مرزبندی بین سطح محتوایی و اجرایی؛ رویکرد اساسنامه جدید دارالقرآن

تهران- ایرنا- رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در جلسه هیئت امنای سازمان دارالقرآن الکریم با اشاره به تصویب اساسنامه جدید این سازمان، گفت: هدف از ارائه این اساسنامه که در عین حال اصل آن یک تکلیف حاکمیتی است، مرزبندی روشن بین سطح محتوایی و سیاست‌گذاری و سطح عملیاتی و اجرایی در دارالقرآن کریم است.

جلسه هیئت امنای سازمان دارالقرآن الکریم روز گذشته ۲۹ آبان با رعایت پروتکل های بهداشتی و با حضور ۱۱ نفر از اعضا در محل سازمان تبلیغات اسلامی برگزار شد.

در این جلسه که به ریاست حجت الاسلام و المسلمین محمد قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی برگزار شد و تعدادی از اعضا نیز به صورت مجازی از شهر مقدس قم حضور داشتند، علاوه بر تصویب کلیات اساسنامه جدید سازمان دارالقرآن الکریم، عملکرد یکساله این سازمان به استماع اعضای هیئت امنا رسید.

در اساسنامه جدید سازمان، علاوه بر حفظ ارکان پیشین، رکن هیئت مدیره نیز به ساختار این سازمان افزوده شده است. اساسنامه جدید همچنین ضمن تحفظ تمامی اهداف و وظایف پیشین سازمان دارالقرآن الکریم، ماموریت های این سازمان را غنی‌تر نموده و از لحاظ ساختاری و محتوایی تقویت شده است.‌ 
رئیس سازمان تبلیغات اسلامی که ریاست هیئت امنای سازمان دارالقرآن الکریم را بر عهده دارد، در این جلسه بر اهمیت جایگاه دارالقرآن در فعالیت های دینی و فرهنگی تاکید و هدف از ارائه اساسنامه جدید را که در عین حال اصل آن یک تکلیف حاکمیتی است، مرزبندی روشن بین سطح محتوایی و سیاست‌گذاری و سطح عملیاتی و اجرایی عنوان کرد.

حجت الاسلام قمی هیئت امنا را مسئول سطح نخست دانست که باید فارغ از امور اجرایی و جزئی بتواند با برگزاری نشست های منظم فصلی، رسیدگی به امور راهبردی و کلان دارالقرآن را به نحو مطلوب انجام دهد. فلذا تمشیت امور و رسیدگی به شئونات اجرایی و عملیاتی باید توسط هیئت مدیره و رییس سازمان صورت گیرد. 
رئیس سازمان تبلیغات اسلامی تاکیدکرد: با شکل‌گیری رکن جدید هیئت مدیره، انتظار آن است که هم هیئت امنا و هم هیئت مدیره به نحو واقعی و جدی در وظایف خود ممحض شوند. 
اعضای هیئت امنای حاضر در جلسه، ضمن موافقت با اساسنامه جدید، بر لزوم حفظ جایگاه دارالقرآن به عنوان یک سازمان وزین وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی تاکید نمودند. در ادامه پیشنهادهایی جهت غنا بخشیدن به محتوای اساسنامه ارائه شد و مورد تصویب قرار گرفت. 
در این جلسه، حجت الاسلام والمسلمین اخوان رئیس سازمان دارالقرآن الکریم، گزارشی از عملکرد این سازمان به اعضای هیئت امنا ارائه نمود که بیانگر حفظ فعالیت های پیشین سازمان، مانند آموزش مهارت های قرآنی در زمینه های عمومی و تخصصی، تربیت نیروی انسانی متخصص، پرورش استعدادهای قرآنی، آموزش حفظ قرآن کریم، برگزاری آزمون های ارزیابی و اعطای مدرک به حافظان، نظارت بر چاپ و نشر قرآن کریم، توسعه مشارکت‌های مردمی و موارد دیگر و همچنین راه اندازی و پیاده سازی فعالیت های نوین در حوزه های معرفتی و تربیتی مانند آموزش عمومی تفسیر قرآن کریم بود.

به گفته وی طرح نورالثقلین، تولید محتواها و محصولات مکتوب و الکترونیکی قرآنی، فعالیت در حوزه فضای مجازی، نوآوری و توسعه و تقویت زیرساخت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری، حوزه بهره مندی از ظرفیت های خیران در توسعه فعالیت های قرآنی و انجام سه مرحله طرح مواسات در شرایط کرونایی، انجام طرح ملی رصد و پایش موسسات قرآنی و دیگر حوزه های قرآنی از دیگر عملکردها بود. 
پیوند تنگاتنگ و مستحکم مبانی فکری نظام جمهوری اسلامی ایران با فرهنگ تابناک قرآن کریم و تأثیر بی‌بدیل تعالیم نورانی قرآن‌کریم، در شکل‌گیری و شکوفایی فرهنگ و تمدن اسلامی؛ موجب گردید تا «سازمان تبلیغات اسلامی» در راستای وظایف اساسی خود، ابتدا بخش قرآن را در سال «۱۳۶۱» با حضور جمعی از چهره های قرآنی و انقلابی کشور در مرکز و به تبع آن کانون های قرآن را در دفاتر استانی خود با هدف نهادینه کردن و استانداردسازی، گسترش و تعمیق فعالیتها و فرهنگ قرآنی در سطح جامعه تأسیس نماید.

بخش قرآن پس از چندی در سال ۱۳۷۶ به علت رشد و گسترده تر شدن فعالیت هایش، ردة تشکیلاتی آن به «ادارة کلّ» ارتقاء یافت. با توجه به ضرورت ارتقای سطح کمّی و کیفی فعالیت‌های قرآنی کشور و با عنایت به سابقه و پیشینیه دو دهه فعالیت‌های قرآنی، بنا به پیشنهاد ریاست سازمان تبلیغات اسلامی و با دعوت جمعی از اساتید و پیشکسوتان قرآنی کشور به عنوان هیئت امناء، این اداره کل در سال ۱۳۸۱ با تغییر ساختار تشکیلاتی به یکی از مجموعه‌های بزرگ وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی با نام سازمان دارالقرآن الکریم تبدیل گردید.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha