برگزاری دو رویداد در قالب یک جشنواره

تهران- ایرنا- معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به همنشینی دو جشنواره «نشان شیرازه» و «چاپ و نشر»، با توجه به ادغام موسسات وابسته به این معاونت، بر بکارگیری همه ظرفیت‌ها برای هرچه باشکوه‌ برگزار شدن این دو رویداد فرهنگی تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، محسن جوادی روز شنبه در جلسه شورای سیاست‌گذاری «نخستین دوسالانه جشنواره ملی چاپ و نشر» با بیان اهداف و سیاست‌های برگزاری جشنواره چاپ گفت: این جشنواره فرصت مغتنمی برای پاسداشت فعالان عرضه چاپ و نشر و شناسایی و تقدیر از محصولات برتر این دو حوزه به لحاظ زیبایی‌شناسی است و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از تمام ظرفیت های خود برای هرچه بهتر برگزار شدن جشنواره استفاده خواهد کرد.
معاون امور فرهنگی با اشاره به همنشینی نشان شیرازه و جشنواره چاپ و نشر نیز گفت: با توجه به ادغام موسسات وابسته به معاونت امور فرهنگی و به جهت برخی زمینه های مشترک و هم خانواده بودن جشنواره نشان شیرازه با چاپ، تصمیم گرفته شد جشنواره نشان شیرازه از سوی دفتر چاپ و نشر برگزار شود. 
به گفته وی همچنین با تدوین و تصویب آیین‌نامه جدید، این دو رویداد در قالب یک جشنواره برگزار می ‌شود. 
معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد : انتظار می‌رود برنامه‌های جشنواره ها با تعامل ویژه فعالان، متخصصان، اساتید، دست‌اندرکاران و مسئولان صنفی و همکاران دفتر امور چاپ و نشر جشنواره به نحو مطلوب و شایسته پیگیری شود.
وی افزود: مناسب است در این جشنواره ضمن تقدیر از خادمان و پیشکسوتان و پدید آورندگان، برگزاری برنامه‌ها و نشست‌های علمی هم در کنار جشنواره مورد توجه قرار گیرد.
براساس اعلام روابط عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ،در ادامه این نشست، هر یک از حاضران دیدگاه‌ها و پیشنهادهای خود را برای ارتقا و بهبود شیوه برگزاری جشنواره مطرح کردند و بر نکاتی مانند معرفی توان حوزه چاپ و نشر، نگاه ملی و سراسری به همه ظرفیت‌های کشور، توجه به عنصر خلاقیت و ابداع در ذیل مناسبات محتوایی، نقش بنیادین فرهنگ و زبان فارسی و بومی در ارایه‌های محصولات چاپی و افزوده شدن توجه به زیبایی‌شناسی‌های مندرح کتاب‌های گویا و الکترونیکی تأکید کردند.
بر اساس این گزارش، در جلسه شورای سیاست‎گذاری «نخستین دوسالانه جشنواره ملی چاپ و نشر» علیرضا اسماعیلی، نیکنام حسینی‎پور، علی‌اکبر ابراهیمی، احمد ابوالحسنی، غلامرضا شجاع، فرزاد ادیبی، محمدحسین شهامت‌پور و مهرزاد دانش حضور داشتند.

جشنواره صنعت چاپ هر ساله به مناسبت روز ملی صنعت چاپ (۱۱ شهریور ماه) برگزار می شد که امسال به دلیل تقارن با ایام سوگواری سالار شهیدان امام حسین(ع) و اپیدمی کرونا به نیمه دوم سال موکول شد. 
همچنین جشنواره نشان شیرازه نیز در این جشنواره ادغام شد و با دستور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دوسالانه چاپ و نشر نامگذاری شد و امسال نخستین دوره آن برگزار می شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =

سرخط اخبار فرهنگ