تداوم اسلام‌ستیزی مکرون؛ اولتیماتوم به رهبران مذهبی مسلمان فرانسه

تهران - ایرنا - رئیس جمهوری فرانسه که اظهارات اسلام‌ستیزانه‌اش خشم مسلمانان در اقصی نقاط جهان را به دنبال داشت، اگرچه با ادعای احترام به اسلام و این که به دنبال جنگ با این دین نیست، تلاش کرد به پیامدهای این اشتباه بزرگ پایان دهد، به رهبران مذهبی مسلمان نسبت به پذیرش ارزش‌های جمهوری اولتیماتوم داد.

به گزارش روز شنبه ایرنا، «امانوئل مکرون» در گفت و گوی اخیر خود با «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین ادعا کرد که برای اسلام و جهان اسلام احترام قائل است و پس از آن با انتشار پاسخی در روزنامه فاینانشیال تایمز در پاسخ به مقاله ای که چاپ شده بود گفت که فرانسه علیه «تجزیه طلبی اسلام گرا» می‌جنگد و به هیچ عنوان علیه اسلام نمی جنگد. او که تلاش کرد تا دستکم از تبعات این اقدام خود بکاهد، در تازه‌ترین اظهاراتش روز چهارشنبه گذشته در جمع رهبران مذهبی مسلمانان فرانسه ضمن ارائه خطوط اصلی تشکیل یک «شورای ملی ائمه جماعات» با هدف نظارت بر کار امامان جماعت، به آنها دو هفته فرصت داد تا منشور ارزش‌های جمهوری‌خواهانه که شورای مسلمانان فرانسه و ۹ فدراسیون زیرمجموعه این شورا به آن پایبند باشند را ارائه کنند.

این در حالی صورت می‌گیرد که «امانوئل مکرون» رییس جمهوری فرانسه چندی پیش در پیامی توییتری نوشت: کشور ما با هیچ مذهبی مشکلی ندارد. همه آن‌ها (پیروان مذاهب) آزادانه [مناسک مذهبی خود را] انجام می‌دهند... فرانسه به صلح و همزیستی متعهد است.

روزنامه فرانسوی‌زبان «لکپرسیون» الجزایر روز شنبه نوشت: در این نشست که وزیر کشور فرانسه هم در آن حضور داشت، چندین پیشنهاد و تصمیم در خصوص فعالیت امامان جماعات مورد بحث و بررسی قرار گرفت. امانوئل مکرون بر ضرورت پایان دادن به حضور ۳۰۰  امام جماعت خارجی که از سوی الجزایر، ترکیه و مراکش به این کشور اعزام شده‌اند، تاکید کرد.

به نوشته خبرگزاری فرانسه، امانوئل مکرون از زمان سخنرانی خود درباره «جدایی‌گرائی» و «اسلام تندرو» در ابتدای ماه اکتبر و به‌ویژه پس از قتل «ساموئل پتی» معلم تاریخ و جغرافیای یک مدرسه در حومه پاریس در یک حمله تروریستی و نیز حمله تروریستی به کلیسای نوتردام «نیس» که سه کشته برجای گذاشت، فشار خود را بر نهادهای مذهبی مسلمانان برای مقابله با نفوذ خارجی، افراطی شدن و آنچه که او از آن به عنوان «اسلام سیاسی» نام می‌برد، افزایش داده است؛ هدف از این فشارها، پایان دادن به حضور ۳۰۰ امام جماعت خارجیی است که از سوی ترکیه، مراکش و الجزایر به فرانسه اعزام شده‌اند.

بر اساس آنچه در بیانیه کاخ الیزه هم آمده، رئیس جمهوری فرانسه نسبت به عواقب ممانعت شورای مسلمانان فرانسه(cfcm) و ۹ فدراسیون زیرمجموعه این شورا از امضای منشور ارزش‌های جمهوری‌خواهانه هشدار داده  است.

طبق این منشور، نه تنها ماموریت تربیت امامان جماعت و ارائه یک کارت رسمی به آنان به عهده شورای ملی ائمه جماعات فرانسه خواهد بود که وظیفه دارد صلاحیت آنان در صورت نقض این منشور و قانون اخلاقی را سلب کند.

این امامان جماعت بر حسب نقش خود، آموزش‌هائی شامل پیش‌نمازی، وعظ و تبلیغ، زبان فرانسه و حتی آموزش‌های دانشگاهی را دنبال می‌کنند.

خبرگزاری فرانسه عضویت شورای مسلمانان فرانسه در این شورا را، یک پیروزی برای امانوئل مکرون دانسته است.

روزنامه لکسپرسیون الجزایر می‌نویسد: به گفته رئیس جمهوری فرانسه، این منشور تعیین می‌کند که اسلام در فرانسه یک دین است و نه یک جنبش سیاسی و بر پایان دخالت‌های خارجی و وابستگی‌ها در زمینه آموزش امامان جماعت تاکید دارد.

این روزنامه فرانسوی در سخنرانی خود در خصوص لایحه جدایی‌گرایی گفت که فرانسه در سال‌های آینده امامان جماعت را آموزش خواهد داد؛ امانوئل مکرون اوایل ماه گذشته میلادی(اکتبر) از تهیه لایحه مبارزه با «جدایی طلبی اسلام گرایانه» در این کشور خبر داده بود. وزارت خارجه فرانسه هم در بیانیه خود ضمن اشاره به این لایحه تاکید کرده که هدف از آن مقابله با «مبارزه با اسلامگرایی افراطی» با همکاری مسلمانان فرانسه است.

در این باره، پایگاه خبری «بلدی نت» اولین انجمن مجازی در مراکش که اخبار و اطلاعات مربوط به مراکشی‌ها را پوشش می‌دهد، هم نوشت: شورای مسلمانان فرانسه ۶ ماه برای تکمیل ماموریت خود ۶ ماه فرصت دارد تا یک چهارچوب آموزشی برای امامام جمعه،‌مبلغان و سخنرانان اجرا کند. این مدلی است که امامان جمعه فعلی باید از آن تبعیت کنند.

این هشدار مکرون در کشوری که بزرگترین جمعیت مسلمان اروپا را دارد، در حالی صورت می‌گیرد که دفتر ریاست جمهوری فرانسه مدعی شده سه فدراسیون زیر مجموعه شورای مسلمانان فرانسه، دیدگاه جمهوری‌خواهانه نیستند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha