موثرترین مداخلات در مهار کرونا کدام اند؟

تهران - ایرنا - پژوهشگران دریافتند که موثرترین مداخلات در کاهش سرعت انتقال کووید ۱۹، به ترتیب اثربخشی، لغو گردهمایی های کوچک، بستن موسسه‌های آموزشی، محدودیت‌های مرزی، افزایش در دسترس بودن تجهیزات محافظت شخصی و محدودیت‌های حرکت فردی مانند دستورهای مقررات منع رفت و آمد یا ماندن در خانه است.

به گزارش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، نتیجه این پژوهش که به تازگی در نشریه علمی Nature منتشر شده و نشان دهنده اثربخشی اقدام های سخت‌گیرانه است، توسط پژوهشگران در وین و پاریس انجام گرفت و به بررسی تاثیر بیش از 6 هزار  اقدام مداخله غیر دارویی (NPI) پرداخت که توسط دولت‌ها در ۷۹ قلمرویی که در آن ها انتقال کووید ۱۹ مشاهده می شد، اجرا شد.

در بین حداقل اقدام‌های موثر، اقدام‌های زیست‌محیطی مانند نیاز به تمیز کردن سطح‌ها، بررسی‌های بهداشتی در فرودگاه‌ها و مرزها و دولت‌هایی که کمک‌ بین‌المللی دریافت می‌کنند، دیده می شود.

این پژوهش خاطرنشان می‌کند :"موثرترین اقدام‌ها شامل بستن و محدود کردن بیشتر مکان‌هایی است که افراد به مدت طولانی در تعداد کم یا بیش در آنها گرد هم می‌آیند (کسب و کارها، بارها و مدرسه‌ها) ".

هیچ یک از راه حل‌های موجود، کاملا انتقال را کاهش نمی‌دهد و تا زمانی که واکسن یا درمان موثر وجود داشته باشد، شیوع کووید-۱۹ می‌تواند با ترکیب مناسبی از مداخله‌های غیر دارویی (NPIs) که هر کدام به کشور ویژه و همه‌گیری آن است، متوقف شود.

همه دنیا بسته به توان خود در شکستن زنجیرزنجیره انتقال ویروس کرونا درگیر موج دوم یا سوم شیوع ویروس هستند. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha