کتائب سیدالشهداء عراق: منتظر اجرای کاهش نظامیان آمریکایی هستیم

بغداد- ایرنا- «کتائب سید الشهداء» عراق روز جمعه با تأکید بر اینکه نمی‌توان به آمریکا اعتماد کرد، اعلام کرد که منتظر اقدام عملی تصمیم واشنگتن برای کاهش نیروهایش در چارچوب خروج کلی آنهاست.

به گزارش ایرنا، «کاظم الفرطوسی» سخنگوی کتائب سید الشهداء عراق امروز بیان کرد که گروه‌های مقاومت عراق منتظر اجرای تصمیم پنتاگون در خصوص کاهش شمار نیروهای آمریکایی در عراق به عنوان مقدمه‌ای برای خروج کامل آنها در ماه مه سال ۲۰۲۱ میلادی هستند.

وی در گفت وگو با پایگاه خبری «بغداد الیوم» تصریح کرد: گروه‌های مقاومت منتظر اجرای تصمیم پنتاگون آمریکا برای کاهش تعداد نظامیانش و سپس خروج کلی در ماه مه سال ۲۰۲۱ میلادی است.

سخنگوی کتائب سیدالشهداء عراق خاطر نشان ساخت: اعتمادی به تصمیمات آمریکا نیست اما امیدواریم که در این گام صادق باشند.

الفرطوسی اظهار کرد: "دولت عراق گفته که همچنان در حال مذاکره با طرف آمریکایی از طریق کمیته‌های مشترک برای جدول بندی استقرار نیروهای آمریکایی در خارج از مرزهای عراق است اما تاکنون به تصمیمی نهایی نرسیده‌اند."

وی تأکید کرد: هیچ جایگزینی برای تصمیم خروج کلی نیروهای آمریکایی از عراق نیست؛ زیرا این خروج، خواست مردمی و سیاسی است که پارلمان بنا به اراده ملت عراق آن را تصویب کرد و دولت ملزم به اجرای آن است.

شیخ «قیس الخزعلی» دبیرکل «عصائب اهل الحق» عراق نیز دیروز (پنجشنبه) درباره نظر خود در خصوص خروج کامل آمریکا از کشورش تأکید کرد: خروج آمریکا یعنی عدم بقای هرگونه پایگاه نظامی و کنترل اشغالگران بر خاک عراق و آسمان آن.

وی در عین حال تأکید کرد: مقابله با حضور بیگانه با همه ابزارهای موجود مشروع است.

الخزعلی با اشاره به اشغالگری آمریکا در عراق گفت: قانون اساسی عراق ایجاد هرگونه پایگاه نظامی بدون موافقت پارلمان را مجاز نمی‌داند. وجود نیروی نظامی همراه با سلاح در یک پایگاه، حضور خارجی است که قانون اساسی و پارلمان آن را مردود می‌داند.

سرپرست وزارت دفاع آمریکا سه‌شنبه شب گذشته با اعلام کاهش حضور نظامیان آمریکایی در افغانستان و عراق گفت که تا پانزدهم ماه ژانویه (۲۶ دی‌ماه) شمار نیروهای آمریکایی در هر یک از این دو کشور به ۲ هزار و ۵۰۰ نفر خواهد رسید.

پیش از این، ائتلاف بین المللی موسوم به ضد داعش شمار کل نیروهای آمریکایی در خاک عراق را سه هزار نفر اعلام کرده بود.

نیروهای اشغالگر آمریکا در چند پایگاه در مناطق مختلف عراق مستقرند که بزرگترین پایگاه آنها «عین الاسد» در استان الانبار واقع در غرب این کشور است.

پارلمان عراق پیش‌تر با صدور مصوبه‌ای بر لزوم خروج نیروهای بیگانه از خاک این کشور تأکید کرده است.

مردم عراق در مناسبت‌های مختلف، مخالفت خود را با اشغالگری آمریکا اعلام داشته‌اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =