مجوز قانونی صید ترال باید در اختیار صیادان بومی هرمزگان قرارگیرد

بندرعباس- ایرنا. استاندار هرمزگان تاکید کرد:  اگر بنا باشد صید ترال در چارچوب های قانونی و بر اساس ضوابط فنی نیز شکل بگیرد، این مجوزها باید در اختیار صیادان بومی استان قرار گیرد.

فریدون همتی شامگاه جمعه در نشست بررسی فعالیت های شیلاتی اعلام کرد: به عقیده صاحبان شناورهای صیادی سبک، در محدوده فنی مجاز صید برای این شناورها، صید کم شده و می‌توان این صیادان را  در قالب تعاونی ساماندهی کرد که بتوانند در محدوده‌های صید ترال وفانوس ماهیان فعالیت کنند.
وی بیان داشت:  این پیشنهاد به سازمان شیلات ارائه شده و اگر بومی‌های هرمزگان وارد این فعالیت شوند، هم می‌توانند از دریا محافظت کنند و هم معیشت پایدار برای آن ها ایجاد شده است.
استاندار هرمزگان اظهارداشت: بیش از ۲۰مجوز صید فانوس ماهیان از سازمان شیلات برای استان اخذ و به بومی‌ها واگذار شود اما استقبالی نشد؛ اگر استقبال شود ما حاضریم این مجوزها را به بومی‌ها بویژه در حوزه جاسک بدهیم.
همتی با بیان اینکه مجموعه دولت در هرمزگان همچنان به واگذاری مجوز صید به بومیان مصرّ است، اظهارامیدواری کرد: با کمک تخصصی مجلس به عنوان ناظر وشیلات به عنوان دستگاه تخصصی مجری این بخش، دستیابی به نقطه مطلوب مورد نظر قوه مقننه و سازمان شیلات به عنوان بخش دولتی هرچه زودتر محقق شود و منافع مشترک حاصل از این تصمیم‌گیری برای بومیان حوزه دریا رقم بخورد.
حمایت از صیادان بومی در تاخیت معیشت پایدار آنان ضروری است

استاندار هرمزگان با تاکید بر حمایت از صیادان بومی و صاحبان شناورهای سبک، توانمندسازی این بخش از جامعه صیادی را در راستای حمایت از اشتغال و تامین معیشت پایدار آنان ضروری دانست. 
 همتی با شاره به برگزاری نشست‌های متعدد با وزارت کشور که در نهایت منجر به ابلاغ مصوبه‌ای به سازمان شیلات شد، گفت: سازمان شیلات مصمم است یکایک مواردی که می‌تواند میزان خطای کار را پایین بیاورد اجرایی کند.
وی افزود: از طرفی ما باید فعالیت‌هایمان را به سمت آب‌های دور ببریم، چرا که ثروت خوبی در آنجا نهفته است و بسیاری از کشتی‌های صید ترال بویژه در حوزه خلیج فارس می‌توانند تغییر کاربری بدهند  وآسیب کمتری را به دریا تحمیل کنند.
استاندار هرمزگان همچنین با ارائه پیشنهاداتی به‌منظور تامین منابع لازم در راستای رونق صنعت پرورش ماهی در دریا، اضافه کرد: باید صید را مدیریت کنیم وصیادان محلی نیز در قالب تعاونی‌ها ساماندهی شوند که بتوانند با سرمایه گذاری در این طرح‌ها مشارکت کنند.
همتی یادآورشد: دولت و مجلس نیز به‌عنوان پشتیبان در کنار جامعه صیادی محلی باشد.
همتی خاطرنشان کرد: در بسیاری برای ترمیم دریا و تقویت ذخایر دریایی، رهاسازی بچه ماهی و میگو در فصولی از سال صورت می‌گیرد که این کار با توجه به کمبود برخی ذخایر آبزی باید در حوزه خلیج فارس و دریای عمان نیز عملیاتی شود.
نشست بررسی فعالیت‌های شیلاتی در هرمزگان به ریاست استاندار هرمزگان و با حضور سمیه رفیعی رییس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی و حسین رییسی نماینده مردم شرق هرمزگان در مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =

سرخط اخبار استان‌ها