ارتش جمهوری آذربایجان وارد شهرستان آقدام در قره باغ شد

باکو – ایرنا – وزارت دفاع جمهوری آذربایجان روز جمعه از ورود ارتش این کشور به شهرستان " آقدام " واقع در 378 کیلومتری جنوب –غرب باکو ، خبر داد.

   شهرستان آقدام که در سال 1993 میلادی از سوی نیروهای ارمنستان اشغال شده  بود ، بر اساس توافق سه جانبه 9  نوامبر ( 19 آبان  ماه ) روسای جمهوری آذربایجان ، روسیه و نخست وزیر ارمنستان به جمهوری آذربایجان پس داده شد .

 آقدام  که یکی از شهرستانهای مهم منطقه قره باغ به شمار می رود ، در  27 سال گذشته مانند شش شهرستان دیگر تحت اشغال  ، بطور کامل تخریب شده است .

  این شهرستان  واقع در 25 کیلومتری شهر " خانکندی " مرکز قره باغ کوهستانی از موقعیت استراتژیک برخوردار است  و راه ورود  به سه شهرستان دیگر "  خوجاوند" ، " اسگران" و " آقدره" در قره باغ است.

 با ورود ارتش جمهوری آذربایجان به شهرستان آقدام ، آوارگان جنگی آذربایجانی ساکن  این شهرستان پس از 27 سال فاصله  فرصت بازگشت به خانه خود را دارند .

  این در حالی است که منابع خبری جمهوری آذربایجان و ارمنستان گزارش دادند ، ارامنه در حین ترک این شهرستان خانه ها و  دیگر واحدهای مسکونی و اجتماعی را به آتش کشیدند .

  بر اساس توافق سه جانبه روسای جمهوری آذربایجان ، روسیه و نخست وزیر ارمنستان ، دو  شهرستان باقی مانده  " کلبجر " و " لاچین " در قره باغ تا  11 آذرماه  به جمهوری آذربایجان پس داده شود .

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =