۲۹ آبان ۱۳۹۹،‏ ۲۳:۴۸
کد خبرنگار: 2457
کد خبر: 84116589
۰ نفر

برچسب‌ها

الخزعلی: سلاح را زمین نمی گذاریم

بغداد – ایرنا- دبیرکل «عصائب اهل الحق» عراق تاکید کرد که تا زمانی که خطر عراق را تهدید می کند، مقاومت اسلامی سلاح را زمین نخواهد گذاشت.

به گزارش ایرنا، شیخ «قیس الخزعلی» در گفت وگو با شبکه تلویزیونی «العراقیه» عراق که پنجشنبه شب همزمان از این شبکه و شبکه «العهد» این کشور پخش شد، بر انحصار سلاح در دست نظام عراق تاکید کرد.

برپایه این گزارش، الخزعلی همچنین بر تداوم حمل سلاح از جانب مقاومت اسلامی عراق تا زمان رفع خطر از این کشور تاکید کرد.

وی تصریح کرد که هدف از حمل سلاح از جانب نیروهای مقاومت برای هدف و علت معینی است و در صورت مرتفع شدن آن سلاح نیز کنار خواهد رفت.

الخزعلی با بیان این‌که وی موافق حمله راکتی به سفارت آمریکا نیست زیرا عنوان دیپلماتیک دارد و  بسیاری از گروه‌ها نیز این امر را تایید نمی کنند، افزود که گروه‌های مقاومت بر مقابله با اشغاگری تاکید دارند و ما با حمله راکتی به مراکز دیپلماتیک موافق نیستیم.

وی بر لزوم انحصار سلاح در دست نظام عراق برای تضمین ثبات این کشور تاکید کرد و گفت که وقتی خطر برای عراق پایان یابد، گروه‌های مقاومت سلاح را کنار خواهند گذاشت.

دبیرکل جنبش عصائب اهل الحق عراق سیاست آمریکا را در راستای تامین امنیت راهبردی رژیم صهیونیستی دانست و گفت که پیروزی بایدن پیامدهایی برای منطقه و عراق به همراه خواهد داشت.

الخزعلی گفت: رژیم های معینی در منطقه از ترامپ بهره می برند و به خاطر شکست خود اندوهگین هستند که در صدر آنها رژیم سعودی است.

وی با اشاره به اشغالگری آمریکا در عراق گفت: قانون اساسی عراق ایجاد هرگونه پایگاه نظامی بدون موافقت پارلمان را مجاز نمی داند. وجود نیروی نظامی همراه با سلاح در یک پایگاه یک حضور خارجی است که قانون اساسی و پارلمان آن را مردود می داند.

الخزعلی با اشاره به جنایت های آمریکا در بمباران نیروهای الحشد الشعبی و پلیس و مردم عراق تاکید کرد: بایستی قوانین عراق مشمول جنایت های نیروهای آمریکایی شود.

دبیرکل «عصائب اهل الحق» عراق همچنین خاطرنشان کرد که حریم هوایی عراق از جانب آمریکا و ترکیه نقض می شود.
دبیرکل عصائب اهل الحق عراق همچنین تاکید کرد آتش بسی که گروههای مقاومت اسلامی اعلام کرده و براساس آن حمله به اشغالگران آمریکایی را متوقف کردند، پایان یافته است.
الخزعلی گفت که دو شرط برای آتش بس بود که محقق نشده است، نخست کنترل عراق بر حریم هوایی خود و دوم جدول خروج (نیروهای اشغالگر آمریکایی از عراق).
دبیرکل عصائب اهل الحق افزود که اصل حق کامل مقابله نظامی با نیروهای بیگانه را تثبیت خواهیم کرد.
وی همچنین گفت: تهدید نظامی آتی ترکیه شدیدتر و بزرگتر و خطرناکتر از تهدید نظامی آمریکا خواهد بود و برهه اخیر شاهد گسترش حضور نظامی ترکیه در مناطق عدیدی بوده است.
الخزعلی گفت: خروج آمریکا یعنی اولا عدم بقای هرگونه پایگاه نظامی و دوما عدم کنترل اشغالگران بر خاک عراق و آسمان آن.
وی تاکید کرد: مقابله با حضور بیگانه با همه ابزارهای موجود مشروع است.
دبیرکل عصائب اهل الحق گفت: حضور نظامی خارجی با عنوان (کادرهای) فنی براساس نیازی که فرماندهان امنیتی آن را ارزیابی می کنند، اشغالگری نیست.
وی با ابراز خرسندی از شکست دونالد ترامپ رئیس جمهور کنونی آمریکا در عین حال خاطرنشان ساخت که سیاست آمریکا خیر و خوبی برای عراق و منطقه نمی خواهد.
الخزعلی گفت: شکست ترامپ پیامدهایی بر وضعیت عراق خواهد داشت و یک گروه سیاسی معین از آن بهره می برد.
وی همچنین سرمایه گذاری سعودیها در اراضی عراق را به زیان این کشور دانست و خواستار اعلام گام های عملی دولت برای اجرای توافقنامه اقتصادی با چین شد.

نیروهای اشغالگر آمریکا در چند پایگاه در مناطق مختلف عراق مستقر هستند که بزرگترین پایگاه آنها «عین الاسد» در استان الانبار در غرب این کشور است.

پارلمان عراق پیش‌تر با صدور مصوبه‌ای بر لزوم خروج نیروهای بیگانه از خاک این کشور تاکید کرده است.

مردم عراق در مناسبت‌های مختلف مخالفت خود را با اشغالگری آمریکا اعلام داشته اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =