گیاه بومی جاشیر در منطقه حفاظت شده خامی گچساران کشت شد

گچساران- ایرنا- رئیس اداره حفاظت محیط زیست گچساران گفت: برای نخستین بار در سه هکتار از منطقه حفاظت شده خامی گیاه بومی جاشیر از سوی این اداره و تشکل های مردمی کشت شد.

ولی رمضانی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: حفاظت و جلوگیری از انقراض گونه جاشیر دامی نیازمند عزم همگانی، همکاری مردم ، مسوولان و ارتقای سطح دانش جامعه در این زمینه است.

وی مساحت منطقه حفاظت شده خامی در این شهرستان را ۲۵ هزار هکتار اعلام کرد و گفت: در منطقه حفاظت شده خامی گونه گیاه مرتعی جاشیر وجود نداشت این اداره با توجه به شرایط آب و هوایی این منطقه اقدام به کشت این گونه گیاهی کرد.

رمضانی تصریح کرد: گونه‌های گیاهی و جانوری کوه خامی به دلیل  سخت گذر بودن و کمبود محیط‌بان در معرض خطر سودجویان محیط زیست است.

وی تصریح کرد: سه گونه گیاهی دارویی مناطق حفاظت شده این شهرستان بر اثر برداشت بی رویه در معرض انقراض است .

رمضانی اظهار داشت: این گیاهان دارویی شامل آویشن، لیزک و کارده بوده که به دلیل برداشت بی رویه این گیاهان خوراکی از سوی برخی از سودجویان در معرض انقراض است.

وی بیان کرد: آویشن کوهی یکی از گونه‌های با ارزش گیاهان دارویی در سطح کشور محسوب می‌شود که در مناطق کوهستانی و نیمه کوهستانی رویش دارد.

رمضانی اظهار داشت: ۱۰ درصد از گیاهان دارویی مناطق حفاظت شده این شهرستان بر اثر خشکسالی سالهای گذشته  خسارت دیده‌اند.

وی گفت: این شهرستان با ۵۲ هزار هکتار منطقه حفاظت شده با کمبود نیروهای محیط بان روبه روست.

رمضانی ابراز کرد: بر اساس استانداردهای بین المللی باید به ازای هر هزار هکتار یک محیط بان وجود داشته باشد که در گچساران به ازای هر پنج هزار هکتار مناطق حفاظت شده یک محیط بان وجود دارد.

گیاه دارویی آویشن کوهی، بیشتر برای درمان بیماری‌های تنفسی، سینوزیت، میگرن و بیماری‌های اعصاب کاربرد دارد.

کوه خامی با مساحت بیش از ۲۵ هزار هکتار، کوه سرخ با ۳۲ هزار هکتار و کوه دیل با ۱۰ هزار هکتار مساحت از جمله مناطق حفاظت شده این شهرستان محسوب می‌شوند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =