مرکز حقوق بشری سوری: ترکیه پایگاه نظامی در شمال رقه سوریه می‌سازد

تهران - ایرنا- دیده‌بان حقوق بشر سوریه شامگاه پنجشنبه از ساخت یک پایگاه دیگر نظامی ترکیه در شمال رقه در شمال شرق سوریه خبر داد.

به گزارش ایرنا از تارنمای این مرکز حقوق بشری که مرکز آن در لندن انگلیس قرار دارد،نیروهای ترکیه شروع به ساخت یک پایگاه نظامی وابسته به خود در روستای "طمامیح" در حومه شهر "عین عیسی" کرده‌اند.

این پایگاه در ۲ کیلومتری ناحیه "عین عیسی" قرار دارد که کنترل آن در دست نیروهای دمکراتیک سوریه (قسد) و ارتش رسمی سوریه است، جایی که آنکارا انتقال تجهیزات لجستیکی و دستگاه‌های ساخت و ساز برای احداث این پایگاه اغاز کرد.

این اقدام ترکیه در سایه آن صورت می‌گیرد که براساس گزارش دیده‌بان حقوق بشر سوریه، حملات نیروهای ترکیه و نیروهای وابسته به آن به عین عیسی و حومه آن تشدید شده است.

این دیده‌بان گزارش داد که در حمله موشکی نیروهای ترکیه و گروه‌های وابسته به آن به منطقه عین عیسی در شمال رقه، سه غیر نظامی زخمی شده‌آند.

ترکیه در ۲۵ مهرماه برای عقب راندن شبه نظامیان کُرد سوری از مناطق مرزی الرقه و الحسکه سوریه، عملیات نظامی موسوم به «چشمه صلح» را در شمال سوریه آغاز کرد.

یکی از اهداف ترکیه از این عملیات نظامی ایجاد منطقه امن در شمال سوریه، حد فاصل شهرهای رأس العین و تل ابیض به طول ۱۲۰ کیلومتر و عمق ۳۰ کیلومتری از مرزهای ترکیه بوده است.

حملات یک هفته‌ای ترکیه، پس از توافق ‌آتش‌بس میان ترکیه و آمریکا به طور موقت متوقف شد.

روسیه و ترکیه نیز در جریان مذاکرات «ولادیمیر پوتین» رییس جمهوری روسیه و «رجب طیب اردوغان» همتای ترکیه ای وی، در سوچی روسیه ۳۰ مهر ۹۸ به توافق ۱۰ ماده‌ای درباره سوریه دست یافتند که مهمترین بخش آن تفاهم بر سر خروج تمام واحدهای متعلق به شبه نظامیان کرد از عمق ٣٠ کیلومتری مرز ترکیه از جمله منبج و مناطق حومه آن بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =