واشنگتن پست: آمریکا معافیت عراق در خرید برق از ایران را تمدید کرد

تهران-ایرنا- روزنامه واشنگتن پست گزارش داد سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز جمعه گفت این کشور معافیت عراق از تحریم واردات برق از ایران را به مدت ۴۵ روز دیگر تمدید کرده است.

به گزارش روز شنبه ایرنا، این روزنامه آمریکایی نوشت: سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز جمعه اعلام کرد مایک پمپئو وزیر امور خارجه تا ۴۵ روز دیگر معافیت عراق را تمدید کرده است. این امر دولت ترامپ را با تصمیم گیری نهایی درباره این موضوع رها کرده که آیا  معافیت از تحریم عراق را دوباره تمدید کند یا قبل از مراسم تحلیف ۲۰ ژانویه(یکم بهمن) آن را به طور کامل لغو کند.

به طور معمول معافیت ها ۱۲۰ روزه هستند و به مقامات عراقی و آمریکایی اجازه می دهد درباره چگونگی تداوم فعالیت سیستم برق رسانی عراق تصمیم  گیری کنند. بعد از فشار پمپئو بر ایران این مدت در تابستان گذشته به ۶۰ روز کاهش یافت.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت: وزیر خارجه معافیت تحریم های عراق را به منظور مشارکت این کشور در معاملات مالی مربوط به واردات برق از ایران تمدید کرده است. این معافیت ها تضمین می کند که عراق می تواند نیاز کوتاه مدت خود به انرژی را تامین کرده و اقداماتی را برای کاهش وابستگی به واردات انرژی از ایران انجام دهد.

واشنگتن پست نوشت: این تصمیم آمریکا، عملا فشارها بر دولت عراق را افزایش می دهد که تاکنون تحت فشار تهدید دولت ترامپ برای خارج کردن سفارت خود از بغداد است. دولت آمریکا از معافیت تحریم ها و خارج کردن سفارت به عنوان اهرم فشاری بر مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق استفاده کی کند.  

این روزنامه آمریکایی در ادامه افزود: دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با کوتاه کردن دوران معافیت از تحریم ها که به عراق اجازه می دهد  شبکه انرژی خود را تقویت کند، ایران و عراق را تحت فشار قرار داده است.

این رسانه در پایان نوشت: فشار حداکثری دولت ترامپ بر ایران باعث شده که عراق به معافیت ها متکی باشد. عراق در خرید گاز و برق از ایران که یک سوم از نیاز انرژی این کشور را تامین می کند از تحریم آمریکا معاف بوده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha