۱ آذر ۱۳۹۹،‏ ۱۲:۵۹
کد خبرنگار: 860
کد خبر: 84117694
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

اولین روز اجرای محدودیت‌های کرونایی در بروجرد

بروجرد - ایرنا - بنا بر مشاهدات عینی روز اول محدودیت ها در بروجرد که همراه با بارندگی شده است نشان از همراهی مردم دارد و خیابان های خلوت شهر هم همین را می گویند. 

اولین روز محدودیت های کرونایی، که به تناسب رنگ بندی کرونایی از طیف قرمز، نارنجی و زرد اعمال شده است در اولین روز اجرا در شهرستان بروجرد با بارندگی همراه شده است و در مجموع خیابان ها خلوت تر از حد معمول به نظر می رسند.

شهرستان بروجرد از نظر شیوع کرونا در وضعیت قرمز قرار دارد و تا روز دوشنبه که وضعیت جدید شهرها اعلام می شود باید محدودیت های متناسب با شهرهای قرمز در مورد آن اعمال شود.
گشتی در شهر حکایت از خلوتی خیابان های شهر دارد؛ بطوریکه به راحتی روزهای عادی و همیشگی در مسیرهای مختلف امکان گرفتن تاکسی وجود ندارد و اندکی بیشتر از قبل باید منتظر ماند.
سوپرمارکت ها، نانوایی ها، میوه و سبزی فروشی ها باز هستند و همانند روزهای قبل فعالیت خود را آغاز کرده اند. وضعیت میوه و سبزی فروشی ها اندکی متفاوت تر است و با توجه به تعطیلی روز گذشته مراجعه کنندگان بیشتری دارند.

بانویی که برای خرید میوه و سبزیجات مراجعه کرده است، می‌گوید؛ برای چند روز قصد خرید دارد با این بارانی که از دیشب آغاز شده است بیرون آمدن از خانه سخت تر شده ولی در مقابل خلوتی خیابان ها باعث می شود کار خود را زودتر انجام دهیم.
این بانوی خانه دار می افزاید: در حالیکه در حالت عادی با اندک بارشی شاهد ترافیک شدید در خیابان ها هستیم که گاه مجبور میشوی کرایه بیشتری بدهی تا به مقصد برسی امروز اما از آن ترافیک بارانی خبری نیست فقط اندکی بیشتر باید منتظر آمدن تاکسی یا مسافرکش های شخصی ماند.
نانوایی ها هم البته همانند روزهای قبل هستند و از نظر تعداد افراد منتظر در صف تفاوت چندانی مشاهده نمی شود در یکی از نانوایی های سطح شهر بانوی جوانی که در صف نانوایی سنگک قرار دارد می گوید: همیشه به این نانوایی می آید و امروز در مقایسه با روزهای قبل تفاوتی نداشته است و مدت زمان خیلی طولانی در صف نماندم.
در بعضی خیابان های شلوغ و مرکزی شهر که بخش قابل توجهی از تکاپو و شلوغی آنها بخاطر بساط دست فروش هایی است که بساط خود رو کنار پیاده روها پهن می کنند امروز خبری از آنها نبود این نبود دست فروش ها را هم در خیابان شهدا و هم در خیابان صفا حد فاصل میدان قیام تا میدان صفای بروجرد می توان مشاهده کرد.
 در همین خیابان ها که بیشترین ازدحام را دارند پاساژها و مراکز خرید مختلفی وجود دارد که در کنار آنها بساط دست فروش ها هم رونق دارد که این روزها قرار است بیرون نیایند.
نکته قابل توجه دیگر در مورد خیابان  پرازدحام بروجرد یعنی خیابان صفا این است که این خیابان در هر حال همیشه جنب و جوش خاص خود را دارد همه چیز در آن پیدا می شود و با مراجعه به این خیابان یکجا هر آنچه نیاز خانه باشد را می توان تهیه کرد.

روز پنجشنبه آخر هفته یعنی یک روز عادی قبل از اعمال محدودیت ها این خیابان از حال و هوایی همانند روزهاز آخر سال و تکاپویی از جنس رسیدن به عید را داشت. بنظر می رسید مردم برای تهیه وسایل مورد نیاز خود تا قبل از اعمال محدودیت ها آمده بودند. ازدحام این خیابان همیشه بگونه ای است که اگر با معیار میزان رعایت فاصله اجتماعی اندازه گیری شود این اندازه در حد صفر است.

امروز اما همین خیابان که کمتر روزهایی در سال پیش می آید که سکون و خلوتی را به خود ببیند، آرام و بی جنب و جوش است و دیگر هیچ مغازه، طلا فروشی و پاساژی باز نیست دستفروشان هم چه آنها که از روستا می آمدند و بساط فروش برخی محصولات خود را داشتند و چه سایر دست فروشان خبری از آنها نیست.

دستفروشانی که قطعا انتخاب در خانه ماندن برای آنها سخت است اما یا به دلیل قاطعیت اجرای دستورالعمل ها یا به دلیل انتخاب خودشان در اولویت دادن به سلامت و حفظ جان خود و دیگران، بساط ناچیز گذران زندگی خود را برچیده اند به امید رسیدن به روزهای بهتری که دوباره کسب و کار خود را از سربگیرند.

در گوشه ای از خیابان صفا، بانوی پا به سن گذاشته را می شد هر روز دید که معمولا در بساط خود محصولات و تولیدات روز متناسب با فصل را دارد گاه  گردوهایی  از چند درخت داخل حیاطش ، گاه سبزیجاتی که شامل انواع فلفل دلمه ای های رنکانگ و یا فلفل سبزهای تند و شیرینی را با خود دارد که ضمانت تندی یا شیرینی شان را هم می دهد امروز خبری از او نیست. 

این نیامدن و این در خانه ماندن امثال آن بانوی سالمند روستایی و بستن بساط دست فروشی او انتخابی از سر خوشی نیست بلکه اجبار این روزها و ناگزیری از انتخاب جان بر هر چیز دیگر ، باعث شده است روزگار سخت ماندن در خانه را برگزینند. به احترام سفره این افراد، همه در کنار هم به یک اندازه مسوولیت اجتماعی پایبندی به رعات پروتکل های بهداشتی را دارند.

شهرستان بروجرد هم اکنون در وضعیت قرمز قرار دارد و محدودیت های متناسب با شهرهای قرمز در مورد آن  اجرا می شود بنا بر گفته معاون عمرانی فرمانداری بروجرد، با توجه به اعمال محدودیت‌های کرونایی از صبح امروز شنبه یکم آذرماه،  ورودی‌های این شهرستان در میدان آیت الله بروجردی(ره)، زائران کربلا و پاسگاه همت آباد کنترل می‌شود.

سه تیم متشکل از ماموران نیروی انتظامی، پلیس راهور و فرمانداری بر ورودی های شهر بروجرد نظارت دارند.

مسعود فلاح در گفت و گو با خبرنگار ایرنا می افزاید: تردد از ساعت ۲۱ تا چهار صبح در سطح شهر بروجرد ممنوع است و کسانی که به هر دلیل قانون را رعایت نکنند با اعمال قانون و جریمه روبرو خواهند شد.

افرادی که با توجه به شرایط کاری و شیفت شب باید در محل کار حاضر باشند می توانند با گرفتن نامه از محل کار خود و تایید فرمانداری با خودروی شخصی رفت و آمد کنند.

در مجموع میتوان گفت: روز اول محدودیتها در شهرستان بروجرد نشان از این دارد که مردم بخوبی نسبت به رعایت دستورالعمل ها وفادار هستند و بخاطر اولویت و انتخاب سلامت بر  کسب و کار ،  قرار را بر ماندن در خانه نهاده اند.انتخابی هر چند سخت و زیان بار از نظر مالی و معیشتی اما باید این زیان را در مقایسه با خطر از دست دادن جان مقایسه کرد که تنها با این قیاس می توان این انتخاب عقلانی را برگزید.

از ابتدای شیوع ویروس کرونا تا کنون ابتلای قطعی۵۳ هزار و ۷۹ شهروند لرستانی به ویروس کرونا تایید شده است که از این تعداد یکهزار و ۵۵ نفر نیز جان باخته اند.

استان لرستان هم اکنون در وضعیت فوق قرمز شیوع کرونا قرار دارد، تنها شهرستان چگنی وضعیت زرد دارد و مابقی شهرستانها در حالت نارنجی یا قرمز هستند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha