۱ آذر ۱۳۹۹،‏ ۱۱:۲۹
کد خبرنگار: 2785
کد خبر: 84117418
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

احساس مسوولیت همگانی کلید گذر از شرایط سخت کرونایی

زنجان- ایرنا - به گفته یک مشاوره خانواده برای حل مسائل و مشکلات پیش آمده ناشی از شیوع ویروس کرونا همه باید احساس مسئوولیت کنیم و هر آنچه به عنوان راهکار و پیشنهاد برای مدیریت بهتر این شرایط به فکر ما می‌رسد مطرح کنیم چرا که تنها با همراهی همه مردم مسائل حل خواهد شد.

با توجه به شرایط، انسانها به طور عموم در موقعیت‌های مختلفی قرار می گیرند که این موقعیت ها گاهی خوب و به همراه شادی و سرور بوده و برخی مواقع ممکن است همراه با ظاهری ناخوش، ناراحتی، غمگینی و غم و غصه باشد، در این میان موفق ترین افراد کسانی هستند که با توجه به شرایط پیش آمده چه مطلوب و چه نامطلوب بتوانند از آن به نحو شایسته استفاده کنند.

حال تعطیلی کامل مراکز تجاری و خدماتی با هدف جلوگیری از شیوع ویروس کرونا و کنترل آن از امروز آغاز شده است و در نتیجه آن تعداد قابل توجهی از افراد جامعه به مدت ۱۵ روز مجبور به حضور در خانه و کنار خانواده هستند و بر این اساس استفاده صحیح و درست از شرایط پیش آمده برای جلوگیری از بوجود آمدن ناراحتی، عصبانیت و دلزدگی و چه بسا افسردگی هایی که به واسطه بی برنامگی و روزمرگی اتفاق می افتد، ضروری است.

مینا ۳۰ ساله از جمله شهروندان زنجانی است، او در خصوص تعطیلی ۱۵ روزه کرونایی گفت: هر چند بروز این مساله به ویژه برای اعضای خانواده ها بسیار سخت ودشوار است، چاره ای جز تحمل این وضعیت نیست اما می توان علاوه بر تحمل، این روزها را مفرح، شاد و بهینه و با بالاتراین بهره وری سپری کرد.

وی ادامه داد: ماهها است، کرونا بسیاری را مبتلا و به کام مرگ فرستاده و حال در شرایط سختی قرار داریم، هممگان باید احساس مسؤولیت داشته باشیم تا بتوانیم از این مرحله دشوار عبور کنیم.

این شهروند با بیان اینکه تعطیلی ۲ هفته چالش‌هایی را میان اعضای خانواده ها بوجود می آورد، خاطرنشان کرد: برای این موضوع نیز باید چاره ای اندییشده واطلاع رسانی لازم از سوی کارشناسان امر انجام بگیرد، تا با ارائه راهکارهایی بتوان این مرحله را نیز پست سرگذاشت.

یک مشاور خانواده در گفت و گو با خبرنگار ایرنا،  پیشنهاداتی هر چند ساده و در عین حال قابل اجرا برای مدیریت این مدت مطرح کرد و گفت:  امید است خانواده ها با همدلی و همراهی و مشورت با یکدیگر از این فرصت پیش آمده به نحو مطلوب استفاده کنند تا شاهد کنترل و از بین رفتن این ویروس شویم.  

محمدرضا یارقلی افزود: شکرگزاری به درگاه خداوند و دعا برای دیگران و خود تأثیر بسیار زیادی در ایجاد آرامش و بالا رفتن تحمل افراد در مسایل و مشکلات فردی و اجتماعی به همراه خواهد داشت.

وی با بیان اینکه حضور در کنار اعضای خانواده را به عنوان یک فرصت در نظر بگیریم نه تهدید، اظهار داشت: حتی اگر به عنوان تهدید هم مطرح شود، می شود با درایت، فکر و اندیشه و بهره گیری از تجارب ارزشمند خود و دیگران این تهدیدها را به فرصت تبدیل کرد. 
این مدرس دانشگاه با بیان اینکه هدف گذاری برای این ایام به منظور استفاده بهینه از فرصت و زمانی که در اختیار داریم، مورد توجه قرار گیرد، گفت: به عنوان مثال رسیدگی به امور و تعمیرات وسایل خانه، کمک به آموزش فرزندان و موارد دیگری که در هر خانه ممکن است متفاوت باشد.

این کارشناس ادامه داد: در خصوص هدف‌گذاری برای این مدت ۱۵ روزه تاکید  می‌شود با اعضای خانواده مشورت و گفت و گو کنیم، چرا که اگر این هدف گذاری ها و تصمیم گیری ها با مشارکت و مشورت " همه اعضای خانواده " باشد، افراد در جهت عملی شدن آن تصمیمات جدی خواهند گرفت و متعهدانه رفتار خواهند کرد.  

این مشاوره خانواده گفت: نکته‌ مهم دیگری که باید به آن اشاره کرد اینکه در هدف گذاری ها باید توجه کنیم هدف هایی که قابل دستیابی و اجرایی هستند مطرح شود، ضمن اینکه می‌توانیم در چند روز اول این ایام مجموعه فعالیت ها و برنامه ریزی هایی که داشتیم را مورد ارزیابی قرار دهیم چنانچه ایرادی و اشکالی در کار هست آن ها رو برطرف کنیم و بهترین برنامه ها و روشها را برای اجرای کار خود در نظر بگیریم.  

وی اضافه کرد: نکته بعدی اولویت بندی و برنامه ریزی برای انجام فعالیت های پیش بینی شده و در نظر گرفتن زمان مناسب برای این فعالیت ها در کسب موفقیت موثر خواهد بود.  

یارقلی افزود: مطالعه در خصوص موضوعات مورد علاقه‌ و استفاده از این فرصت برای تکمیل اطلاعات خود و افزایش آگاهی و شناخت در خصوص موضوعات دلخواه در این ایام مفید خواهد بود و که در خصوص دسترسی به کتاب های مورد نظر، فضای مجازی و کتاب های دیجیتالی می تواند کمک حال افراد خانواده در غنی سازی اوقات در خانه ماندن باشد. 

این مدرس دانشگاه ادامه داد: باید در نظر داشته باشیم اگر مجموعه فعالیت‌ها تنها با هدف پر کردن اوقات فراغت باشد خیلی زود خسته خواهیم شد، اما تلاش کنیم به غنی سازی اوقات بپردازیم، چراکه در نتیجه غنی سازی اوقات به اهداف خود رسیده و در نتیجه احساس لذت و شادمانی خواهیم کرد.

مشکلات مالی را در کنار کودکان مطرح نکنیم 

وی اضافه کرد: نکته مهم و قابل تامل دیگر اینکه اگرچه ممکن است در این ایام افراد که فعالیت ندارند، به تبع آن درآمدی هم کسب نکنند و چه بسا دچار مسائل و مشکلات مالی شوند  اما به هیچ وجه این موضوع را نباید در بین اعضای خانواده به ویژه افراد کم سن و سال مطرح کنیم چراکه طرح این موضوعات موجب  ناراحتی و نگرانی به ویژه کودکان خواهد شد.

یارقلی پیشنهاد دیگر استفاده بهینه از فرصت تعطیلات کرونایی را تشکیل دورهمی های اعضای خانواده در برخی از اوقات شبانه روز عنوان کرد و افزود: با طرح مسائل و موارد دلخواه، در این دورهمی ها زمینه دستیابی به خواسته ها و علاقه مندی ها فراهم می شود.  

وی اظهار داشت: ایجاد سرگرمی و تفریح در بین اعضای خانواده، به ویژه  برای کودکان با استفاده از وسایل و امکانات موجود می تواند به غنی سازی اوقات کمک کند ضمن اینکه استفاده از سرگرمی های سنتی و قدیمی به طور حتم برای فرزندان جالب، جذاب و آموزنده خواهد بود.  

این کارشناس ادامه داد: برای صاحبان مشاغل که در این مدت در منزل حضور دارند،  بررسی آسیب های شغلی و  پیدا کردن راه های موفقیت بهتر و بیشتر فرصت بسیار خوبی خواهد بود.

وی اضافه کرد: با تشکیل گروه‌های خانوادگی در فضای مجازی و به صورت برنامه ریزی شده و هدفمند ساعاتی را برای ارتباط با خویشاوندان در نظر بگیریم در این خصوص از توانمندی فرزندان که در زمینه های فضای مجازی و جذاب کردن آنها مهارت دارند استفاده کرده و مسوولیت هایی رو به آنان محول کنیم.

این مشاور خانواده ادامه داد: در این روزها با هدف ایجاد همدلی و صمیمیت، لیستی از دوستان و آشنایانی که قبلا با آنها در ارتباط بودیم تهیه کنیم و با ارسال یک پیامک یا ارتباط تلفنی،  جویای احوال آنها شویم که بهترین فرصت برای ایجاد همدلی و همراهی با آنها خواهد بود.

خانواده ها رویکرد امیدوارنه داشته باشند

وی اضافه کرد: نکته بسیار مهم اینکه نسبت به شرایط پیش آمده رویکرد امیدوارانه داشته باشیم و  این فرصت را بهانه‌ای برای ریشه کنی کرونا بدانیم و از هر کار و قدم مثبتی که می توانیم در این مسیر برداریم کوتاهی نکنیم.

یارقلی اظهار داشت: در این مدت فقط به نتایج مثبت این تعطیلات که منجر به حفظ و تامین سلامت خود، خانواده و هموطنان خواهد بود فکر کنیم و چنانچه فرصت هایی را از دست می دهیم مطمئن باشیم نتایج مثبت که نصیب خواهد شد به مراتب خیلی بیشتر از فرصت هایی است که از دست دادیم.

وی خاطرنشان کرد: رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی و توجه به پیام هایی که از طریق ستاد ملی پیشگیری از آسیب های ناشی از کرونا بیان می شود نکته بسیار مهمی خواهد بود. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =

سرخط اخبار استان‌ها