محدودیت‌های کرونایی برای افزایش تاب‌آوری شهرها اجرا می‌شود

اصفهان- ایرنا- مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت: محدودیت‌های جدید برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا از اول آذر امسال با هدف افزایش تاب‌آوری شهرها و در جهت صیانت از مردم اجرا می‌شود و لازمه موفقیت آن، اجرای دقیق برنامه‌های پیش‌بینی شده است.

بر اساس طرح جامع مدیریت هوشمند محدودیت‌های متناسب با وضعیت و روند ویروس کرونا که از اول آذر امسال به مدت ۲ هفته اجرا می‌شود، محدودیت‌های خاصی در شهرهای دارای وضعیت قرمز و نارنجی اعمال خواهد شد.

منصور شیشه فروش روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: محدودیت های جدیدی که از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام شد و در سراسر کشور در حال اجراست  و بر اساس مطالعات علمی و تجربه کشورهای دیگر و همچنین ستادهای استانی مقابله با کرونا در کشورمان و در جهت مدیریت بحران برنامه ریزی شده است.

وی با بیان اینکه مدیریت بحران با هدف پیش بینی، پیشگیری، کاهش خطر، آمادگی، پاسخ کارآمد و مقابله صورت می گیرد، اظهارداشت: مدل محدودیت های ماه آذر متناسب با همین رویکرد است و در جهت افزایش تاب آوری به توانمندتر شدن و ایستادگی و تحمل بیشتر جامعه در معرض خطر بیماری کووید ۱۹ کمک بسیاری می کند.

شیشه فروش اضافه کرد: در مدیریت بحران همه تدابیر برای شناخت تهدیدهای موجود صورت می گیرد و راهبردهای موجود برای کاهش خطر تعیین می شود تا جامعه علاوه بر پیشگیری از تهدید، آمادگی کامل برای مقابله با آن را داشته باشد.

وی سه شرط لازم برای موفقیت در اجرای این برنامه را آمادگی کامل، اقدام های منسجم و با ثبات و اجرای کامل برنامه ها خواند و گفت: هدف اصلی اجرای این طرح قطع کردن زنجیره انتقال ویروس کرونا و نظارت دقیق بر اجرای شیوه نامه های بهداشتی است و اگر برنامه های آن بطور کامل اجرا نشود این اهداف محقق نخواهد شد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با بیان اینکه در این طرح، بخش های مختلف در نظر گرفته شده و الزامات و محدودیت های هر یک از آنها مشخص شده است، اظهار داشت: ترددها و فعالیت واحدهای مختلف در شهرهای با وضعیت قرمز، نارنجی و زرد و دستگاه متولی اجرا و نظارت هر یک از آنها نیز معین شده است.
وی با اشاره به اینکه همه دستگاه های اجرایی موظف به تعیین رابطان سلامت برای نظارت بر اجرای این محدودیت ها هستند، گفت: لازم است رسانه ها و شبکه های اجتماعی نیز اطلاع رسانی درستی از این طرح داشته باشند و اهداف آن را برای مردم تبیین و روشن کنند.

شیشه فروش از مردم و متصدیان واحدهای صنفی خواست تا نهایت همکاری را در اجرای محدودیت های آذر داشته باشند و تاکید کرد که کوتاهی و غفلت در اجرای برنامه ها و مصوبه ها باعث تحقق نیافتن اهداف اصلی آن یعنی قطع شدن زنجیره انتقال ویروس کرونا خواهد شد.

بر اساس طرح جامع مدیریت هوشمند محدودیت‌های متناسب با وضعیت و روند ویروس کرونا که از اول آذر امسال به مدت ۲ هفته اجرا می‌شود، محدودیت‌های خاصی در شهرهای دارای وضعیت قرمز و نارنجی اعمال خواهد شد.

به گفته سخنگوی ستاد استانی مقابله با کرونا در اصفهان، از اول آذر ورود خودروی شخصی با پلاک بومی از شهرهای قرمز به دیگر شهرها و ورود خودروی شخصی با پلاک غیربومی به شهرهای قرمز، ممنوع بوده و رقم اعمال جریمه برای سرپیچی از آن مبلغ یک میلیون تومان است.

حجت‌الله غلامی اضافه کرد: همچنین در شهرهای قرمز، تردد خودروهای شخصی از ساعت ۲۱ تا ۴ بامداد ممنوع و جریمه آن ۲۰۰ هزار تومان است. 

سخنگوی ستاد استانی مقابله با کرونا در اصفهان اظهار داشت: ورود خودروهای شخصی با پلاک بومی از شهرهای نارنجی به دیگر شهرها و ورود خودروهای شخصی پلاک غیربومی به شهرهای نارنجی نیز ممنوع و جریمه آن ۵۰۰ هزار تومان است.

غلامی خاطرنشان کرد: از اول آذر به مدت ۲ هفته در شهرهای قرمز فقط مشاغل گروه یک مجاز به فعالیت هستند و فعالیت گروه‌های ۲، ۳ و ۴ ممنوع است.

وی، مشاغل مُجاز و گروه یک را شامل مراکز زیرساختی، اداره‌ها و مراکز نظامی، داروخانه‌ها، مراکز درمانی و بهداشتی، فروشگاه‌های زنجیره‌ای، میادین میوه و تره‌بار، سوپر مارکت‌ها، میوه فروشی‌ها، کارخانه های تولیدی، حمل و نقل عمومی، خدمات سالمندان، خدمات ارتباط الکترونیک، چاپخانه‌ها، رسانه‌ها، خشکشویی و آرامستان‌ها عنوان کرد.

غلامی با بیان‌اینکه از اول آذر فعالیت مشاغل گروه‌های ۱ و ۲ در شهرستان‌های نارنجی مُجاز و گروه‌های ۳ و ۴ ممنوع است، گفت: اگر واحدهای صنفی از محدودیت های ابلاغی تخلف کنند به مدت ۱۵ روز پُلمب می‌شوند.

وی همچنین با بیان‌اینکه اینکه اداره‌ها به ۲ دسته خدمات ضروری و عادی تقسیم شده‌اند، خاطرنشان کرد: اداره‌های ضروری مانند شبکه‌های آب، برق، گاز و بهداشت، بانک‌ها، پست و خدمات شهری است و سایر مشاغل، عادی هستند.

غلامی ادامه داد: در شهرهای قرمز، کارکنان اداره‌های ضروری حداکثر تا یک سوم برای ارائه خدمات در محل کارشان حضور خواهند داشت و در سایر خدمات تا ۵۰ درصد دورکاری می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه در شهرهای نارنجی برای خدمات ضروری تا دوسوم کارکنان در محل کار حضور پیدا می‌کنند، تصریح کرد: در این شهرها برای سایر خدمات یک دوم کارکنان دورکاری و سایر آنها بصورت حضوری هستند.

بر اساس آخرین رنگ‌بندی استان اصفهان، شهرستان‌های بُرخوار، بویین میاندشت، چادگان، خوانسار، خور و بیابانک، دهاقان، سمیرم، شاهین شهر و میمه، فریدونشهر و نجف‌آباد در وضعیت نارنجی و سایر شهرستان‌ها در وضعیت قرمز قرار دارند.

در زمان حاضر حدود ۲ هزار و ۵۰ بیمار دارای علائم ابتلا به کووید ۱۹ در بیمارستان‌های استان اصفهان بستری هستند.

بر اساس آخرین گزارش وزارت بهداشت، تاکنون بیش از ۸۴۱ هزار نفر در کشور بطور قطعی به کرونا مبتلا شده که از میان آنها بیش از ۴۴ هزار نفر جان باخته‌اند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =