جهش شتابان سمنان برای دستیابی به رویای گردشگری پایدار شهری

سمنان- ایرنا- شهر سمنان در سال های اخیر مسیر توسعه را با سرعتی قابل قبول طی می‌کند و مدیران شهری در پی دستیابی به رویای گردشگری پایدار با تکیه بر فعالیت هایی چون توسعه باغ‌راه‌ها، توجه به استخرهای‌شش‌گانه شهر، احیای خانه های تاریخی و انتخاب سمنان به عنوان شهر دوستدار کودک هستند.

به گزارش ایرنا، شهر سمنان با جمعیت حدود ۲۰۰ هزار نفر در جنوب رشته کوه البرز و شمال دشت کویر، در فاصله ۲۱۶ کیلومتری تهران و در مسیر تهران به مشهد قرار دارد.
از ۲ هزار و ۹۵۰ هکتار محدوده شهر سمنان ۴۵۰ هکتار بافت فرسوده است که ۲۵۰ هکتار بافت تاریخی شامل بناهای تاریخی است و ۴۳ هکتار بافت ویژه شامل مسجد امام(ره)، مسجد جامع، امامزاده یحیی(ع)، راسته بازار و بازار شیخ علاءالدوله محسوب می شود.

شهر سمنان به دلیل نظام منحصر به فرد تقسیم آب و برخورداری از ۶ استخر در ادامه مسیر تقسیم آب، به عنوان نگین سبز در کویر به شمار می‌رود و به آن لقب «سمنان شهری در باغ» را نسبت داده‌اند و شهرداری سمنان نیز با برنامه‌های کارشناسی و مدون به دنبال مرمت این تاریخ در خطر ویرانی برای توسعه گردشگری و نشاط آفرینی در شهر است.


خبرگزاری ایرنا گفت و گوی تفصیلی با شهردار سمنان در سه بخش شامل «حوزه شهری، شهرسازی و عمران»، «حوزه فرهنگی و اجتماعی» و «سئوالات شهروندان» انجام داد که این بخش ها به صورت جداگانه منتشر می شود.
بخش اول این مصاحبه به حوزه شهری، شهرسازی و عمران اختصاص داشت و سید محمد ناظم رضوی شهردار سمنان به وضعیت درآمدی نامطلوب شهرداری اشاره کرد و گفت: شیوع کرونا خسارت زیادی به شهرداری سمنان تحمیل کرده است.
وی ابراز داشت: محل درآمد شهرداری از بخش‌های مختلف مانند پرداخت عوارض، سرمایه‌گذاری، ساخت و ساز و مالیات بر ارزش افزوده است، اما کرونا پرداختی در تمام بخش‌ها را تحت‌تاثیر قرار داده و در نتیجه موجب کاهش درآمد شهرداری سمنان شده است.
وی ادامه داد: براساس آخرین برآورد گزارش شده ‌کرونا تابستان امسال موجب تحمیل ۱۸۰ میلیارد ریال خسارت به شهرداری سمنان شد.

ناظم‌رضوی افزود: درآمد شهرداری سمنان از محل‌های محتلف به دلیل شیوع کرونا، بین ۳۰ تا ۶۰ درصد کاهش یافت.

وی بیان کرد: بیشترین محل وصول درآمد شهرداری کماکان با شیوع کرونا از محل ساخت و ساز و صدور پروانه است.

شهردار سمنان خاطرنشان کرد: با توجه به استمرار فشار ناشی از کرونا، اگر به شهرداری‌ها کمک نشود، قطعا دچار مشکل خواهند شد.

شهرداری اهتمام ویژه برای تکمیل‌ تصفیه‌خانه فاضلاب سمنان دارد
شهردار سمنان در ادامه گفت و گو درباره تصفیه‌خانه فاضلاب شهر سمنان اظهار داشت: سرمایه‌گذار هندی احداث تصفیه‌خانه فاضلاب را در ابتدای آغاز عملیات اجرایی طرح برعهده داشت، اما در ادامه به بهانه و دلایل خود در انجام کار اهتمام نداشت و در نهایت هفته گذشته مقرر شد سرمایه‌گذار هندی در زمینه احداث تصفیه‌خانه تسویه حساب کند و سپس اجرای طرح به شهرداری سپرده شود.
وی ادامه داد: سرمایه‌گذار هندی به کمتر از ۱۰ درصد تعهدات خود در احداث تصفیه‌خانه فاضلاب در شهر سمنان عمل کرده است و اکنون شهرداری اهتمام ویژه برای تکمیل این طرح ارزشمند دارد.
ناظم رضوی تصریح کرد: افق ظرفیت طرح تصفیه‌خانه فاضلاب شهر سمنان تصفیه پساب ۳۵۰ لیتر بر ثانیه است و برآورد اولیه برای تکمیل تصفیه‌ خانه ۵۰۰ میلیارد ریال است.
وی یادآور شد: برای بهره‌برداری از تصفیه‌خانه فاضلاب باید بخش‌های مختلف شامل سازه و تجهیزات تصفیه‌خانه، ایستگاه پمپاژ و خط انتقال فاضلاب داخل شهر تکمیل شود.
شهردار سمنان بیان کرد: پیشنهاد طرح ایجاد تصفیه‌خانه فاضلاب به عنوان محلی برای کاهش هزینه‌ها در دستور کار است و اکنون این طرح برای اجرا در مرحله بررسی از سوی کارشناسان است.
وی اضافه کرد: انتشار بوی نامطبوع در برخی نقاط شهر در برخی ساعات شبانه‌ روز به دلیل تکمیل نبودن تاسیسات تصفیه‌خانه است و در صورت تکمیل و جریان پساب در لوله‌های خط انتقال به تدریج این مشکلات رفع می‌شود.
ناظم رضوی اظهار داشت: تصفیه‌خانه فاضلاب شهر سمنان با تکنولوژی روز در حال ساخت است و بوی نامطبوع ایجاد نمی‌کند.


تعداد باغ‌راه‌های مرمت شده شهر سمنان به عدد ۱۰ می‌رسد
شهردار سمنان در ادامه گفت: شهر سمنان از دیرباز شهری در باغ در دل کویر بوده است و این ویژگی از خصوصیات منحصر به فرد برای این شهر تلقی می‌شود.
وی اضافه کرد: شهرداری سمنان در بخش مدیریت شهری در کنار بازآفرینی به دنبال بازشناسی شهر در ابعاد مختلف مانند زیست‌محیطی، ذخیره و نگهداشت بیشتر آب در کوچه باغ‌ها به منظور نشاط آفرینی و جذب گردشگر است.
وی بیان کرد: تاکنون هشت باغ‌راه در شهر سمنان مرمت شده و مرمت ۲ باغ‌راه دیگر نیز تا پایان امسال تکمیل می‌شود.
ناظم‌رضوی تصریح کرد:  باغ راه‌ انجیلا در محله جهادیه، میان محله در محله زاوغان، پیش برجم در محله زاوغان، نی‌کیژه در نزدیکی استخر کدیور، سفید پل در محدوده حکیم‌الهی، مهر در استخر ناسار، کندنه در محدوده کدیور و باغ‌راه دیگر در نزدیکی امامزاده اشرف(ع) از جمله باغ‌راه‌های مرمت شده در شهر سمنان است.
ناظم‌رضوی بیان کرد: پیاده‌روی در باغ‌ها یکی از برنامه‌های شهرداری سمنان در مرمت باغ‌راه‌ها است و ایجاد مجتمع گردشگردی در زاوغان مجاور آسیاب و ایجاد پل طبیعت از برنامه‌های در دست اجرا است.
وی عنوان کرد: باغ و باغ راه‌ها به عنوان یکی از ظرفیت‌های مهم گردشگری شهری سمنان با تأثیر بر ابعاد مختلف مانند اجتماعی، فرهنگی و تعاملی افراد، یکی از بهترین نمونه‌های فضای سبز شهری است که بر افزایش نشاط و شادابی شهروندان اثر می‌گذارد.
شهردار سمنان گفت: مقایسه تصاویر سال ۹۶ قبل از اقدام برای حفط باغ‌ها با تصاویر سال ۹۸ بعد از اقدام نشان می‌دهد درصد زیادی از باغ‌های شهر حفظ و دوباره سبز شدند.
ناظم‌رضوی تصریح کرد: با مرمت باغ‌راه‌ها و باغ‌ها، ۳۰ تا ۵۰ درصد مصرف آب در شهر سمنان بهینه شده است.
شهردار سمنان خاطرنشان کرد: باغ‌گردشگری فدک در محله جهادیه در نوروز امسال به بهره‌برداری خواهد رسید.

سمنان نامزد شهر فعال
ناظم رضوی خاطرنشان کرد: شهرداری سمنان با عملکرد قابل قبول توانسته است نشان نامزدی شهر فعال را از آن خود کند.
وی تصریح کرد: طرح ملی شهر فعال از جمله طرح‌های ملی فدراسیون ورزش‌های همگانی است که با هدف توسعه سیستم‌های فعال و استفاده از ظرفیت شهرداری‌ها در توسعه ورزش همگانی طراحی شده است.
وی افزود: در اعطای نامزدی شهر فعال وضع موجود شهرها در زمینه طراحی فضای شهر برای مناسب‌سازی در پنج حوزه شهر دوستدار ورزش، تناسب‌اندام و آمادگی‌جسمانی، بازی، پیاده‌روی و دوچرخه سواری پایش و بررسی می‌شود.
شهردار سمنان گفت: ایجاد و تقویت مجموعه‌های گردشگری در کنار استخرهای شش‌گانه شهر سمنان در کنار مرمت باغ‌راه‌ها در دستور کار است و کارهای زیادی نیز انجام شده است.
وی اضافه کرد: به طور مثال بوستان کودک در قسمت شمال استخر باغ فیض ایجاد شده که از طریق پل عابر پیاده این پارک به استخر متصل می‌شود.

وضعیت جابجایی ترمینال سمنان
شهردار سمنان گفت: زمینی به وسعت ۱۰ هکتار در ورودی شهر سمنان برای احداث ترمینال در نظر گرفته شده است.
وی ادامه داد: با شرکت‌های تعاونی نیز برای انتقال به ترمینال در مکانی دیگر صحبت‌هایی شده است.
ناظم‌رضوی اظهار داشت: پارکینگ خودروهای توقیفی نیز برنامه‌ریزی شده تا در مجاورت ترمینال جدید باشد.

عبور آزادراه در جنوب سمنان به توسعه گردشگری کمک می‌کند
شهردار سمنان در ادامه با اشاره به طرح مباحث کارشناسی در زمینه محل عبور آزادراه حرم تا حرم از حاشیه شهر سمنان گفت: ایجاد آزاد راه در جنوب شهر سمنان به توسعه گردشگری کمک می‌کند، اما اگر در شمال شهر آزاد راه ایجاد شود علاوه بر هزینه سنگین راهسازی به دلیل وجود عوامل طبیعی مانند کوه ، در توسعه گردشگری سمنان سهم چندانی نخواهد داشت چرا که خارج از شهر خواهد بود.
وی با اشاره به تردد ۲۰ میلیون مسافر عبوری از شهر سمنان در سال، اضافه کرد: ایجاد آزادراه در قسمت شمال شهر، آلودگی صوتی فراوانی را برای شهروندان ایجاد خواهد کرد.
شهردار سمنان تصریح کرد: مقرر شد ۳۰ هکتار اراضی ملی در شمال شهر سمنان به منظور توسعه به شهر الحاق شود و ایجاد آزادراه در شمال سمنان در محدوده الحاقی خواهد بود و مانعی برای شهر محسوب می‌شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha