فلسطین: حمایت آمریکا از تولیدات شهرک‌های صهیونیستی جنایت جنگی است

تهران - ایرنا - «ریاض المالکی» وزیر خارجه تشکیلات خودگردان فلسطین روز جمعه اقدام دولت آمریکا در حمایت از کالاهای تولیدی شهرک های صهیونیستی کرانه باختری را جنایت جنگی عنوان کرد.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری آناتولی ترکیه، المالکی گفت: این اقدام دولت آمریکا به مثابه به رسمیت شناختن الحاق کرانه باختری به اسرائیل و اجرای معامله قرن است.

وزارت خارجه آمریکا روز پنجشنبه اعلام کرده بود که کالاهای تولیدی شهرک‌های صهیونیستی می‌توانند برچسب «ساخت اسرائیل» داشته باشند.

وی با بیان اینکه این اقدام آمریکا بدون پاسخ نخواهد ماند، گفت: این گام، جنایتی جنگی است که مسؤولان آن باید مجازات شوند.

وزیر خارجه تشکیلات خودگردان فلسطین افزود: این اقدام خطرناکترین عملی است که از سوی آمریکا علیه مردم فلسطین، سرزمین آنها و رؤیای آنها برای داشتن کشورشان از آغاز توطئه شهرک‌سازی‌ها صورت گرفته است.

این دیپلمات فلسطینی همچنین خواستار اقدام فوری عربی، اسلامی و بین المللی برای پاسخ به این تصمیم آمریکا و مقابله با آن از طریق تمام راه های قانونی موجود شد.

از سوی دیگر "داود شهاب" سخنگوی جنبش جهاد اسلامی فلسطین گفت: این تصمیم آمریکا بیانگر نقض صریح قوانین بین المللی، حمایت از ترور شهرک نشینان و تجاوزی جدید علیه ملت ماست.

شهاب افزود: سفر مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا به شهرک های صهیونیستی و جولان اشغالی، اقدامی استعماری است که دولت آمریکا بخشی از آن به شمار می آید.

وی در پاسخ به این تصمیم آمریکا، خواستار کارزارهای بین المللی تحریم محصولات صهیونیستی شد.

مایک پمپئو روز پنجشنبه در اقدامی بی‌سابقه که نقض تمام قوانین و کنوانسیون‌های بین‌المللی است، به عنوان نخستین وزیر امور خارجه آمریکا و از زمان اشغال بلندی‌های جولان در سال ۱۹۶۷ به این منطقه سفر کرد و گفت: این منطقه برای همیشه سرزمین اسرائیل است.

از سال ۱۹۶۷ میلادی تمام دولت‌های آمریکا بلندی‌های جولان و شهرک های صهیونیستی در کرانه باختری را به عنوان اراضی اشغالی می‌شناختند اما در دولت دونالد ترامپ رییس جمهوری مستقر در آمریکا، سیاست واشنگتن نسبت به شهرک های غیرقانونی تغییر کرد و به آن مشروعیت داد.

پمپئو نوامبر گذشته سیاست وزارت خارجه آمریکا نسبت به شهرک‌های رژیم صهیونیستی در کرانه باختری را که متناقض با قوانین بین المللی تدوین شده بود ، لغو کرد.

وزیر امور خارجه آمریکا قرار است روز جمعه واشنگتن را به مقصد پاریس ترک کند. وی در یک تور ۱۰ روزه بعد از فرانسه به ترکیه، گرجستان، فلسطین اشغالی، امارات، قطر و عربستان سفر خواهد کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =