2 خبر کوتاه حوزه میراث فرهنگی خراسان شمالی

بجنورد- ایرنا- فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی خراسان شمالی از دستگیری پنج حفار غیرمجاز در روستای «داشلی قلعه» از توابع شهرستان مرزی رازو جرگلان خبر داد.

به‌گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی خراسان شمالی، سرهنگ حسین اصغر قنبرزاده روز جمعه اظهار داشت: با توجه به همکاری این یگان با نیروی انتظامی شهرستان راز و جرگلان گزارشی مبنی بر یک مورد حفاری در منزل شخصی در روستای داشلی قلعه این شهرستان دریافت شد.

وی تصریح کرد: ماموران انتظامی داشلی قلعه و پلیس اطلاعات پس از هماهنگی‌های قضایی منزل را مورد بازرسی قرار دادند و مشخص شد این حفاری به‌قصد به‌دست آوردن اشیای تاریخی انجام شده است.

سرهنگ قنبرزاده افزود: در این راستا صاحب منزل و چهار نفر دیگر در محل دستگیر و پس از تشکیل پرونده به مراجع قضایی معرفی شدند.

وی خاطرنشان کرد: بر اساس قانون، هرگونه حفاری بدون استعلام میراث‌فرهنگی تخلف محسوب و با متخلفان به‌شدت برخورد می شود.

تعطیلی موزه‌ها، تأسیسات و اماکن گردشگری خراسان شمالی

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی خراسان شمالی با اشاره به اعمال محدودیت‌های جدید در فعالیت موزه‌ها، تأسیسات و اماکن گردشگری استان، گفت: این محدودیت‌ها با هدف حفظ سلامت مردم و قطع زنجیره انتقال کرونا از روز شنبه یکم آذرماه اجرایی می‌شود.

حبیب یزدان‌پناه با بیان اینکه تمام تأسیسات گردشگری استان ملزم به رعایت و اجرای این دستورالعمل هستند، افزود: در شهرهای با وضعیت قرمز، تمام اماکن و تأسیسات گردشگری تعطیل و روستاهای هدف گردشگری نیز از پذیرش مردم معذور هستند.

او با اشاره به اینکه هدف اصلی از اعمال این محدودیت‌ها، جلوگیری از انتشار ویروس کرونا است، تصریح کرد: گشت‌های ویژه و مشترک به‌صورت شبانه‌روزی تشکیل شده است و با متخلفان برخورد خواهد کرد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان شمالی تأکید کرد: این استان در وضعیت قرمز شیوع ویروس کرونا قرار دارد و بر این اساس از تمام مردم و شهروندان درخواست می‌ شود تا از انجام سفرهای غیرضروری خودداری کنند.

در خراسان شمالی ۱۵۶ مرکز اقامتی و رفاهی با ظرفیت ۱۰۸۴ تخت فعالیت می‌کنند، این مراکز اقامتی و رفاهی شامل هفت واحد هتل، یک هتل‌آپارتمان، یک متل، ۱۱ واحد مهمان‌پذیر، ۶۵ واحد پذیرایی، ۳۴ اقامتگاه بوم‌گردی و ۳۸ خانه‌مسافر است.

این استان همچنین هزار و ۲۰۰ اثر تاریخی و طبیعی شناسایی شده دارد که تاکنون ۶۴۲ مورد آن در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده که ۵۰۹ اثر تاریخی، ۴۴ اثر طبیعی، ۷۵ اثر ناملموس و ۱۴ اثر منقول تاریخی است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =