وعده رهبران اپک برای مقابله با همه گیری جهانی کرونا

تهران- ایرنا- رهبران ۲۱ کشور و منطقه آسیا-اقیانوس آرام تعهد کردند تا از همه امکانات موجود برای مبارزه با همه گیری ویروس کرونا استفاده کنند.

به گزارش ایرنا، تلویزیون ژاپن روز شنبه اعلام کرد اجلاس سران سازمان همکاری های اقتصادی آسیا-اقیانوس آرام یا اپک، شامگاه جمعه قطعنامه ای صادر کرد.  ریاست این نشست آنلاین را مالزی بر عهده داشت. ژاپن، آمریکا و چین نیز در این نشست شرکت داشتند.

این رهبران توافق کردند که این همه گیری جهانی یکی از بحرانی ترین چالش های بهداشت و اقتصاد در قرن جدید است.

در این قطعنامه آمده است «ما همکاری با یکدیگر برای استفاده از تمامی امکانات جهت حمایت از یک واکنش کلی، موثر و پیگیر به کووید-۱۹ را ادامه خواهیم داد.»

این رهبران همچنین گفتند آنها «بر اهمیت یک محیط آزاد، باز، بدون تبعیض، شفاف و قابل پیشی بینی تجاری و سرمایه گذاری» برای پیشبرد رشد طی این بحران اذعان دارند.

سوگا یوشیهیده، نخست وزیر ژاپن روز جمعه طی سخنرانی خود در این اجلاس گفت ارتقا تجارت و سرمایه گذاری آزاد و ارتباطات بیشتر بر اساس قوانین بین المللی، از یک منطقه اقیانوس های هند و آرام باز و آزاد حمایت خواهد کرد.

سوگا گفت هدف ژاپن ترویج تجارت آزاد در منطقه آسیا-اقیانوس آرام از طریق اجرای کامل پیمان تجاری اقیانوس آرام است.

سازمان همکاری‌های اقتصادی آسیا-پاسفیک (APEC) یک گروه اقتصادی از کشورهای حاشیه اقیانوس آرام است که به منظور بهبود مناسبات اقتصادی و سیاسی با یکدیگر همکاری می‌کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha