مشارکت سمنانی‌ها در پایان اولین روز از محدودیت‌های کرونایی

سمنان- ایرنا- محدودیت‌های ۲ هفته‌ای ستاد ملی مقابله با کرونا، با همکاری مشاغل و فروشگاه‌هایی که به اجبار تعطیل هستند از روز شنبه یکم آذر آغاز شد و با مشارکت سمنانی ها همراه بود گرچه برخی از مردم گلایه‌ها و پیشنهاداتی نسبت به کیفیت اجرای محدودیت ها دارند.

به گزارش ایرنا، از آغاز شیوع کرونا، توصیه‌های زیادی در زمینه کنترل آن و جلوگیری از ابتلا به این ویروس، مثل زدن ماسک، شست و شوی مکرر دست‌ها و بهبود تغذیه، مطرح شده است اما همواره بیشترین تاکید بر "رعایت فاصله گذاری اجتماعی" و "ماندن در خانه و اجتناب از خروج غیر ضروری از منزل" بوده است و هنوز هیچ نوع دارو و پیشگیری موثرتر از این ۲ اقدام شناخته نشده است.

به منظور جلوگیری از رفت و آمد و شلوغی‌های غیرضروری، محدودیت‌های مختلفی در دوره‌های گوناگون اعمال شد که گاهی تاثیرگذار بودند و آمار ابتلا و فوتی‌های کرونا تاحدی کاهش یافت اما اکنون بعد از نزدیک به ۱۰ ماه از آغاز شیوع این ویروس، در اوج شیوع آن قرار داریم و بنابراین طبیعی است که محدودیت‌هایی شدیدتر از همیشه اعمال شود. البته شاید اگر زودتر این اتفاق می‌افتاد کنترل شیوع این بیماری اکنون آسان‌تر بود. به هرحال جلوی ضرر از هرجا گرفته شود منفعت است.

طبق اعلام ستاد ملی مقابله با کرونا، از یکم آذر به مدت ۲ هفته محدودیت‌های شدید و سخت گیرانه در کشور اعمال خواهد شد که در مجموع و به اختصار به این صورت است که نسبت به خروج از شهرها سخت گیری می‌شود، تردد از شهر به شهر ممنوع است، فقط تولیدکنندگان و تامین‌کنندگان کالاها و تولیدات مورد نیاز و ضروری و یا مشاغلی که با سلامت مردم در ارتباط باشند مشغول فعالیت هستند.

تعطیلی‌ها فقط شامل مشاغل نیست و مدارس، آموزشگاه‌ها، دانشگاه‌ها و مراسم فرهنگی و مذهبی را نیز شامل می‌شود و به واقع، در سطوح هشدار یک، دو و سه آموزش‌ها و مدارس غیرحضوری است و برای دانشگاه‌ها و مراسم مذهبی و فرهنگی نیز فعلا به مدت دو هفته محدودیت ایجاد می‌شود.

کارکنان ادارات نیز بر اساس تصمیم ستاد ملی کرونا در شهرستان‌های با سطح هشدار ۳ و قرمز فقط حدود یک‌سوم کارکنان در محل کار حضور پیدا کرده و مسئولان ادارات با توجه به ضرورت، برای نوبت‌دهی فعالیت آنها تصمیم‌گیری می‌کنند.

محدودیت‌های بعدی برای تردد وسایل نقلیه است و در شهرستان‌هایی با وضعیت دو و سه یعنی قرمز و نارنجی، خودروهای بومی با پلاک هر شهرستان حق خروج از شهرستان را ندارند و خودروهای با پلاک غیربومی شهرستان‌های دیگر حق ورود به این شهرستانها را نخواهند داشت.

مردم سمنان با محدودیت‌ها همراه هستند

طی گشت و گذار خبرنگار ایرنا در شهر سمنان، هیچ فروشگاهی به صورت غیرقانونی خارج از محدودیت‌های اعمال شده فعالیت نمی‌کند. رفت و آمد در خیابان‌ها اگرچه کمتر از قبل شده اما همچنان خیابان‌ها نسبت به شرایط حاکم، شلوغ است.

یکی از شهروندان در گفت و گو با ایرنا ابراز داشت: بر اساس محدودیت‌های اعمال شده دارندگان پلاک‌های غیربومی حتی اگر ساکن استان سمنان باشند اجازه تردد در شهر را ندارند و باید یا پلاک بومی بگیرند و یا از ناوگان حمل و نقل عمومی و تاکسی‌های اینترنتی استفاده کنند اما مراکز تعویض پلاک تعطیل هستند و گرفتن پلاک بومی در حال حاضر ممکن نیست.

مجتبی حسینی افزود: از طرفی ناوگان حمل و نقل عمومی به ویژه اتوبوس‌ها درصد آلودگی بالایی دارند و خطر ابتلا به کرونا در آن‌ها زیاد است و قیمت تاکسی‌های تلفنی و اینترنتی هم بالاست و با این شرایط سخت اقتصادی هزینه‌ها را افزایش می‌دهد. در چنین شرایطی شهروندانی که پلاک‌های غیربومی دارند به مشکل برخورد کرده‌اند.

صاحب یک عینک فروشی در گفت و گو با ایرنا ابراز داشت: به نظر من محدودیت‌های اعمال شده از باز بودن فروشگاه‌ها تا ساعت ۶ عصر بهتر و موثرتر است اما در صورتی که بانک‌ها و ادارات باز هستند شاید از تاثیر این محدودیت‌ها کم شود.

حسین شکری ادامه داد: هرچند تعطیلی کامل بانک‌ها و برخی اداره‌ها ممکن نیست اما برای کنترل ازدحام ارباب رجوع در این مکان‌ها باید چاره‌ای اندیشیده شود.

صاحب یک فروشگاه لوازم خانگی که در مقابل فروشگاه تعطیل خود در خودروی شخصی‌اش نشسته بود، در گفت و گو با ایرنا  ضمن ابراز نگرانی و ناامیدی گفت: این فروشگاه تعطیل است و نمی‌توانید خرید کنید اما میوه فروشی‌ها و نانوایی‌ها باز هستند و ازدحام وشلوغی در این مکان‌ها به راحتی مشاهده می‌شود.

سهراب حامدی ادامه داد: اگر قرار است شیوع کرونا کنترل شود، بهتر است تمامی مغازه‌ها بسته باشند و فقط چند هایپر مارکت آن هم با پِیک و نه به صورت حضوری مایحتاج ضروری مردم را به دستشان برسانند؛ در غیر این صورت به جز ضرر اقتصادی به کسب و کارها، نتیجه چندانی حاصل نمی‌شود.

وی افزود: کسانی که کسب و کارشان تعطیل شده نباید به حال خود رها شوند زیرا وقتی دو هفته درآمدی ندارند، در تامین مخارج زندگی و پرداخت بدهی‌های خود دچار مشکل می‌شوند؛  دولت باید از این افراد حمایت ویژه کند.

صاحب یک کافی نت نیز در گفت‌ و گو با ایرنا با استقبال از محدودیت‌ها ابراز داشت: بهتر است این محدودیت‌ها بیشتر از ۲ هفته ادامه داشته باشد اما وقتی دفاتر پیشخوان با ازدحام ارباب رجوع باز هستند و یا بانک‌ها و ادارات همچنان خدمات حضوری ارائه می‌دهند، شاید آن طور که باید تاثیرگذار نباشد.

صاحب یک تعمیرات موبایل نیز ابراز داشت: این تعطیلات می‌تواند بسیار مفید و تاثیرگذار باشد و بهتر است مدتی بیشتر طول بکشد؛ اما باید از ابتدای شیوع این بیماری چنین سخت‌گیری‌هایی می‌شد که همه گیری به این حد زیاد و از کنترل خارج نشود.

مصطفی شاهوردی ادامه داد: البته حمایت از افرادی که کسب و کارشان را به اجبار تعطیل کرده‌اند باید در اولویت قرار بگیرد و این کاهش درآمد باید تا حد زیادی جبران شود در غیر این صورت تداوم این محدودیت‌ها ممکن نیست.

یک پزشک دارو ساز نیز در گفت و گو با ایرنا ابراز داشت: تاثیرگذاری این محدودیت‌ها تاحد زیادی به رفتار عمومی مردم بستگی دارد و با محدودیت‌های اعمال شده بخشی از ازدحام غیرضروری کاهش یافته است اما بسیاری از مردم همچنان در خیابان‌ها حضور دارند.

طاهره ملکی‌نژاد ادامه داد: البته آسیب وارد شده به کسب و کارها هم باید جبران شود تا مردم بیشتر حاضر به همکاری شوند.

وی افزود: فعالیت فروشگاه‌ها تا ساعت ۱۸ در هفته گذشته، باعث ازدحام بیشتر می‌شد و خطر را افزایش داده بود و امیدوارم محدودیت به آن شکل دیگر تکرار نشود.

ملکی‌نژاد گفت: دوره نهفتگی ویروس کرونا عموما ۲ هفته است بنابراین اگر کسی که مبتلا است در این ۲ هفته از منزل خارج نشود، ویروس را ناخواسته به دیگران انتقال نمی‌دهد و این تاثیر مثبت در آمار مبتلایان آینده دارد. بنابراین لازم است مردم تا حد امکان با این محدودیت‌ها همکاری کنند.

پلاک های غیر بومی حق ورود و تردد در داخل شهر های استان را ندارند

جانشین رئیس ستاد مدیریت مقابله با کرونا در استان گفت: پلاک های غیر بومی استان سمنان ( به جز۸۶ و ۹۶ ) حق ورود و هرگونه تردد در داخل شهر های استان را به هیچ عنوان ندارند.

حبیب الله خجسته پور ادامه داد: اجرای طرح محدودیت های هوشمند در سراسر کشوبا توجه به رنگ بندی که برای شهر های استان اعلام شده است اعمال میشود که این محدودیت ها برای شهر های با رنگ بندی قرمز با محدودیت بیشتر و برای شهرهای زرد و نارنجی با محدودیت کمتراجرا میشود.

وی با بیان اینکه اجرای محدودیت‌ها ممکن است مشکلات اقتصادی را برای مردم به وجود بیاورد افزود: در نشست ستاد ملی کرونا مصوب شد که برای ۳۰ میلیون نفر به ازای هر نفر ۱۰۰ هزار تومان ماهانه تا چهار ماه پرداخت شود و از سوی دیگر برای هر خانواده نیز یک میلیون تومان وام قرض‌الحسنه پیش بینی شده است که امیدواریم گره‌گشای بخشی از مسائل اساسی مردم باشد.

خجسته پور خاطر نشان کرد : مردم استان درخانه بمانند و جدی تر از گذشته محدودیت ها را اجرا و اعمال نمایند تا با همراهی و همکاری ستاد استانی مدیریت مقابله با کرونا و کادر بهداشت و درمان در دانشگاه های علوم پزشکی استان هرچه سریعتر بتوانیم از این مرحله نیز عبور نماییم.

جانشین رئیس ستاد مدیریت مقابله با کرونا در استان با اشاره به محدودیت های تردد در شهرستانهای دارای رنگ بندی قرمز گفت: در راستای اجرای دستور العمل های مرتبط با تردد در شهرهای قرمز کرونایی پلاک های غیر بومی حق ورود و تردد در داخل شهر های استان راتحت هیچ عنوانی ندارند و در صورت عدم تمکین به قانون پلیس راهور بطور حتم جرائم خاصی را اعمال خواهد کرد.

وی افزود: بر همین اساس از امشب تا مدت دو هفته ، از ساعت ۲۱ تا ۴ صبح هیچ یک از خودروهای شخصی تحت هیچ عنوانی حق تردد در داخل شهرها را نداشته و در صورت مشاهده توسط دوربین و پرسنل پلیس راهور جریمه خواهند شد.

خجسته‌پور  هدف از اجرای این طرح را جلوگیری ازدورهمی ها و مهمانی های خانوادگی عنوان کرد و افزود: امید است با اجتناب و پرهیز از جمع های خانوادگی زنجیره انتقال ویروس کاهش یابد .

با توجه به شیوع گسترده ویروس کرونا، لازم است مردم بیشتر از گذشته فاصله گذاری اجتماعی و شیوه‌نامه‌های بهداشتی را رعایت کنند و همچنین از مسئولین انتظار می‌رود حمایت‌های ویژه از صاحبان کسب و کارهای تعطیل شده را در دستور کار قرار دهند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =

سرخط اخبار استان‌ها