عملیات بیولوژیک اصلاح و احیا ۱۴۰ هکتار از مراتع بیجار اجرا شد

سنندج - ایرنا - رییس اداره حفاظت از منابع طبیعی و آبخیزداری بیجار گفت: ۱۴۰ هکتار از مراتع شهرستان در قالب عملیات بیولوژیک و در راستای اجرای برنامه های ابلاغی و طرح‌های جهشی ۹*۹۹ اصلاح و احیا شد.

قدیر آریان روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت:  هدف از اجرای عملیات بیولوژیک همکاری و هم دلی مرتعداران و دامدارن روستا است و با مشارکت دادن جوامع محلی در اجرای پروژه های منابع طبیعی می­ توان سرعت و میزان موفقیت این پروژه‌­ها را تا حدود قابل ملاحظه­ای افزایش داد.

وی یادآور کرد: از اهداف دیگر طرح می توان به ذخیره نزولات آسمانی، افزایش پوشش گیاهی، کنترل و کاهش سیلاب، تغذیه سفره‌های آب زیرزمینی، جلوگیری از فرسایش خاک و افزایش رطوبت خاک بواسطه کاهش سرعت رواناب و نفوذ آن در خاک اشاره کرد.

رییس اداره حفاظت از منابع طبیعی و آبخیزداری بیجار گفت: در سنوات اخیر به علت فشار مضاعف بر مراتع از جمله تخریب و تصرف، شخم و شیار مراتع و تغییر کاربری غیر مجاز سطح مراتع به شدت کاهش پیدا کرده و عرصه  ­های باقی مانده جوابگوی دامداری روستا نشینان نخواهد بود.

وی یادآور شد: عملیات بیولوژیک در راستای اجرای برنامه های ابلاغی ریاست سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور و طرح‌های جهشی به منظور اصلاح و احیاء مراتع از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی و طرح بوم سازگان زاگرس بوده که شامل کپه کاری، بذرپاشی، قرق مراتع و تبدیل دیم زارهای کم بازده به علوفه زار است.

آریان یادآور شد: عملیات بیولوژیک در سطح ۱۴۰ هکتار از مراتع حوزه آبخیز قراطوره و در روستای برگشاد شهرستان بیجار با گونه‌های یونجه دیم، آگروپاپیرون، کاسنی، کما و ختمی در حال اجرا است.

شهرستان ۸۹ هزار نفری بیجار در ۱۴۲ کیلومتری شرق شهر سنندج مرکز استان کردستان قرار دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =

سرخط اخبار استان‌ها