۱ آذر ۱۳۹۹،‏ ۱۳:۱۷
کد خبرنگار: 3046
کد خبر: 84117853
۸ نفر

برچسب‌ها

از آه مظلوم بترسیم!

مرتضی نجفی قدسی
از آه مظلوم بترسیم!

قم-ایرنا- یک کارشناس دینی و امور قرآنی در یادداشتی با اشاره به حادثه غم بار تخریب آلونک پیرزن بندرعباسی به برخی توصیه های قرآنی و روایی اسلام در رعایت حال محرومان و مستضعفین جامعه پرداخته است.

«والله جعل لکم من بیوتکم سکنا ...» و خداوند خانه‌های شما را برایتان محل آرامش قرار داد. (سوره نحل، آیه ۸۰)

تخریب آلونک زن بی‌سرپرست توسط مأموران شهرداری بندرعباس که در حومه این شهر با بلوک‏های سیمانی خانه محقری برای خودساخته بود و بدون امکانات حتی آب و برق با دختربچه‌اش زندگی می ‏کرد در فضای مجازی انعکاس گسترده‏ای داشته است و وجدان عمومی را متأثر کرد.

متأسفانه اصرار و التماس آن زن بی‌سرپرست و ناله ‏های سوزناک دخترش که از عمق وجود خدا را قسم می‏ دادند هم نتیجه ‏ای نداشت و مأموران بی‌رحمانه آلونک را تخریب کردند و متعاقبش آن زن نیز از سر نومیدی اقدام به خودسوزی کرد تا در این دنیایی که برایش به ‌مانند جهنم شده است، دیگر زندگی نکند! گرچه خوشبختانه او از مرگ حتمی نجات یافت و دادستانی بندرعباس نیز تمامی عوامل تخریب را احضار کرده و دستور رسیدگی سریع به موضوع را داده است و ظاهراً از طرف سازمان بهزیستی نیز خانه ‏ای برای آنان در نظر گرفته‌شده است ولی ‏ای کاش این کارها قبل از تخریب انجام می‏ شد و این‌قدر از آبروی نظام جمهوری اسلامی هزینه نمی ‏شد! متأسفانه برخی از مسئولان، بخصوص در شهرداری‏ ها که مکرر ازاین‌گونه اتفاقات در شهرهای مختلف افتاده است نه‌تنها از ظلم کردن به محرومین و مستضعفین واهمه ‏ای ندارند بلکه از تبعات انعکاس این‌گونه رفتارها در فضای مجازی و وجدان‏ های عمومی که محدود به کشور هم نمی‏ شود، هراسی ندارند!

نظام جمهوری اسلامی از ابتدا متکی بر مردم بوده است و اعتماد عمومی سرمایه بزرگ آن است که باید این سرمایه همیشه محفوظ بماند و کسی حق ندارد با رفتارهای غلط و ناصحیح خود موجب کاهش این اعتماد شود.

حمایت از محرومین و مستضعفین نیز یکی از شاخص‏های اصلی انقلاب اسلامی بوده است و حضرت امام خمینی (ره) که معمار کبیر این نظام است در یک‌جمله‌ای تاریخی با تصریح بر اینکه یک موی کوخ‌نشینان بر همه کاخ‌نشینان ترجیح دارد فرمودند: «آن‌وقتی که در انقلاب می‏دیدم که یک پیرمردی از آن گودنشین‏ها از آن منزل محقر خرابه بیرون می‏آمد و می‏ گفت که ما با بچه‌هایمان صبح که می‏ شود می ‏رویم برای تظاهرات (مباهات می‏کردم) یک موی شما بر همه آن کاخ‌نشین‌ها و آن‏هایی که در این انقلاب هیچ فعالیتی نداشتند بلکه کارشکنی هم تا آن اندازه که می‏ توانستند می ‏کردند و الآن هم هر مقدار که بتوانند می‏ کنند، یک موی شما بر همه آن‏ها ترجیح دارد بلکه مقایسه یک موی شما با آنها نباید صحیح باشد!»

حضرت امام در طول دوران انقلاب بر حمایت از مستضعفین و محرومان تأکید داشتند و تشکیل ارگان‏ها و سازمان‏هایی مانند بنیاد مستضعفان، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، کمیته امداد امام خمینی، بنیاد شهید و حتی جهاد سازندگی در راستای حمایت و پشتیبانی از قشرهای محروم جامعه تأسیس و تعریف شدند.

رهبری معظم انقلاب آیت‌الله خامنه ‏ای نیز همین مشی سلف صالح را داشته و همواره مسئولان در بخش‏های مختلف را به رعایت حال محرومان و مستضعفان و ایجاد عدالت اجتماعی فراخوانده‌اند.

بنابراین وقتی رسالت انقلاب برای ایجاد قسط و عدل تعریف‌شده و پشتوانه اصلی انقلاب نیز همواره همین مردم محروم و مستضعف بوده‌اند چرا حرکت بعضی از ادارات دولتی و یا شهرداری‏ها در تناقض با این جهت شاخص انقلاب است؟! آیا شهرداری‏ها نمی ‏دانند که هرگونه رفتار و حرکت ظالمانه آن‏ها به‌پای انقلاب و نظام نوشته می‏ شود؟! چرا شهرداری‏ها با این‌گونه رفتارهای سخیف و خلاف انسانی و خلاف قانون و شرع به خون شهدا خیانت می‏ کنند و موجبات تضعیف نظام جمهوری اسلامی را پدیدمی آورند!

خوشبختانه قوه قضائیه برای رسیدگی به این‌گونه تخلفات ورود کرده ولیکن کفایت نمی‏ کند، آیا حفظ آبروی نظام فقط وظیفه قوه قضائیه است؟ و مدیران دستگاه‌ها و شهرداری‏ها هیچ وظیفه‏ ای در این خصوص ندارند!؟ چندی پیش ریاست قوه قضائیه جناب آقای رئیسی در پی مورد مشابهی تأکید کرد که از منظر ما تخریب کاخ‏هایی که به خلاف ساخته‌شده است اولویت دارد تا آلونک‏ هایی که ولو خلاف در بعضی جاها ساخته‌شده است و طبیعی است که برای این‌گونه موارد هم ابتدا باید برای بی‌پناهان و آلونک‌نشینان محل سکنای مناسبی پیش‌بینی شود و سپس با احترام و حفظ حرمت آن‏ها جابجایی صورت پذیرد.

به‌هرحال متولیان امر باید خود نسبت به رفع محرومیت‏ها پیشگام شوند و برای آن‏ها مسکن و مأوی پیش‌بینی کنند و اگر قادر به اداره زندگی نیستند از بیت‌المال باید برای آن‏ها مقرری تعیین شود.

در قانون اساسی جمهوری اسلامی اصل ‏های ۲۱ و ۲۹ به موضوع زنان سرپرست خانوار پرداخته است و نهادهایی مانند سازمان بهزیستی و کمیته امداد در تأمین و حمایت معیشتی از آنان وظیفه‌دارند.

آمارها نشان می‏دهد که بیش از ۱۴ درصد از خانوارهای ایرانی را زنان سرپرست خانوار تشکیل می ‏دهند و طبیعی است که این جمعیت همگی در رفاه و آسایش نیستند و نهادهای مسئول وظیفه‌دارند تا آنجایی که برای آنها امکان دارد در حمایت از آنها دریغ نکنند.

امیدواریم برخورد قاطع قوه قضائیه با عوامل تخریب آلونک آن خانم مظلوم و بی‌پناه بندرعباسی موجب شود تا دیگر این‌گونه اقدامات خودسرانه در شهرداری‏ها که خلاف شئونات نظام جمهوری اسلامی است، رخ ندهد و آه مظلومان دامن‌گیرمان نشود و چه زیبا ملا عبدالقادر بیدل سروده است که:

بترس از آه مظلومان که هنگام دعا کردن          اجابت از در حق، بهر استقبال آید

 امیرالمؤمنین (ع) پس از ضربت خوردن و قبل از شهادت به فرزندانشان امام حسن و امام حسین (ع) وصیت می‏ کنند و در آن وصیت‌نامه آورده‌اند که «کونوا للظالم خصما و للمظلوم عونا» یعنی دشمن ظالم و یاور مظلوم باشید و معنای خصم به ظالم این نیست که با ظالم بد باشید بلکه می‏ گوید بروید یقه ظالم را بگیرید و سرجایش بنشانید و معنای عون به مظلوم نیز این نیست که صرفاً با مظلوم همدردی کنید بلکه بروید به او کمک کنید و اگر این رویه همگان باشد بسیاری از ظلم‏ها دیگر به وقوع نمی‏پیوندد و مظلومان نیز احساس تنهایی و بی‌یاوری نمی‏ کنند.

حضرت امام حسین (ع) نیز در روز عاشورا و در آخرین لحظات حیاتشان به فرزندشان حضرت سجاد (ع) وصیت کردند که «یا بُنَیَّ اِیّاکَ وَ ظُلْمَ مَنْ لا یَجِدُ عَلیکَ ناصراً اِلّا الله» یعنی ای فرزندم، از ظلم به کسی که در برابر تو، هیچ یاری کننده‏ای به‌جز خداوند ندارد، بر حذر باشد! و این روایت به لحاظ اهمیت حداقل از چهار امام معصوم (ع) نقل‌شده است.

امام سجاد (ع) در دعای ابوحمزه از مردم به‌عنوان «عیال» پروردگار یاد می‏کنند «والخلق کل عیاله» یعنی مردم عائله پروردگار هستند و قطعاً پروردگار نمی‏ پسندد که با عائله‌اش رفتار بی‌رحمانه و ظالمانه بکند، بازهم می‌گویم بترسیم از آه مظلومان که همه‌چیز را بر باد می‏دهد و چه زیبا صائب تبریزی سروده است:

از تیره آه مظلومان، ظالم امان نیابد        پیش از نشانه خیزد از دل فغان کمان را

فانّما علیک البلاغ المبین 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =

سرخط اخبار استان‌ها