گوشت مرغ در زنجان سه برابر نیاز استان تولید می‌شود

زنجان – ایرنا - معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار زنجان گفت: هم اکنون با توجه به وجود حدود ۳۰۰ مرغداری گوشتی فعال، گوشت مرغ سه برابر نیاز در استان تولید می‌شود که یک سوم آن معادل ۴۰ تن میزان مصرف استان است.

محمدرضا آبی پور روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در خصوص وضعیت کالای اساسی به ویژه مرغ گرم در استان افزود: در مجموع تولید گوشت مرغ استان روزانه بر اساس جوجه ریزی ۶ ماهه اول سال بین ۱۳۰ تا ۱۵۰ تن در روز بود که توسط کشتارگاه‌ها و عاملین توزیع در سطح استان توزیع  شده  است.  

وی اظهار داشت: بر این مبنا مرغ گرم همواره در بازار استان وجود دارد اما وقتی قیمت جدیدی در خصوص این کالا اعلام می‌شود، بطور طبیعی رفتار مصرف کننده و تولید کننده متفاوت می شود.

این مسؤول ادامه داد: تغییرات در قمیت دولتی با افزایش اخیر در استان ۲۰ هزارو ۵۰۰ تومان بوده که پیش از این در استان قیمت ۱۶ هزار تومان به مدت ۶ ماه با همکاری مرغدارانو  کشتارگاه‌های استان رعایت شد که در هیچ استانی چنین قیمتی در این مدت حاکم نبوده است.

آبی پور افزود: افزایش اخیر قیمت مرغ گرم نیز در ستاد تنظیم بازار اعلام شد و بطور معمول با توجه به قمیت جدید رفتار تولید و مصرف کننده دچار تغییراتی شده و همین مساله موجب می شود که گفته شود، مرغ در بازار نیست که این موضوع چندان درست نیست، به این  دلیل که گاهی اوقات اطلاع رسانی صحیحی انجام نمی گیرد.

وی  اظهار داشت: انتشار اخبار صحیح از سوی رسانه های جمعی می تواند به  آرامش بازار کالاها کمک کند در غیر این‌صورت ممکن  است نگرانی در ذهن مصرف کننده ایجاد شود.

این مسؤول ادامه داد: درحالی گفته می شد گوشت مرغ در بازار نیست که طی ۶ اول امسال قریب ۱۲ میلیون عدد جوجه ریزی در استان به وقوع پیوسته است.

 معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار زنجان گفت: بر این اساس جوجه های ۴۵ روزه تبدیل شده به مرغ، بلافاصله به کشتارگاه ارسال می شوند و با  این اوصاف نمی توان گفت که مرغ نیست و وقتی اختلاف قیمتی و یا ابلاغ قیمت جدیدی بوجود می آید، همین رفتار بین مصرف و تولید کننده می توانند  کمبود مقطعی چند روزه را به دنبال داشته باشد.

وی اضافه کرد: همه روزه به انداره کافی مرغ برای کشتار در کشتارگاه های استان وجود دارد و در ۶ ماهه دوم نیز جوجه ریزی به میزان کافی برای مصرف استان انجام شده است.

آبی پور افزود: مشکلاتی با توجه به سیاست جدید دولت مبنی برای عرضه نهاده ها از طریق سامانه بازارگاه وجود داشته که خود سامانه در ابتدا با مشکلاتی مواجه بوده  که در حال رفع نقص بوده و مرغداران استان از این بابت دچار زحمت و نگرانی از تامین نهاده هستند که موضوع در حال پیگیری است.

وی یادآوری کرد: بر اساس مصوبات اخیر، جهادکشاورزی مکلف به تامین مرغ مورد نیاز بازار و حل مشکلات سامانه بازارگاه و تامین نهاده مرغداران است.

 به گفته وی، هم اکنون تلاش برای رفع مشکلات و تامین نهاده های مورد نیاز مرغداری، دامداری های استان، مرغ تخم گذار و سایر مصارف دامی ادامه دارد که در روزهای آینده اطلاع رسانی لازم از طریق سازمان جهاد کشاورزی استان انجام می شود.

این مسوول خاطرنشان کرد: با توجه به وجود اخبار خروج مرغ از بازار استان توسط خودروهای بین شهری موضوع از طریق مراجع مربوطه پیگیری می شود و سازمان صنعت و معدن استان نیز بر نحوه توزیع و عرضه این کالا نظارت می کند، البته  قصور و کوتاهی در انجام وظایف در ارائه خدمت به مردم استان از هیچ مدیر، مسوول و دستگاه  اجرایی پذیرفته نیست.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =

سرخط اخبار استان‌ها