طرح شهید سلیمانی در چهارمحال و بختیاری آغاز شد

شهرکرد- ایرنا- طرح سردار شهید قاسم سلیمانی همزمان با نخستین روز از آغاز محدودیت‌های کرونایی و دومین روز از هفته بسیج به منظور مهار شیوع ویروس کرونا از روز شنبه در چهارمحال و بختیاری آغاز شد.

فرمانده سپاه قمر بنی‌هاشم(ع) چهارمحال و بختیاری گفت: برای اجرای این طرح تفاهم‌نامه سه جانبه بین دانشگاه علوم پزشکی، سپاه و استانداری منعقد شده است.

سردار علی محمد اکبری روز شنبه در گفت و گو افزود:در این طرح با استفاده از ظرفیت‌های خوب بسیج و نیروهای مردمی برای قطع زنجیره شیوع کرونا در قالب تیم‌های ۱۵ نفره شامل یک نفر پزشک، ۱۱ نفر بهیار و نیروهای خدماتی استفاده خواهد شد تا این تیم‌ها با حضور در محله‌ها، به شناسایی بیماران پرداخته و اقدامات فرهنگ‌سازی در خصوص آگاهی بخشی و پیشگیری از شیوع ویروس کرونا را انجام دهند.

وی گفت: این طرح با شعار "هر خانه و هر محله یک پایگاه سلامت"با همت بسیج آغاز شده است و تا زمان کاهش مبتلایان و مرگ و میر در استان ادامه خواهد داشت.

اکبری افزود: برای اجرای این طرح باید از ظرفیت فرمانداران، بخشداران و دهیاران، معتمدان و متنفذان محلی و رسانه‌ها و فضای مجازی برای اقناع‌سازی عمومی مردم استفاده کرد.

به گفته وی، کاهش مراجعه مردم به مراکز درمانی و بهداشتی از اهداف اجرای این طرح است تا کنترل اپیدمی ویروس کرونا به شیوه محله‌محور و خانواده‌محور شود.

اکبری افزود: در این طرح با شناسایی افراد بیمار، خدمات درمانی به این افراد در خانه توسط پرستاران ارائه می‌شود و در صورتی که بیمار بهبود پیدا نکرد خدمات درمانی توسط پزشک در محل زندگی به وی ارائه می‌شود و در صورت ارائه نشدن بهبودی، فرد بیمار توسط آمبولانس به بیمارستان منتقل خواهد شد.

فرمانده سپاه قمر بنی‌هاشم(ع) استان گفت: شناسایی زودهنگام بیماران، قرنطینه خانگی و غیرخانگی و مراقبت از بیماران توسط تیم‌ها، توسعه درمان سرپایی، افزایش نظارت بر اجرای دستورالعمل‌های بهداشتی، افزایش تست هدفمند و هوشمند، قرنطینه و ردیابی هوشمند بیماران و اطلاع‌رسانی، آموزش و فرهنگ‌سازی از اهداف اجرای این طرح است.

وی با تاکید بر اینکه ۳۰ تا ۳۵ درصد مبتلایان به کرونا قرنطینه خانگی را اجرا نمی‌کنند، گفت: با اجرای این طرح بر قرنطینه خانگی تاکید شده است.

اکبری افزود: با اجرایی شدن این طرح و همچنین اعمال محدودیت کرونایی از برگزاری هر گونه مراسم عروسی و ترحیم نیز جلوگیری خواهد شد.

به گزارش ایرنا، ویروس کرونا که منجر به بیماری نوپدید کووید ۱۹ شده است، بسیاری از کشورهای جهان درگیر کرده است و سازمان بهداشت جهانی را برآن داشته تا وضعیت فوق‌العاده اعلام کند.

استفاده همگانی از ماسک، رعایت فاصله ۲ متری از یکدیگر، شست‌وشوی دست‌ها با آب و صابون، رعایت بهداشت فردی، خودداری از دست دادن‌های مکرر و منع سفر و حضور در اجتماعات از جمله نکاتی است که پزشکان متخصص برای پیشگیری از شیوع این ویروس توصیه می‌کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =

سرخط اخبار استان‌ها