بسته تحولی مدرسه خوانا کلید خورد

تهران- ایرنا- معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش از آغاز به کار بسته تحولی خوانا خبر داد و گفت: ارتقای سطح مهارت های چهارگانه زبانی با رویکرد تلفیقی سه مولفه اساسی از مهارت های زندگی «مسؤولیت پذیری، جرات ورزی و ادب» از اهداف اصلی این طرح است.

به گزارش روز شنبه دفتر اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، رضوان حکیمزاده در تشریح علت انتخاب این طرح و اهداف بسته تحولی مدرسه خوانا اظهار داشت: در راستای اجرای سند تحول بنیادین هرکدام از واحدهای آموزش و پرورش در معاونت ها یکی از چالش های اساسی را مد نظر قرار دادند و برنامه ای برای رفع آن مساله ارایه کردند.

وی افزود: معاونت ابتدایی این وزارتخانه هم بسته تحولی خوانا در دوره ابتدایی را از آن جهت که بهترین دوران برای تعمیق و اثربخشی آموزش مهارت های چهارگانه زبانی و زندگی، دوران کودکی و مقطع ابتدایی است، انتخاب کرد که با اجرای آن علاوه بر پرداختن به دغدغه اساسی موجود که آموزش مهارت های پایه خواندن، نوشتن و آداب زندگی است، بتوانیم شاهد اجرای یکی از برنامه های سند تحول بنیادین در مدارس باشیم.

وی تصریح کرد: بسته تحولی خوانا ترکیبی از مهارت های خواندن نوشتن و آداب زندگی است. از آنجا که در دوره ابتدایی نتایج آزمون های بین المللی پرلز نشان دهنده این واقعیت است که مهارت هایخواندن و درک مطلب دانش آموزان سطح مطلوبی ندارد و در عین حال تغییر و تحولاتی که در ساختار نظام آموزشی رخ داده باعث شده تمرکز روی مهارت خواندن و نوشتن کمتر باشد.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: ازین رو نگرانی هایی درسطح سواد مهارت های خواندن و نوشتن و رعایت آداب زندگی در دوره ابتدایی به عنوان محور شکل گیری شخصیت دانش آموزان وجود دارد. بنابر این ما بسته تحولی خوانا را با هدف رفع مشکلات مربوط به مهارت های خواندن، نوشتن و مهارت های زندگی در دوره ابتدایی ارایه کردیم و هدف ما این است که ابتدا با آموزش مدرسان و معلمان و بعد اجرای طرح در جامعه هدف که دانش آموزان هستند؛ به حل این چالش بپردازیم.

حکیمی زاده همچنین درخصوص زمان اجرای طرح و چگونگی انتخاب جامعه هدف یادآور شد: با توجه به این کهاین طرح در ابتدای کار به صورت آزمایشی است، میزان پوشش آن در برنامه اولیه ما برای ١٠ درصد از مدارس پیش بینی شده بود که پس از شیوع بیماری کرونا و مجازی شدن آموزش به پنج درصد از مدارس تقلیل یافت.

وی یادآور شد: این تعداد شامل همه انواع مدارس از جمله شهری، روستایی، دولتی، غیر دولتی، دخترانه و پسرانه می شود تا ما در پایان این اجرای آزمایشی بتوانیم نقاط قوت و ضعف طرح را درهمه ابعاد آن مورد بررسی قرار دهیم و ارزیابی درستی از امکان اجرای سراسری این برنامه داشته باشیم.

وی با تاکید بر لزوم آموزش مهارت خواندن و نوشتن در دوران ابتدایی اظهار داشت: بچه ها در مدرسه روخوانی و رونویسی را آموزش می بینند. در حالی که مهارت خواندن و درک مطلب که خوب صحبت کردن و ابراز وجود را در پی داشته باشد، کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

معاون وزیر آموزش و پرورش همچنین إظهار داشت: همچنین با تداوم تکالیف مهارت محور هدف از آموزش مهارت نوشتن این است که دانش آموز بتواند با توجه به پایه تحصیلی خود قادر باشد با بهره گیری از کلمات و واژه های مناسب نظر، دیدگاه و احساس خود را به بهترین شکل در قالب داستان نویسی، گزارش نویسی و نوشتن متون ادبی ارائه دهد.

حکیم زاده در پاسخ به این که آیا برگزاری کلاس ها به صورت مجازی خللی در اجرای این طرح ایجاد می کند، گفت: در ابتدا اجرای بسته تحولی مدرسه خوانا  برای کلاس های حضوری برنامه ریزی شده بود ولی پس از شیوع بیماری کرونا و مجازی شدن آموزش با توجه به اهمیت این طرح و احساس نیاز شدیدی که در لزوم اجرای آن وجود دارد، مقرر شدکه به صورت مجازی پیگیری شود.

وی ادامه داد : البته این آموزش ها در سه مرحله اجرا می شود و در گام نخست برگزاری کلاس های آموزشی برای مدرسین کشوری و معلمان مجری طرح خواهد بود که مدرسان کشوری به عنوان راهبر آموزشی تا پایان طرح همراه معلمان و دانش آموزان هستند و هر کدام تعدادی از معلمان مجری طرح را حمایت و هدایت می کند؛ و پیش بینی ما این است که از ابتدای دی ماه پس از پایان دوره آموزشی معلمان، گام بعدی را در مدارس اجرا نماییم و امیدواریم در آینده با رفع محدودیتهای ناشی از شیوع بیماری کرونا بتوانیم بسته تحولی خوانا را با همه جزییات آن و به صورت حضوری در مدارس دنبال کنیم.

معاون ابتدایی وزیر آموزش و پرورش در خصوص اجرای این بسته تحولی در مدرسه تلویزیونی هم گفت: یکی از بسترهای مناسب برای آموزش معلمان و برنامه راهبردی که برای راهنمایی گام به گام درنظر گرفته شده است، شبکه آموزش است البته در برنامه هایی که آموزگاران در تلویزیون ملی اجرا می کند به رویکرد های بسته تحولی خوانا توجه خواهند داشت و از طریق تمرین ها و تکالیفی که مشخص می کند،  مهارت های اساسی گوش کردن، صحبت کردن، نوشتن و خواندن را مد نظر قرار دهند.

حکیم زاده یادآور شد: تاکید ما در آداب زندگی بر آموزش سه مهارت مسوولیت پذیری، جرات ورزی و ادب است که امیدوار هستیم در دوران کودکی که بهترین زمان برای یادگیری این مهارت ها است، با تلفیق آنها با برنامه های درسی به نحو مطلوبی در راستای اجرایی شدن این هدف گام برداریم.

وی ادامه داد: آموزش ها به صورت مجازی از شبکه شاد و مدرسه تلویزیونی در دسترس همه معلمان قرار خواهد گرفت تا همه معلمان بتوانند از این بسته آموزشی استفاده و در کلاس های خود آن را اجرا کنند.  این آموزش ها از فردا همزمان با آغاز کلاس های آموزشی برای مدرسان طرح که از طریق اساتید تراز اول کشوری خواهد بود، در بستر فضای مجازی بارگذاری خواهد شد و دسترس جامعه معلمان قرار خواهد گرفت.

حکیم زاده در پاسخ به مدت زمان لازم برای اجرای این طرح در مدارس و نحوه ارزشیابی بیان داشت: طبق سرفصل های ارایه شده و برنامه ریزی های صورت گرفته، پیش بینی ما این است که مدت زمان لازم برای تحقق اهداف طرح ۴ ماه خواهد بود و تا اردیبهشت ادامه خواهد داشت. خروجی این طرح بر اساس سنجه های طرح ریزی شده به صورت ارزیابی های موجود نبوده و باید قابل مشاهده در رفتار و عملکرد دانش آموز باشد و کودک بتواند بر اساس پایه تحصیلی خود در پایان این طرح سطح مطلوبی از مهارت های چهارگانه زبانی در تلفیق با مهارت های زندگی را ارائه دهد.

وی با یادآوری مزایای برگزاری کلاس های درس به صورت مجازی تصریح کرد: فضای مجازی این امکان را برای دانش آموزان ایجاد کرده است که بدون محدودیت های زمانی و مکانی در ابعاد بسیار گسترده تر، تمرین های مهارتی را انجام داده و برای معلم خود ارسال کند که این امکان قبل از این به دلیل محدودیت زمانی در کلاس های حضوری وجود نداشت.

به گزارش ایرنا،  طرح ملی مدرسه خوانا با هدف ارتقای مهارتهای خواندن، نوشتن و آداب و مهارت های زندگی در سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ همزمان در سراسر کشور و با مشارکت سازمان و نهادهای مختلف اجرایی می شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش