یزدی‌‎‌ها به استقبال محدودیت‌های کرونایی رفتند

یزد- ایرنا- افزایش شیوع کرونا و سیر صعودی مبتلایان و مرگ و میرهای ناشی از آن به ایجاد محدودیت‌های سخت تری برای پیشگیری از پیشرفت بیشتر این ویروس منجر شد و قرار است از فردا اول آذرماه اعمال شود و حالا یزدی های فهیم و سخت کوش از همین امروز جمعه به استقبال مقررات جدید کرونایی رفتند.

روز جمعه فرصتی دست داد تا با رعایت پروتکل های بهداشتی سری به سطح شهر بزنم و با معدود شهروندانی  که در حال تردد یا خرید بودند گفتگویی انجام دهم.

البته بعلت محدودیت های استانی که طی ۲ هفته گذشته در سطح استان یزد اجرایی شده بود فروش گاههای یزد بطور کامل تعطیل بود و فقط آنهایی فعال بودند که مجاز بودند و باید مایحتاج اولیه زندگی مردم را فراهم می کردند.

شهر یزد در این روزها و این شبها و حتی قبل از اجرای محدودیت سراسری که قرار است از اول آذر اجرایی شود هم پای کار بوده و شبها شهر یزد خالی از رفت و آمد شده و فقط به صورت موردی فروش گاههایی که ذکر آن  رفت فعالیت می کنند.

حالا دیگر همه مردم، خطر را به شدت احساس کردند و آمار مبتلایان روزانه و فوتیها حاکی از بحرانی بودن شرایط و خطر افزایش شیوع بیشتر کرونا است.

با پوشش کامل(ماسک، دستکش، شیلد و یک شیشه مایع ضدعفونی کننده) به نقاط مرکزی شهر یزد رفتم و ابتدا با یکی از شهروندانی که در حال تردد در پیاده رو بود و ماسک هم زده بود همصحبت شدم که گفت: محدودیتهایی جدید باید زودتر از این اعمال میشد.

محمد دهقانی زاده با ابراز خرسندی از اعلام محدودیت های جدید افزود: باید همه پای کار باشیم تا شر این ویروس از سر مردم کوتاه شود.

محمد اخلاقی نژاد هم که در حال خرید از یک سوپر مارکت بود به خبرنگار ما گفت: ما یزدی ها از اعلام محدودیت های جدید حمایت می کنیم و امیدواریم همه مردم رعایت کنند.

به سراغ صاحب سوپر مارکت رفتم و او با بیان اینکه اعلام محدودیت های گذشته و جدید تاثیر زیای بر درآمد و فروش او گذشته تصریح کرد: با وجود همه مشکلاتی که برای کاسبان ایجاد شده اما همه ما پای کار هستیم تا کرونا را شکست دهیم.

وی اضافه کرد: روزی‌رسان خداست و کسی هم در شیوع این بیماری نقشی نداشته و لذا چاره ای جز تحمل مشکلات ناشی از محدودیت ها نداریم تا انشاالله از شر آن رها شویم.

وارد یک نانوایی شدم و با شاطر همصحبت گردیدم که سخنان خود را با این شعر آغاز کرد که "خدا گر زحکمت ببندد دری/ ز رحمت گشاید در دیگری".

رضا محمدی افزود: محدودیت های جدید قطعا مشکلاتی برای شهروندان و کاسبان و مخصوصا کاسبانی که رزق آنها از همین کسب و کار تامین میشود و مجبورند طی این ۲ هفته بطور کامل تعطیل باشند ایجاد می کند اما ما راضی هستیم.

وی اظهار داشت: باید همه دست به دست هم دهیم تا این ویروس منحوس رخت بر بندد و چاره ای هم جز این نداریم.

از راننده یک تاکسی همین سوال را پرسیدم که ضمن استقبال از محدودیت های جدید در پیش رو گفت: درآمد من درطی ماههای گذشته کاهش یافته اما راضی هستم به رضای خدا و معتقدم باید همه همکاری کنند تا کرونا را فراری دهیم.

وی ادامه داد: عده زیادی روزانه به کرونا مبتلا میشوند، برخی ها جان می دهند و کادر درمان ما هم خسته و فرسوده شده اند و لذا باید از یک جایی شروع کنیم تا شیوع این ویروس، کم و کمتر شود.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد با موثر خواندن محدودیت هایی کرونایی در کشور و استان به خبرنگار ایرنا گفت: این محدودیت ها با شدت کمتری از ۲ هفته قبل در این استان آغاز شده بود.

دکتر ابراهیم سلمانی افزود: تا زمانی که سخت گیریهای فعلی نبود شاهد افزایش روند مبتلایان بودیم اما با آغاز محدودیت ها تعداد موارد مبتلای سرپایی و بستری های ما در استان اندکی کاهش یافت و اگر این محدودیتها نبود شرایط ما بحرانی تر میشد.

وی ابراز امیدواری کرد محدودیتهای در پیش رو که از اول آذرماه آغاز می شود منجر به کاهش بیشتر موارد ابتلا شود.

سلمانی با بیان اینکه باید همه دست در دست هم دهیم تا این ویروس را ریشه کن کنیم اضافه کرد: اکنون یکهزار بیمار کرونایی در مراکز درمانی استان یزد بستری هستند که ۱۹۸ نفر آنان در بخش های ویژه تحت مراقبت می باشند.

وی هشدار داد: کاهش احتمالی موارد ابتلا در هفته های اینده نباید ما را خوشبین کند چرا که اگر رعایت نکنیم و رفت آمدها ادامه یابد این بیماری دوباره اوج می گیرد؛ کرونا تا پایان فصل سرما با ماست و لذا رعایت نکات بهداشتی، بهترین راه درمان است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =