رییس جمهوری چین: احتمالا به پیمان تجاری اقیانوس آرام می پیوندیم

تهران- ایرنا- رییس جمهوری چین برای اولین بار تلویحا گفت که کشورش درباره پیوستن به پیمان تجاری اقیانوس آرام موسوم به «ان. پی. پی» موضع مثبتی دارد و عضویت در این پیمان را بررسی خواهد کرد.

به گزارش ایرنا از شینهوا، «شی جین پینگ» شامگاه جمعه در سخنرانی خود در بیست و هفتمین نشست سران سازمان اپک که به صورت آنلاین برگزار شد افزود: آسیا و اقیانوسیه باید همچنان قاطعانه از نظام تجاری چندجانبه با محوریت سازمان تجارت جهانی حمایت و برای یکپارچگی جوامع اقتصادهای منطقه و ایجاد هرچه سریعتر منطقه تجارت آزاد آسیا تلاش بیشتری داشته باشند.

سازمان همکاری‌های اقتصادی آسیا-پاسفیک (APEC) یک گروه اقتصادی از کشورهای حاشیه اقیانوس آرام است که به منظور بهبود مناسبات اقتصادی و سیاسی با یکدیگر همکاری می‌کنند.

رییس جمهوری چین در ادامه خاطرنشان کرد: در حال حاضر جهان و منطقه آسیا- اقیانوسیه دستخوش تغییرات اساسی شده و این که همکاری های آسیا- اقیانوسیه در آینده چه مسیری طی خواهد کرد برای توسعه منطقه، رفاه مردم و آینده جهان تاثیرگذار خواهد بود.

او افزود که کشورش به نقش اپک بسیار اهمیت می دهد و همچنان به حمایت خود از توسعه این سازمان ادامه می دهد و بدون هیچ تردیدی برای توسعه آسیا- اقیانوسیه و ایجاد رفاه بیشتر برای مردم منطقه تلاش خواهد کرد؛ چین مایل است با همه طرف های آسیا و اقیانوسیه برای ایجاد یک منطقه صلح آمیز، سعادتمند و زیبا مشترکا تلاش کند.

شی اظهار کرد: در سال جاری یک وظیفه مهم اپک این است که تلاش برای تحقق اهداف تعیین شده برای همکاری پس از سال ۲۰۲۰ را آغاز کند.

وی افزود: ما که اهداف ساخت یک جامعه مشترک المنافع آسیا و اقیانوسیه را تعیین کرده ایم باید آن را به عنوان یک نقطه مبدا جدید دانسته و مرحله ای جدید از همکاری های آسیا- اقیانوسیه را آغاز کنیم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha