همراهی مردم خراسان جنوبی با محدودیت‌های کرونایی

بیرجند - ایرنا - محدودیت‌های جدید کرونایی از صبح روز شنبه اول آذرماه همزمان با سراسر کشور در خراسان جنوبی نیز آغاز شد و گزارش میدانی خبرنگار ایرنا حاکی از همراهی خوب مردم استان با این محدودیت‌ها دارد.

به گزارش ایرنا با شیوع ویروس کرونا و جهش روزانه آن اعمال برخی محدودیت‌ها طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت، بهبودبخش وضعیت پیش رو است که با آغاز این روند خراسان جنوبی نمره خوبی از میزان رعایت دارد.

تاختن کرونا در خراسان جنوبی در روزهای گذشته به اوج خود رسید به طوری که جزو استان‌های با آمار مرگ و میر بالا قرار گرفت.

حالا با آغاز محدودیت‌های جدید در استان انگار مردم قدری بیشتر رعایت می‌کنند، مطالعات میدانی در سطح استان و مرکز خراسان جنوبی حاکی از این است که اصناف درصد قابل ملاحظه‌ای از میزان رعایت‌ها را به خود اختصاص داده‌اند.

در این بین طبق گفته شهروندان عده‌ای هم هستند که به بهانه چینش اقلام و وسایل با کرکره‌های بسته اقدام به فروش محصولاتشان می‌کنند.

به گفته یکی از شهروندان با تماسی که صورت می‌گیرد کرکره بالا می‌رود اما مشتریان در صورت حضور ناظران به عنوان شاگرد مغازه خدمت می‌کنند که علت اصلی را هم یکی از پوشاک فروشان اجاره زیاد مغازه عنوان کرد.

برخی از اصناف همچون نمایشگاه‌داران هم به ندرت با کرکره‌های پایین اما جلوی نمایشگاه‌ها ایستاده‌اند و اگر مشتری بود به کارشان می‌رسند اما این تعداد کم اقدام شایسته بقیه را زیر سوال نمی‌برد.

خیابان‌های شهر نسبت به قبل خلوت‌تر است و چراغ قرمزها برای رانندگان به ۲ دور نمی‌رسد و میزان رعایت پروتکل‌ها تقریبا رضایت‌بخش است.

محدودیت تردد هم از ارکان این محدودیت‌ها است که انگار در خراسان جنوبی با جدیت دنبال می‌شود.

قرار است که در مناطق قرمز و نارنجی خودروها با پلاک بومی نتوانند از شهر خود خارج یا وارد یک شهر دیگر شوند.

همچنین پلاک‌های غیربومی نمی‌توانند وارد این مناطق شوند، ورود و تردد خودروها در شهرهای قرمز یک میلیون تومان و در شهرهای نارنجی ۵۰۰ هزار تومان جریمه دارد.

تردد خودروها در ورودی شهرستان‌ها به خصوص مرکز استان با جدیت دنبال  و از ورود خودروهای غیر بومی ممانعت می‌شود اما برخی‌ها ادعا می‌کنند که ساکن مرکز استان هستند و پلاک خودرو را تعویض نکرده‌اند.

خودروهای تعویض پلاک نشده بیشترین میزان نارضایتی‌ها را از سوی رانندگان به دنبال دارند و برخی‌ها هم که ساکن شهرک‌های اقماری یا روستاهای اطراف هستند و شاغل در مرکز استان، از دیگر اعترض کننده‌های امروز بودند.

برخی‌ها هم که ظاهرا مجوزهایی را در دست داشتند که با نشان دادن آن از گیت‌های پلیس عبور می‌کردند.

در جمع میزان رعایت‌ها در استان قابل قبول است اما باید همه‌جانبه باشد زیرا تا رعایت شخصی تقویت نشود اینطور محدودیت‌ها کارساز نخواهد بود.

همراهی ۹۵ درصد اصناف خراسان جنوبی در رعایت محدودیت‌ها

رییس اتاق اصناف خراسان جنوبی گفت: ۹۵ درصد اصناف استان محدودیت تعطیلی ساعت ۱۸ را در روزهای اخیر رعایت کردند که نشان از همراهی و همکاری با ستاد مدیریت کرونا است.

رضا علیزاده بیرجندی  قبل از این در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اعلام کرد: قبل از اعمال محدودیت‌های جدید که از امروز آغاز شد، تمامی واحدهای صنفی و غیرصنفی مربوط به گروه‌های شغلی ۲، ۳ و ۴ تا ساعت ۱۸ اجازه فعالیت داشتند و همکاری اصناف در این زمینه جای قدردانی دارد.

وی گفت: براساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا فعالیت گروه‌های شغلی ۲، ۳ و ۴ از امروز شنبه (یکم آذر)، در شهرستان‌های قرمز استان به مدت ۲ هفته ممنوع است و در این زمینه هم همراهی اصناف و بازاریان را می‌طلبد.

رییس اتاق اصناف خراسان جنوبی اظهار داشت: براساس اعلام ستاد ملی و استانی مدیریت بیماری کرونا در شهرستان‌های با وضعیت نارنجی گروه‌های شغلی ۳ و ۴ مجاز به فعالیت نیستند و در همه شرایط گروه شغلی یک برای خدمات‌رسانی به مردم فعال است.

وی بیان کرد:  در این بازه زمانی با همکاری دستگاه‌های مربوطه از قبیل سازمان صمت، پلیس نظارت بر اماکن عمومی، اتاق اصناف و شبکه بهداشت و درمان گشت‌های مشترک انجام می‌شود و برای مدیریت محدودیت‌های ساعت کار و نکات بهداشتی به منظور قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا، ۴۰ بازرس در قالب ۲۰ تیم دو نفره از اتحادیه‌های مختلف همکاری دارند.

علیزاده گفت: اصناف استان علیرغم داشتن مشکلات فراوان اما در رعایت محدودیت‌های کاری و پروتکل‌های بهداشتی در قطع زنجیره کرونا تاکنون سربلند بوده‌اند لذا حداقل مشکلات را در این زمینه داریم و اصناف مانند همیشه همراهی لازم را دارند.

اعمال قانون ۵۰۰ خودروی پلاک غیربومی در ورودی بیرجند

 فرماندار بیرجند هم گفت: از صبح امروز یکم آذر تاکنون حدود ۵۰۰ خودرو با پلاک غیربومی که قصد ورود به مرکز استان داشتند توسط دوربین‌های پایش تردد اعمال قانون شد.

علی ناصری اعلام کرد: طرح محدودیت‌های مربوط به پیشگیری و کنترل کرونا در بیرجند مانند سراسر کشور از بامداد امروز به اجرا درآمد.

وی بیان کرد: سه محدودیت عمده از جمله تعطیلی صنوف گروه ۲، سه و چهار در تمام ساعات شبانه روز، محدودیت ورود خودروهای با پلاک غیربومی و خروج خودروهای پلاک بومی به سطح شهرهای با وضعیت قرمز و نارنجی اجرا می‌شود.

فرماندار بیرجند با بیان اینکه خودروهای با پلاک بومی برای تردد در سطح شهرستان مشکل ندارند اظهار داشت: در ساعات منع تردد از ساعت ۲۱ تا چهار بامداد گروه‌هایی که ناچار به تردد هستند از قبیل مشاغل گروه یک، بیمارستان‌ها، داروخانه‌ها، شرکت‌ها، کارخانجات دارای شیفت و سایر می‌توانند با مکاتبه با پلیس راهور یا فرمانداری مجوز تردد دریافت کنند.

ناصری بیان کرد: در بازدیدی که امروز از روند اجرای محدودیت‌های کرونایی داشتیم شاهد همکاری و همراهی بسیار خوب اصناف بودیم که باید از آنها قدردانی کنیم منتها تردد وسایل نقلیه تک در سطح شهر بسیار زیاد است.

طرح جامع مدیریت هوشمند محدودیت‌ها متناسب با وضعیت و روند بیماری کووید ۱۹ در شهرهای کشور از امروز شنبه (اول آذر ماه) اجرا شد و در این طرح، وضعیت شهرهای کل کشور به سه دسته زرد، نارنجی و قرمز و حوزه‌ها و فعالیت‌ها در همه این شهرها در پنج بخش ادارات، تجاری، خدماتی و بازرگانی، آموزشی، فرهنگی و اجتماعی، ترددها تقسیم شده است.

براساس نخستین اطلاعیه کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا، وضعیت سه گانه و نوع محدودیت‌های مرتبط، متناسب با «روند بیماری در هر شهر» تعیین و اعمال می‌شود.

براساس این طرح همه مشاغل به جز مشاغل خیلی ضروری (گروه یک) که به تامین روزانه مایحتاج و مسائل امنیت و سلامت مردم مربوط می‌شود، در شهرهای قرمز به مدت ۲ هفته تعطیل خواهند بود که گروه‌های شغلی ۲، ۳ و ۴ را شامل می‌شود. 

همچنین مشاغل سطح ۳ و ۴ در شهرهای سطح نارنجی تعطیل هستند و در شهرهای دارای وضعیت زرد در سطح شغلی ۴ محدودیت ایجاد خواهد شد.

محدودیت‌های اعلام شده فقط مربوط به مشاغل نیست بلکه آموزش، مدارس، دانشگاه‌ها و مراسم فرهنگی و مذهبی را هم شامل می‌شود به طوری که در تمامی سطوح هشدار، محدودیت‌ها از جمله آموزش‌های غیرحضوری مدارس و دانشگاه‌ها، مراسم مذهبی و فرهنگی به مدت دو هفته اعمال خواهد شد.

براساس این محدودیت‌ها یک سوم کارکنان در مناطق سطح هشدار ۳ (قرمز)، یک دوم کارکنان در مناطق سطح هشدار ۲ (نارنجی) و دوسوم کارکنان در مناطق سطح هشدار یک (زرد) باید در محل کار حاضر شوند.

محدودیت تردد نیز در نظر گرفته شده است که در مناطق قرمز و نارنجی خودروها با پلاک بومی این شهرستان‌ها نمی‌توانند از شهر خود خارج یا وارد یک شهر دیگر شوند، همچنین پلاک‌های غیربومی نمی‌توانند وارد این مناطق شوند. ورود و تردد خودروها در شهرهای قرمز یک میلیون تومان و در شهرهای نارنجی ۵۰۰ هزار تومان جریمه دارد.

همچنین تردد درون شهری از ساعت ۲۱ تا ۴ صبح از اول آذر ممنوع است اما افراد شاغل در مشاغل ضروری در ساعت ۲۱ مجاز به تردد هستند و بقیه افراد برای کاهش این بیماری خطرناک باید در خانه بمانند و از رفتن به تجمعات و مهمانی‌های خانوادگی پرهیز کنند.

براساس آخرین وضعیت استان خراسان جنوبی از نظر رنگ‌بندی شهرستان‌ها که ۳۰ آبان اعلام شد، هفت شهرستان این در وضعیت قرمز و چهار شهرستان در وضعیت نارنجی هستند.

شهرستان‌های بیرجند، بشرویه، سرایان، طبس، فردوس، قاینات و نهبندان در وضعیت قرمز (خیلی پرخطر) هستند، شهرستان‌های خوسف، درمیان، زیرکوه و سربیشه در وضعیت نارنجی (پرخطر) قرار دارند و هیچ یک از ۱۱ شهرستان این استان در وضعیت زرد (خطر متوسط) نیستند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =