی میانجیگری اتحادیه آفریقا انجام گفت وگوهای زودهنگام در ارتباط با درگیری های نظامی جاری در ایالت تیگرای واقع در شمال این کشور را رد کرد .

به گزارش روز شنبه خبرگزاری رویترز، این در حالی است که از انتخاب سه تن از رؤسای جمهور آفریقایی از سوی اتحادیه آفریقا به منظور میانجیگری در بحران تیگرای که طی دو هفته گذشته جریان دارد، چند ساعت بیشتر سپری نشده بود.

اتحادیه آفریقا سه تن از رؤسای جمهوری پیشین در کشورهای آفریقایی را به عنوان فرستاده خود جهت حل و فصل این بحران برگزید اما دفتر نخست وزیری اتیوپی امروز شنبه گفت که خبر مربوط به فرستاده های یاد شده را دروغین توصیف کرد.

از سوی دیگر نهادهای امدادرسانی و بشر دوستانه سازمان ملل متحد امروز شنبه ضمن درخواست برای برقراری آتش‌بس موقت و فوری در اتیوپی، خواستار ارسال کمک‌های فوری به مردم آسیب دیده از جنگ در این کشور شدند.

سازمان ملل متحد همچنین خواستار ایجاد کوریدورهایی برای دسترسی به غیرنظامیان با هدف امدادرسانی به آنان شد.

"بابار بلوچ" سخنگوی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در این ارتباط گفت: این نهاد در حال برنامه‌ریزی برای تحت پوشش قرار دادن دویست هزار تن از آوارگان جنگی در اتیوپی طی شش ماه آینده است.

بنابراین گزارش، کمیساریای پناهندگان سازمان ملل همچنین سرگرم سازماندهی و امدادرسانی به سی هزار پناهجوی اتیوپیایی است که طی دو هفته گذشته به شرق سودان رسیده‌اند.

«ویل کارتر» مدیر شواری پناهندگان سازمان ملل نیز گفت: بسیاری از پناهجویان اتیوپیایی که به سودان گریخته‌اند، در فضای باز می‌خوابند.

"ابی احمد" نخست‌وزیر اتیوپی در صدر دولت ائتلافی این کشور ۱۴ آبان (۴ نوامبر)  با صدور دستور حمله به شبه نظامیان "جبهه آزادیبخش تیگرای" مستقر در ایالت شمالی تیگرای، عملا وارد جنگی داخلی در این کشور شده است.

بر اساس این گزارش ، نیروهای نظامی دولت فدرال اتیوپی شهر "ادیگرات" در ایالت تیگرای در شمال این کشور را به تصرف خود درآوردند.

دولت اتیوپی اعلام کرد نیروهای مسلح این کشور کنترل شهر "ادیگرات"  در ۱۱۶ کیلومتری "مکله" مرکز تیگرای را در اختیار گرفته اند.

"مکله" مرکز ایالت تیگرای در ۹۰۰ کیلومتری آدیس آبابا پایتخت اتیوپی قرار دارد.

خبرگزاری رویترز اعلام کرد تصرف این شهر را بطور مستقل نمی تواند تایید کند زیرا تمامی خطوط تلفنی و اینترنتی این ایالت از زمان آغاز درگیری قطع است.

این در حالی است که ارتش اتیوپی چند روز پیش نیز از تصرف یک شهر دیگر در ایالت تیگرای خبر داده بود.

۱۴۸۷

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =