رایزن فرهنگی:مردم ژاپن به تمدن ایران علاقه فراوان دارند

تهران- ایرنا- حسین دیوسالار رایزن فرهنگی سفارت ایران در ژاپن با تاکید براینکه مردم فرهنگ دوست ژاپن به فرهنگ و تمدن ایران علاقه مندی‌های فراوانی دارند، گفت: ایرانیان هم برای فرهنگ ژاپن اهمیت ویژه‌ای قائل هستند.

به گزارش روز جمعه ایرنا، به دعوت شبکه بین المللی المیادین و در مصاحبه زنده و مستقیم با رایزن فرهنگی سفارت ایران در ژاپن از توکیو، همکاری‌های فرهنگی ایران و ژاپن در برنامه المشهدیه مورد بررسی قرار گرفت.

در ابتدای این برنامه گزارشی از برخی فعالیت های رایزنی فرهنگی در زمینه های مرتبط با هفته های فیلم و موسیقی، چاپ کتاب، حضور فعال در جشنواره های بین المللی در ژاپن و ... ارائه شد و سپس مجری برنامه سئوالاتی را در ارتباط با اقدامات فرهنگی مطرح کرد.

دیوسالار در پاسخ به پرسشی در خصوص زمینه ها، اشتراک‌ها و سابقه همکاری ها گفت: ایران و ژاپن بیش از ۱۳۰۰ سال روابط تاریخی و فرهنگی را پشت سر گذارده اند و در سال ۲۰۱۹ نیز نودمین سال آغاز روابط رسمی خود را جشن گرفتند و این دوره طولانی مملو از صمیمیت، همراهی، احترام و علاقه‌مندی به فرهنگ و تمدن فیمابین بوده است و در همین راستا نیز تعداد زیادی از برنامه ها، سمینارها، نشریات، جشنواره ها و ... به انجام رسیده است.

رایزن فرهنگی سفارت ایران در ژاپن همچنین به نقش ماندگار محققان و شخصیت های برجسته در این خصوص اشاره کرد و گفت: تعداد زیادی از ایران شناسان، اسلام شناسان، اساتید زبان و ادبیات فارسی از ژاپن و به صورت متقابل ژاپن شناسان برجسته ایرانی در جهت شناخت و نزدیکی دو ملت بزرگ ایران و ژاپن تلاش کردند و موجبات تعمیق روابط فرهنگی دو کشور را فراهم کردند.

وی همچنین به اشتراک‌های دو طرف اشاره کرد و افزود: در حوزه های متنوع و مختلف فرهنگی از جمله سینما همکاری های فراوانی از گذشته و امروز وجود داشته و مهمترین موضوع این است که مردم فرهنگ دوست ژاپن به فرهنگ و تمدن ایران علاقه مندی های فراوانی دارند و ایرانیان هم برای فرهنگ ژاپن اهمیت ویژه ای قائل هستند و تبادل فرهنگی در زمینه های مختلف رشد و توسعه داشته است.

دیوسالار در ادامه برخی از زمینه های همکاری دو طرف را ارائه کرد.

برچسب‌ها

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha